Lietuvoje

2021.11.25 13:29

Aiškėja daugiau detalių apie STT tyrimą: jį vykdė ilgiau nei metus, nustatyta daugiau nei 60 įtariamųjų

atnaujinta 18.40
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.11.25 13:29

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Vilniaus apygardos prokuratūra pateikė daugiau informacijos apie tyrimą dėl galimos tarpinstitucinės nusikalstamos schemos. Tyrimas, apie kurį pranešta ketvirtadienį, truko ilgiau nei metus, jo metu nustatyta, kad valstybės tarnautojai per tarpininkus galimai priimdavo kyšius įvairiose teritorijų planavimo stadijose.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį ryte pranešė apie STT vykdomą tyrimą dėl galimos tarpinstitucinės nusikalstamos schemos. Sostinės vadovas informavo, kad tyrime figūruoja ir keli miesto savivaldybės darbuotojai. Naujienų agentūra BNS skelbė, kad tyrime minimi septyni Vilniaus savivaldybės darbuotojai.

Atskleista daugiau detalių apie STT tyrimą: truko ilgiau nei metus, įtariamųjų – daugiau nei 60

R. Šimašius informavo, kad nė vienas iš šių asmenų nėra jo politinio pasitikėjimo komandos narys, jo į savivaldybę atvestas ar jam vadovaujant savivaldybei karjeros laiptais kilęs žmogus.

Popiet spaudos konferenciją dėl tyrimo surengė ir teisėsaugos atstovai. Situaciją komentavo Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuras Justas Laucius ir STT Centrinės tyrimo valdybos viršininkas Darius Balčiūnas.

„Ikiteisminis tyrimas yra dėl sisteminės korupcijos“, – sakė J. Laucius.

Tuo metu D. Balčiūnas kalbėjo, kad tyrimas truko ilgiau nei metus. Jo metu buvo taikomi įvairūs neviešo pobūdžio veiksmai ir kitos procesinės prievartos priemonės. Po šio tyrimo, kaip sakė STT atstovas, pavyko atskleisti korupcinę schemą valstybės institucijose.

„Atsakingose už teritorijų planavimą ir statybų valstybinę priežiūrą. Įtariama, kad valstybės tarnautojai per tarpininkus priimdavo kyšius įvairiose teritorijų planavimo dokumentų rengimo stadijose – išduodant statybos leidimus, viešinant projektus, derinant projektus, priduodant įvairius nekilnojamojo turto projektus“, – sakė D. Balčiūnas.

Jis kalbėjo, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo siekama nustatyti, ar valstybės tarnautojai priimdavo kyšius už teisėtą veikimą, ar už neteisėtą, tai yra, dirbtinai sudarant biurokratines kliūtis, tokiu būdu netiesiogiai provokuojant ar reikalaujant duoti kyšius.

„Ikiteisminis pradėtas dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, neteisėto praturtėjimo bei pinigų plovimo. Ikiteisminiame tyrime yra nustatyta virš 80 nusikalstamos veikos epizodų, tiriama virš pusantro šimto nusikalstamų veikų, nustatyta per 60 galimų įtariamųjų, iš kurių 20 – valstybės tarnautojų“, – vardijo STT atstovas.

Įtariamųjų ratas, pasak jo, gali plėstis.

Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, vien šią savaitę buvo atlikta daugiau nei 170 kratų, operacijoje dalyvavo daugiau nei 100 STT pareigūnų iš visos Lietuvos. Intensyvūs veiksmai buvo atliekami šešiose institucijose – Vilniaus miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo inspekcijoje, Darbo inspekcijoje, Nacionalinėje žemės tarnyboje, Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre, Žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijoje.

„Visos šitos institucijos pačiame procese kažkokį vaidmenį atlikdavo, kad būtų tas rezultatas, kurio reikalinga papirkėjui ar asmeniui, siekiančiam gauti naudos“, – sakė prokuroras J. Laucius.

D. Balčiūnas sakė, kad kratų metu buvo rasta daugiau nei 300 tūkst. eurų grynaisiais. Jis sakė, kad pinigai buvo rasti tyrime minimų asmenų namuose, bet ar pinigų buvo rasta darbo vietose, neatskleidė.

Jis paneigė informaciją esą tyrime gali figūruoti Vilniaus miesto vyriausiasis architektas. Kaip sakė J. Laucius, Vilniaus miesto vyriausiasis architektas šiame tyrime neturi jokio statuso ir nėra informacijos, kad jis būtų susijęs su kuria nors iš tyrime minimų veiklų.

Anot D. Balčiūno, duotų ir gautų kyšių sumos yra labai įvairios – nuo kelių šimtų iki kelių dešimčių tūkstančių eurų. Kol kas jis negalėjo atskleisti, koks didžiausias kyšis figūruoja tyrime. Daugeliu atvejų kyšiai buvo duodami grynais pinigais.

„Tiriamos nusikalstamos veikos susijusios su 50 statybos objektų, turto vystytojų veikla“, – sakė STT atstovas. Dauguma minimų statybų objektų yra Vilniuje.

Prokuroras J. Laucius neįvardijo, ar tai didelės, ar smulkios bendrovės, bet sakė, kad tai yra įvairaus dydžio privatūs juridiniai asmenys. Kyšius perdavę asmenys buvo tiek privatūs, nesusiję su institucijomis, tiek valstybės tarnautojai, prekiaujantys poveikiu.

Anot prokuroro, tarp tyrime minimų valstybės tarnautojų yra ir „eilinių valstybės tarnautojų“, bet yra ir tarnautojų, kurie turėjo vadovavimo įgaliojimus „eilinių valstybės tarnautojų“ atžvilgiu.

Šią savaitę buvo sulaikyti 25 asmenys, tačiau suimtų asmenų nėra, jiems paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės. Kaip sakė J. Laucius, daugiausia pritaikyta rašytinio pasižadėjimo neišvykti priemonė.

LNK žiniomis, viena iš linksniuojamų pavardžių byloje yra Petras Ruškulis.

Kreipėsi į galimus kyšio davėjus

J. Laucius sakė, kad pagal bylos aplinkybes matyti, kad kyšius davė daugiau nei dvi dešimtys papirkėjų. Šiuo metu, anot jo, nei vienam iš papirkėjų nėra pateikti įtarimai.

„Norėčiau kreiptis viešai ir išaiškinti tokią, galbūt, nelabai kam žinomą Baudžiamojo Kodekso nuostatą, tai yra, specialųjį atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės <...>.

Baudžiamasis įstatymas byloja, kad atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės asmuo, kuris yra pažadėjęs ar susitaręs duoti kyšį, tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai asmeniui, kuris to kyšio reikalavo arba provokavo duoti, jeigu toks kyšio davėjas savanoriškai, per kiek galima trumpesnį laiką <...> apie tokį kyšio perdavimo faktą informuoja teisėsaugos instituciją“, – aiškino prokuroras.

Jis kreipėsi į žmones, kurie yra davę kyšius išvardytų institucijų darbuotojams. J. Laucius ragino apmąstyti ir kreiptis su pareiškimai dėl tokių faktų į STT Centrinių tyrimų valdybą.

„Pagal įstatymo prasmę ir Lietuvos teismų praktiką, toks pagrindas atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės asmeniui, kuris atitinka paminėtas sąlygas, yra besąlyginis. Kitaip tariant, toks asmuo baudžiamojon atsakomybėn negali būti traukiamas, prokuroras tokiam asmeniui negali surašyti įtarimo ir jis baudžiajame procese, byloje turi procesinį liudytojo statusą“, – dėstė J. Laucius ir pridūrė, kad kviečia kyšio davėjus atsiliepti ir kreiptis į STT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt