Lietuvoje

2021.11.24 18:05

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja mokykloms nupirkti čiulpinukus primenančių koronaviruso testų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.11.24 18:05

Šalies mokyklose reguliariai dėl COVID-19 testuojasi apie pusę mokinių. Anot visuomenės sveikatos specialistų, to per maža. Vienas iš būdų, kuris, spėjama, padidintų testavimosi mastą, – COVID-19 testai, panašūs į čiulpiamus ledinukus. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sakė, kad planuojama tokių testų nupirkti ugdymo įstaigoms. 

Vokietijoje ir Austrijoje jau naudojami čiulpinukus primenantys COVID-19 testai, esą tai mažiau streso sukelia vaikams.

Šie testai buvo aptarti ir per trečiadienį vykusį Seimo švietimo ir mokslo komiteto posėdį. Jo narė parlamentarė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė klausė švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės, ar tokius testus ketinama naudoti Lietuvos ugdymo įstaigose. Seimo narė mano, kad „čiulpinukai“ padėtų padidinti testavimosi mastą.

Šiuo metu mokyklose ėminiai vaikams imami iš nosies landos.

Ministrė sakė turinti pasitikslinti, ar šie testai galėtų būti naudojami mūsų šalyje, mat kilo dvejonių dėl galimai mažo tokių testų jautrumo.

„Mes daug kartų su Sveikatos apsaugos ministerija apie tai kalbėjome. Šie testai būtų labai patrauklu ir paprasta vaikams“, – sakė J. Šiugždinienė.

Kaip LRT.lt paaiškino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Julijanas Gališanskis, vadinamieji „čiulpinukai“ yra greitieji antigeno testai, kuriems reikalavimai yra nustatyti ir kurie yra plačiai naudojami tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungoje.

„Šiuo metu yra planuojamas tokių testų įsigijimas ugdymo įstaigoms“, – patvirtino J. Gališanskis.

Jis paaiškino, kad, siekiant užtikrinti, kad būtų naudojami kokybiški greitieji antigeno testai, Lietuvoje naudojamiems greitiesiems antigeno testams galioja reikalavimas atlikti išorinę nepriklausomą validaciją ir rezultatų atitiktį jautrumo ir specifiškumo reikalavimams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt