Lietuvoje

2021.11.23 18:41

Smurto ir prievartos byloje – stabtelėjimas: jurbarkiškis sprendimo šiemet neišgirs, ekspertai aiškinsis, ar jis nesimuliuoja savo būsenos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.11.23 18:41

Nepilnametės jurbarkiškės sumušimo ir prievartavimo byloje sprendimo galima tikėtis tik kitąmet. Šiemet numatytus teismo posėdžius teko atšaukti dėl atliekamos ekspertizės, kuri turėtų atskleisti, ar kaltinamasis Mantas iš tiesų pamena ne visus lemtingo vakaro įvykius.

Šį trečiadienį Klaipėdos apygardos teisme planuotas teismo posėdis nepilnametės iš Jurbarko sumušimo ir prievartavimo byloje neįvyks.

„Byloje buvo paskirta ekspertizė, medžiaga yra išsiųsta ekspertams. Numatoma ekspertizę atlikti sausį, tai atitinkamai mes gausime bylą ir tada bus sprendžiama dėl tolimesnės datos“, – informavo Klaipėdos apygardos teismo atstovė Dovilė Saulėnienė.

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis jau kiek anksčiau pateikė prašymą tirti teisiamojo psichinę būseną, įrodinėjant aplinkybę dėl ko jis neatsimena įvykio aplinkybių.

Iki šių metų galo teismas dar buvo suplanavęs posėdžių šioje Lietuvą sukrėtusioje rezonansinėje byloje, tačiau visus juos tenka atšaukti, nes kol laukiama minėtos ekspertizės, procesas tęstis negali.

Numatoma, kad ekspertizė turėtų būti atlikta sausio 11 d., tad tik po šios datos tiksliau paaiškės, kada įvyks artimiausias teismo posėdis.

Kaltinamasis prisimena tik jam naudingas vakaro detales?

Nukentėjusios pusės atstovas byloje advokatas Mindaugas Vasiliauskas teigė, jog šio tam tikro stabtelėjimo nevertina kaip neįprastos aplinkybės, kuri keltų nerimą bei akcentavo ekspertizės svarbą.

Tikimasi, kad tai atskleis, ar kaltinamasis Mantas iš tiesų gali neprisiminti tam tikrų vakaro aplinkybių, mat tuo naudojamasi gynyboje.

„Mes, kaip nukentėjusių atstovai, pastebime, kad kaltinamas selektyviai prisimena jam naudingas aplinkybes ir neprisimena jam nenaudingų aplinkybių, tai mums visada kėlė ir kelia daug klausimų bei verčia abejoti tiek nuoširdumu, tiek ir lengvinančių aplinkybių taikymo galimumu“, – LRT.lt aiškino M. Vasiliauskas.

Procesas jau artėja prie pabaigos – apklausti dauguma liudytojų, beliko sulaukti minėtos ekspertizės išvadų, išgirsti atsakymus į dar keletą klausimų.

Advokatas M. Vasiliauskas teigiamai vertina, kad byla buvo grąžinta nagrinėti iš naujo, atliktas pilnas įrodymų tyrimas, apklausti įvykio liudytojai, ko nukentėjusieji ir siekė.

„Pamatėme, kad tikrai liudytojai patvirtino mums palankias aplinkybes ir padės teismui atskleisti tikrąją tiesą ir labiau vidinį įsitikinimą susiformuoti, kaip viskas vyko iš tiesų, ar galima tikėti nuoširdumu, ar ne“, – pastebėjo advokatas.

Bylą teko atversti iš naujo

LRT.lt jau skelbė, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) gegužės pradžioje nusprendė iš naujo grąžinti Klaipėdos apygardos teismui nagrinėti nepilnametės iš Jurbarko sumušimo ir prievartavimo bylą.

Tuomet išnagrinėjus skundus nuspręsta, kad byloje buvo nepagrįstai taikomas sutrumpintas įrodymų tyrimas, o jo pagrindu nepagrįstai sutrumpinta ir nuteistajam skirta bausmė.

Taip pat akcentuota, kad byloje atliktas įrodymų tyrimas savo apimtimi ir kokybe neatitiko apeliaciniuose skunduose nurodytų argumentų.

Šiuo sprendimu LAT visiškai patenkino nukentėjusiųjų skundą ir iš dalies patenkino prokuroro skundą. Kadangi byla buvo grąžinta apygardos teismui, dalies kitų skunduose nurodytų argumentų apie galimus pažeidimus Aukščiausiasis Teismas nenagrinėjo.

Siekia realios laisvės atėmimo bausmės

Tauragės apylinkės teismas šioje rezonansinėje byloje kaltu dėl pasikėsinimo išžaginti nepilnametę, seksualinio prievartavimo bei sveikatos sutrikdymo pripažintam taip pat nepilnamečiui vaikinui skyrė galutinę trejų metų ir keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant trejiems metams.

Apeliacine tvarka bylą nagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismas nuteistajam papildomai skyrė įpareigojimą – vienus metus dalyvauti elgesio pataisos programoje bei dvigubai padidino nukentėjusiajai priteistą neturtinės žalos sumą. Šiuos nuosprendžius LAT tuomet apskundė tiek prokuroras, tiek nukentėjusieji.

Teisiamasis formaliai pripažįsta kaltę.

Kaip minėta, nukentėjusieji nori teisiamajam realios laisvės atėmimo bausmės, nes nemano, kad asmuo galėtų pasitaisyti, nenubaustas realia laisvės atėmimo bausme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt