Lietuvoje

2021.11.22 17:40

LRT FAKTAI. Paskleista panika dėl apribojimų pasienio ruože: kaip yra iš tiesų?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.11.22 17:40

Internete paskleista žinutė, kad esą po nepaprastosios padėties paskelbimo pasienio su Baltarusija teritorijoje žmonės negali kreiptis į policiją, valdžios institucijas, rinkti parašų gyventojų iniciatyvoms.

Puslapis „bukimevieningi.lt“ platina esą skaitytojos atsiųstą laišką, kuriame moteris skundžiasi nepaprastosios padėties įvedimu. „Esame atkirsti nuo el. valdžios vartų ir neturėsime galimybės netgi pranešti ar pasiųsti skundą į bet kokią instituciją, policiją apie įvykį, nes sistema neleidžia nurodyti deklaruojamos gyvenamosios vietos“, – aiškina tariama skaitytoja ir sako mananti, kad „tai padaryta numatytai, jog žmonės negalėtų surinkti parašų bet kokiai vykstančiai akcijai.“

Pranešimo autoriai tvirtina, esą „pasienio gyventojai tapo elektroninio konclagerio įkaitais“. Šia žinute pasidalijo ir socialinių tinklų grupės, protestuojančios dėl pandemijos valdymo priemonių ir skiepų.

Prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų paslaugos išties galima pamatyti anksčiau nematytą įspėjimą.

Tačiau jame viso labo teigiama, kad nebus galimybės deklaruoti savo gyvenamosios vietos visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrus į valstybės gilumą nuo pasienio ruožo.

Kaip LRT.lt paaiškino už paslaugą atsakingo Informacinės visuomenės plėtros komiteto vadovas Arminas Rakauskas, iš tikrųjų Elektroninių valdžios vartų portale niekas nepasikeitė, tiesiog rodomas įspėjimas, kad nepaprastosios padėties metu laikinai negalima deklaruoti gyvenamosios vietos teritorijoje, kurioje galioja naujas režimas.

„Viskas veikia pas mus, tik <...> būtent kalbant apie deklaravimą, ši paslauga šioje teritorijoje yra apribota. Išskirti adresai, kurie patenka į tą teritoriją, ir apribota galimybė deklaruoti“, – aiškino A. Rakauskas.

Visos kitos Elektroninių valdžios vartų paslaugos, pasak pašnekovo, veikia kaip ir anksčiau. Be to, net ir naujam apribojimui taikomos išimtys – nepaprastosios padėties teritorijoje leidžiama registruoti naujagimius.

Abejonių kelia ir kitos internete paskleistos žinutės detalės – pavyzdžiui, gyventoja sako, kad nepaprastoji padėtis galioja 30 kilometrų ruože nuo pasienio. Iš tikrųjų nepaprastoji padėtis pasienyje galioja pasienio ruože ir dar 5 kilometrus nuo jo – iš viso apie 10 kilometrų.

Kaip LRT.lt informavo A. Rakauskas, nusiskundimų dėl Elektroninių valdžios vartų veikimo ir dėl deklaravimo tvarkos po nepaprastosios padėties įvedimo nėra gauta.

Nėra tiesa, kad nepaprastosios padėties metu gyventojams ribojamos valstybės institucijų paslaugos, tokios kaip kreipimasis į policiją, parašų rinkimas. Šiuo metu pasienio teritorijoje, kur galioja nepaprastosios padėties taisyklės, negalima deklaruoti gyvenamosios vietos, išimtis daroma gimus vaikui.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt