Lietuvoje

2016.11.19 13:27

Opozicija sieks atstatydinti Z. Vaigauską, valdantieji pritarti neskubės

BNS2016.11.19 13:27

Opozicija sieks Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko atstatydinimo dar iki jo kadencijos pabaigos, valdantieji sako, kad VRK vadovas turi baigti šią kadenciją ir užleisti postą jaunesniems kandidatams.

„Jokio gaisro nėra, nemanyčiau, kad iki Naujųjų metų mes turime kokį nors sprendimą priimti dėl to, kad tikrai niekas nepasikeis: biudžeto prasme, ar bus naujas pirmininkas, ar dabartinis, bus tas pats atlyginimas. O jei šnekėtumėme apie pačią sistemą, rinkimai toli, mes galime labai ramiai, su jo (Z. Vaigausko – BNS) pagalba, neatmetant jo kompetencijos ir žinojimo, išnagrinėti tai, kaip turime sutvarkyti visą rinkimų mechanizmą, kad jis technine, finansine ir žmogiškąja prasme būtų efektyvus, kad niekam nekiltų abejonių“, – BNS sakė valdančiųjų „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Per šiuos Seimo rinkimus Z. Vaigauskas sulaukė kritikos dėl tinkamai neveikusios elektroninės sistemos. Kad Z. Vaigauskas dėl to turėtų atsistatydinti, per pirmąjį rinkimų turą yra pareiškęs ir premjeras, socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius. Partijos vicepirmininko Gedimino Kirkilo teigimu, pastaruoju metu socialdemokratai šio klausimo nesvarstė, tačiau jis neabejoja, kad būtų laikomasi koalicijos partnerių pozicijos.

„Mes tikrai neinicijuosime (atstatydinimo – BNS), nėra jokių abejonių“, – BNS sakė G. Kirkilas.

Įstatymai numato, kad naują komisiją, taip pat ir jos pirmininką Seimas turėtų patvirtinti vėliausiai iki kitų metų gegužės pradžios. R. Karbauskio nuomone, Z.V aigauską turėtų pakeisti jaunesnis vadovas.

„Aš manau, kad nei jis, nei niekas kitas jau to nebemato (galimybės likti – BNS), nes yra amžius. Jei kalbėtumėme apie modernizavimą rinkimų sistemos, matyt, yra daug jaunesnių žmonių, kurie yra įgiję patirties toje pačioje komisijoje ir galbūt ne komisijoje. Nesiimsiu vertinti, nebūsime ta partija, kuri stums vieną ar kitą kandidatą“, – aiškino jis.

Pats Z.V aigauskas dar kartą patvirtino pasibaigus kadencijai nebesieksiantis šių pareigų.

„Tikrai neįsivaizduoju, kad galėčiau ten dar likti toliau. Darbas tikrai sunkus, čia reikia jaunesnio žmogaus. Manyčiau, kad pasikeitimai komisijos pirmininko reikalingi“, – BNS sakė Z. Vaigauskas.

Anot R. Karbauskio, per ateinantį pusmetį bus siekiama įvertinti visas per rinkimus kilusias problemas, dėl kurių politinės partijos, ypač opozicija, kėlė ir Z. Vaigausko atsakomybės klausimą. Anot R. Karbauskio, jei Z.V aigauskas pasitrauktų dabar, kiltų problemų dėl darbų perdavimo, nes dar nėra išspręsti ir su pačiais Seimo rinkimais, ir su technine baze susiję klausimai.

„Be abejonės, tai nepaneigia atsakomybės dabartinio komisijos pirmininko, tiesiog aš galvočiau, kad nebūtų teisinga spręsti tik vieno pirmininko klausimą (...). Galvoju, kad dabartinis pirmininkas tikriausiai galėtų geriausiai apibūdinti visas sistemos problemas ir tada jau viską įvertindami galėtumėme priimti sprendimą dėl komisijos. Mano nuomone, galbūt nereikėtų skubėti formuojant naują rinkimų komisiją, galbūt pačius komisijos formavimo principus reikėtų persvarstyti“, – tvirtino R. Karbauskis.

Kartu jis kalbėjo apie galimas permainas VRK narių skyrimo tvarkoje. Likus dvejiem metams iki artimiausių prezidento rinkimų, anot R. Karbauskio, yra pakankamai laiko svarstymams, pavyzdžiui, ar atsisakyti principo, kad dalį VRK narių turi deleguoti politinės partijos.

Beje, tokią iniciatyvą Seime yra įregistravęs opozicinių Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas. Jis siūlo, kad deleguojant VRK narius nedalyvautų nei prezidentė, nei politinės partijos, o kandidatus parinktų tik Teisingumo ministerija ir Teisininkų draugija.

„Tai yra profesionalai, be politikų dalyvavimo. Ką jie paskirs – jie gali paskirti ir viešųjų ryšių specialistą, ir astronomą, bet nebus politizavimo“, – sakė E. Gentvilas.

VRK vadovas po pirmojo rinkimų turo sulaukė tiek partijų vadovų, tiek prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikos, nes gerokai vėlavo rinkimų rezultatai, taip pat neužtikrinta rinkėjų asmens duomenų apsauga, kai jungiantis per specialų rinkimų tinklalapį buvo galima matyti kitų asmenų duomenis. Konservatoriai kreipėsi į tuometinę Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę prašydami inicijuoti Z. Vaigausko atstatydinimo procedūras. L. Graužinienė tokio siūlymo Seimui nepateikė taip pat argumentuodama, kad VRK vadovas turi užbaigti rinkimų procedūras.

Opoziciniai konservatoriai ir liberalai neatsisako planų versti iš posto Z. Vaigauską ir nesulaukę šio kadencijos pabaigos.

„Aš siūlau, kad netgi anksčiau mes tą klausimą kelsime“, – BNS sakė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis.

„Pritarčiau. Kaip visada, vadovaujuosi principu: pasakykime jam „ačiū“ ir „viso gero“. Jis tikrai daug padaręs, pasakyti „ačiū“ reikia nuoširdžiai, bet pasakyti, kad rotacija reikalinga, taip pat reikia“, – idėją palaikė ir E. Gentvilas.

Z. Vaigauskas sakė, kad per rinkimus kilusios problemos šiuo metu dar sprendžiamos su tiekėjais. Jis tikisi, kad rinkimų sistemos klaidos bus ištaisytos artimiausiu metu ir kol kas nesvarsto galimybės rinktis kitus tiekėjus.

„Kalbama dar, ar tiekėjas tą gali garantuoti. Tiekėjas tą turi padaryti. Jis nusiteikęs tą padaryti, bet mes labai atidžiai žiūrime, kaip jam tą sekasi padaryti, pašalinti trūkumus, kurie yra aptikti ir išvis, kaip jis nusiteikęs prie tų darbų toliau dirbti“, – BNS sakė Z. Vaigauskas.

Z. Vaigauskas VRK vadovauja jau daugiau kaip 20 metų – nuo 1994-ųjų.

Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymas numato, kad VRK sudaro Seimas po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų. Po du komisijos narius teikia teisingumo ministras, Lietuvos teisininkų draugija ir prezidentė, juos skiria Seimas slaptu balsavimu, likusius komisijos narius teikia į Seimą daugiamandatėje apygardoje patekusios partijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.