Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.17 15:49

Pareigūnų profesinės sąjungos dėl reformos kreipėsi į teismą

LRT.lt 2016.11.17 15:49

Pareigūnų profesinės sąjungos kreipėsi į teismą dėl Policijos departamento (PD) vykdomų reformų įgyvendinimo. Anot Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės, Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimus nuspręsta skųsti dėl kelių priežasčių, rašoma pranešime spaudai.

Profesinių sąjungų vertinimu, įgyvendinimas vyksta esą neužtikrinant saugių darbo sąlygų. Be to, priimant sprendimus, kaip teigia profesinės sąjungos, nebuvo laikomasi įstaigų kolektyvinių sutarčių ir Darbo kodekse numatyto informavimo ir konsultavimo procedūrų.  

Rugsėjo pabaigoje pareigūnų profesinės sąjungos kreipėsi į PD, reikalaudamos panaikinti sprendimus, kurie priimti pažeidžiant esmines procedūras. Profesinės sąjungos nesutiko su apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų viešosios ir kriminalinės policijos veiklos organizavimo pakeitimo metmenimis, kuriais inicijuojama policijos reforma, ir policijos komisariatų steigiamų pareigybių sąrašu, kuriuo įsteigiamos veidrodinės arba šešėlinės struktūros. Po to, kai departamentas atmetė prašymą, pareigūnų atstovai Vilniaus apygardos teismui pateikė pateikė skundą.

R. Katinienės teigimu, departamento sprendimai yra manipuliatyvūs: naujos pareigybės yra steigiamos atsižvelgiant į apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pateiktus „siūlymus“. Profesinės sąjungos žiniomis, Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate tokie siūlymai atsirado tik tada, kai Policijos generalinis komisaras atsiuntė laikinai pavadovauti Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininką Rolandą Kiškį.

Pareigybių aprašymai neatitinka vykdomų funkcijų

Profesinių sąjungų atstovai pasakoja, kad PD nustatė pavyzdinius pareigybių aprašymus, padalinių veiklos nuostatus ir įsteigė naujas pareigybes pavaldžiose įstaigose, tačiau pamiršo apie darbuotojų saugą ir sveikatą.

„Pareigybių aprašymų specialieji reikalavimai neatitinka vykdomų funkcijų pobūdžio. Pavyzdžiui, tyrėjui priskiriamos naujos funkcijos – užtikrinti viešąją tvarką, patruliuoti. Tam pareigūnas nėra parengtas, jo gebėjimai nėra atskirai įvertinti.

Nepakankamą pasirengimą patvirtinta ir paties departamento veiksmai. Spalio pabaigoje Policijos departamentas mus informavo apie tai, kad numato paruošti pareigūnus vykdyti naująsias funkcijas. Numatoma steigti Lietuvos policijos mokykloje papildomas lektorių pareigybes, kurie ateityje apmokytų pareigūnus vykdyti specifines, pavojingas funkcijas. O kaip pareigūnai turi elgtis dabar? Matyt, belieka žaisti va bank“, - sako Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos l.e.p. pirmininkas Vitalijus Jagminas.

PD nurodo, kad visos naujos Reagavimo skyrių ir Veiklos skyrių pareigybės yra steigiamos iš įstaigoms skirtų asignavimų. Profesinių sąjungų turimais faktiniais duomenimis, pareigūnai yra perkeliami į naująsias pareigas, neatlikus sveikatos patikrinimo ir neįvertinus ar jie gali eiti siūlomas pareigas.

Pareigūnų mažėja

Pertvarkant policijos veiklą ir steigiant naujas pareigas, senosios pareigos nėra naikinamos iškart. Tokiu būdu faktiškai vienu metu veikia dvi struktūros – senoji (viešoji ir kriminalinė policija atskiruose skyriuose) ir naujoji – Veiklos skyrius ir Reagavimo skyrius tame pačiame policijos komisariate.

„Toks sprendimas leidžia formaliai išvengti įspėjimo apie atleidimą procedūros ir tik laikinai sumažina atleidžiamų pareigūnų skaičių. Vėliau pareigūnai, kurie nesutinka būti perkeliami į kitas pareigas, yra atleidžiami šalių susitarimu. Taip išvengiama Darbo kodekse numatytų specialių taisyklių grupės darbuotojų atleidimui ir pareigai apie galimą darbuotojų atleidimą informuoti teritorinę Darbo biržą“, – aiškina R. Katinienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi