Lietuvoje

2021.11.25 12:10

Premjerė apie prieglobsčio Lietuvoje nesulaukusius migrantus: galbūt įtikinsime sugrįžti į kilmės šalis

atnaujinta 12.31
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.11.25 12:10

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigė, kad klausimas dėl 40 neteisėtų migrantų, kuriems Lietuvoje nebuvo suteiktas prieglobstis ir kurie išvykti iš šalies nenori, yra sunkus. Vis dėlto premjerė pažymėjo, jog sprendimas dėl šių žmonių bus rastas, galbūt jie bus įtikinti grįžti į kilmės šalis.

„Čia yra sunkus klausimas, bet tai nereiškia, kad čia yra kažkokia istorijos pabaiga todėl, kad galbūt įtikinsime (neteisėtus migrantus – LRT.lt) sugrįžti, galbūt su Vyriausybe kažkaip susitarsime.

Tas procesas yra ilgas ir tikrai nesakyčiau, kad šita žinia yra kažkoks padėtas taškas. Kol kas žinome tik tiek, kad prieglobstis jiems nėra suteiktas ir kol kas jie nėra išreiškę noro grįžti (į kilmės šalis – LRT.lt) savanoriškai“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime komentavo I. Šimonytė.

40 į Lietuvą neteisėtai patekusių migrantų jau sulaukė galutinių teismų sprendimų nesuteikti jiems prieglobsčio ir turi būti išsiųsti į savo kilmės šalis, BNS ketvirtadienį teigė Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Tačiau, kaip skelbė BNS, Vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad kol kas nėra galimybės to padaryti, kadangi didžioji dalis minėtų asmenų, nuo vasaros neteisėtai patekusių per Baltarusiją į Lietuvą, yra irakiečiai – jie patys išvykti nenori, o Irakas priima tik grįžtančiuosius savanoriškai.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė svarstė, kad tokių situacijų, kai neteisėti migrantai negauna prieglobsčio, bet ir patys nenori grįžti į kilmės šalis, bus daugiau. Dėl to, anot jos, Europos Sąjungos institucijų atstovai kalbasi su Iraku, kad migrantų grąžinimo procesas taptų spartesnis.

„Matyt, tokių skaičių (neteisėtų migrantų, kurie negavo prieglobsčio ir kurie patys nenori grįžti į kilmės šalis – LRT.lt) turėsime nemažai ir dabar noriu pažymėti, kad vyksta aktyvus darbas Europos Sąjungos su Iraku, nes akivaizdu, kad čia yra būtinas pats aukščiausias įsijungimas ir mūsų europinės institucijos dirba tuo klausimu, kad Irakas priimtų asmenis, kurie ne tik kad savanoriškai sutinka grįžti, bet ir tuos, kurie priverstinai grąžinami. Tokių yra didžioji dalis“, – komentavo A. Bilotaitė.

Ministrė pabrėžė, kad didžioji dalis negaunančiųjų prieglobsčio migrantų yra ekonominiai migrantai, o ne nuo karo ar kitų negandų bėgantys asmenys, tad, anot jos, tai yra dar viena priežastis, kodėl kilmės šalys turėtų sutikti minėtus migrantus priimti.

„Mes matome, kad iš visų išnagrinėtų prašymų tik 10 procentų yra suteiktas prieglobstis, o visi kiti nėra tikri prieglobsčio prašytojai, tai yra neteisėti migrantai, kurie kirto Lietuvos Respublikos sieną nelegaliai, tai manau, kad turime daryti, padarysime viską, tai yra europinių institucijų didžiulis darbas tam, kad turėtume rezultatą, kad Irakas pakeistų savo poziciją ir tie asmenys sugrįžtų į savo namus“, – tikino A. Bilotaitė.

Ji pripažino, kad pokalbiai su Iraku yra ilgai trunkantis procesas, kadangi Irakas priima tik savanoriškai grįžti į šalį norinčius asmenis.

„Irakas yra ta šalis, kuri priima tik savanoriškai norinčius grįžti. Ir mūsų institucijos šiuo metu labai aktyviai, intensyviai dirba, nepaisant to, kad, tarkime, jau priimamas sprendimas ir žmogus negauna prieglobsčio statuso, kad įtikinti tuos asmenis grįžti į savo namus, kad čia nėra jokių galimybių, kad jie apsispręstų tai padaryti savanoriškai“, – aiškino vidaus reikalų ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt