Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.18 12:50

Valstybės kontrolė: ilgos ekspertizių eilės trukdo išaiškinti nusikaltimus

BNS 2016.11.18 12:50

Atliekant ikiteisminius tyrimus ar nagrinėjant nusikaltimus teismuose, ne visi ekspertinių tyrimų rezultatai pateikiami laiku, o tai lemia ir užsitęsusį teisingumo vykdymą, teigia Valstybės kontrolė.

Valstybės auditoriai, analizavę, kaip vykdomos ekspertizės, konstatavo, kad kadenciją baigiančios vyriausybės programoje buvo numatytas tikslas sutrumpinti ekspertų išvadų teikimo terminus, tačiau iki šiol nėra pateikta sisteminių duomenų, kokių rūšių ekspertinių tyrimų išvadų teikimo terminus pavyko sutrumpinti ir kiek.

Audito išvadose pažymima, kad problemos dėl ekspertizių eilių nėra išspręstos, nors teismo ekspertizių įstaigų finansavimas kasmet didėja. Pavyzdžiui, 2014 metais šioms įstaigoms buvo skirta 12,36 mln. eurų, pernai – jau 13,7 mln. eurų.

Audito rezultatai parodė, kad ekonominių, informacinių technologijų ekspertinių tyrimų eilėje tenka laukti apie metus, o tai yra ilgiau nei nustatyti ikiteisminio tyrimo terminai.

Apklausus dešimties apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų atstovus, trys komisariatai nurodė, kad dėl ilgų ekspertinių tyrimų terminų laiku nebaigiama nuo 10 iki 30 proc. jų vykdomų ikiteisminių tyrimų. Kitų teigimu, ši dalis siekia iki 10 procentų.

Valstybės kontrolė pažymi, kad teisėjams ir ikiteisminio tyrimo pareigūnams ekspertų tyrimai yra būtini siekiant patvirtinti ar paneigti bylai reikšmingas aplinkybes. Lietuvoje kasmet pradedama apie 80 tūkstančių tokių tyrimų, todėl laiku nebaigtų tyrimų skaičius vertinamas kaip gana reikšmingas.

„Audito rezultatai rodo, kad imamasi nepakankamų priemonių ekspertinių tyrimų eilėms mažinti“, – teigia Valstybės kontrolė.

Atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvoje ekspertinius tyrimus gali atlikti ir privatūs, ir valstybinėse teismo ekspertizės įstaigose dirbantys teismo ekspertai: pernai metų pabaigoje šalyje dirbo 278 valstybinių ir 110 privačių  ekspertų. Valstybės auditoriai išsakė kritikos, jog Lietuva neturi vizijos, kaip ateityje turėtų būti plėtojama teismo ekspertizių sritis, t.y. kokios rūšies tyrimus ir kokiais atvejais turėtų atlikti teismo ekspertizės įstaigos, kokiais – privatūs teismo ekspertai.

„Auditorių nuomone, privačių teismo ekspertų pasitelkimas kai kuriais atvejais galėtų padėti mažinti eiles. Tačiau šiuo metu jie nepakankamai įtraukiami: nepaisant didelių eilių, prioritetas teikiamas tyrimams teismo ekspertizės įstaigoje, o apmokėjimo tvarka neskatina rinktis privačių teismo ekspertų“, – sakoma institucijos pranešime.

Valstybės kontrolė išsakė kritikos ir dėl nepakankamo tyrimus atliekančių ekspertų koordinavimo. Pasak auditorių, vien valstybės teismo ekspertizės įstaigos kasmet atlieka apie 62 tūkst. ekspertinių tyrimų, tačiau nebuvo vertinama, ar visi atliekami tyrimai panaudojami bylos nagrinėjimo procese teisingumui vykdyti.

Audito išvadose pabrėžiama, kad tinkamai koordinuojant teismo ekspertizių sritį ir užtikrinant institucijų ir ekspertų bendradarbiavimą būtų galima sutrumpinti ikiteisminių tyrimų ir teismų procesų trukmę. Auditoriai pateikė atitinkamas pastabas Teisingumo ministerijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16