Lietuvoje

2021.11.24 05:30

„Valstiečius“ mato akligatvyje: arba naujas lyderis, arba susitaikymas su Skverneliu

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.11.24 05:30

Stiprėjant ekspremjero Sauliaus Skvernelio įtakai, socdemams toliau auginant savo reitingus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ateitis tampa miglota, teigia LRT.lt kalbinti politologai. Anot jų, „valstiečiams“, jei jie nori atgauti savo įtaką, reikėtų naujo vedlio, tačiau mažai šansų, kad R. Karbauskis šią poziciją kam nors užleis. Vis dėlto, ekspertų manymu, LVŽS turi teorinę galimybę sugrįžti į valdžią, bet tokiu atveju R. Karbauskiui tektų susitaikyti su S. Skverneliu.

Portalo „Delfi“ užsakymu spalio 18–28 dienomis atlikta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad partijų reitingų lentelės lydere išlieka Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) su 13 procentų palaikymu, antroje vietoje – valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), už juos balsuotų 11,6 proc. apklaustųjų. Lyderių trejetą užbaigia opozicinė LVŽS su 8,8 proc. reitingu.

Apklausoje taip pat buvo klausiama, kuris politikas ar visuomenės veikėjas geriausiai tiktų užimti ministro pirmininko pareigas. Čia daugiausia apklaustųjų simpatijų, kaip ir anksčiau, sulaukė dabartinė Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė – ją ministro pirmininko kėdėje mato 19,1 proc. apklaustųjų. Antroje vietoje – ekspremjeras S. Skvernelis. Rugsėjį šioje pozicijoje jį matyti norėjo 9,5 procento apklaustųjų, per mėnesį, iki spalio mėnesio apklausos, šis rezultatas augo, viršydamas paklaidos ribas (3,1 proc.), iki 12,6 proc.

„Valstiečiams“ prognozuoja niūrią ateitį

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto docentas, politologas Bernaras Ivanovas tikino, kad nors LVŽS, pagal apklausas, tebėra populiariausių partijų trejetuke, iš jų gretų pasitraukus S. Skverneliui, „valstiečių“ laukia itin niūrios dienos.

„Valstiečiai“ grįžo prie tos pačios suskilusios geldos, prie kurios ir prasėdėjo ilgą laiką, kol nušvito netikėta sėkmė, kai prie jų prisijungė S. Skvernelis“, – tikino politologas.

Jo įsitikinimu, „valstiečiams“ koją kiša ir stiprėjantys socdemai su Vilija Blinkevičiūte priešakyje, jie atsikovoja savo rinkėjus, kurie anksčiau buvo perbėgę į LVŽS pusę.

„Ateina socdemai, jie persigrupavo, surado populistę, nelabai ką gero pasakančią, bet vis dėlto populiarią europarlamentarę, kurios populiarumo mitas yra sunkiai racionaliai paaiškinamas ir ne ką mažiau įdomus negu S. Skvernelio“, – dėstė B. Ivanovas.

Jam pritarė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, politologas Kęstutis Girnius. Anot jo, S. Skverneliui palikus LVŽS ir pranešus apie naujos politinės jėgos kūrimą, iš „valstiečių“ gretų pasitraukė ne viena ryški asmenybė ir, kaip teigė politologas, tikėtina, kad pasitrauks dar daugiau.

„Dabar socdemams su mėgstama V. Blinkevičiūte vėl sekasi pritraukti savo buvusius rinkėjus, jau beveik metus jų reitingai yra aukšti, tai čia nėra vienadienis reiškinys. Protingiausi „valstiečių“ žmonės išėjo pas S. Skvernelį, o pas R. Karbauskį tokių liko mažai. Aišku, jis turi partijos struktūrą, jis turi pinigų, jis turi šiokią tokią kontrolę, bet įtariu, kad iš jo partijos pas S. Skvernelį žmonių nutekės dar gana daug. Yra rimta galimybė, kad „valstiečiai“ bus trečia pagal dydį centro kairės partija arba trečia pagal dydį kairioji partija. [...] Yra reali galimybė, kad per Seimo rinkimus nesurinks 10 procentų rinkėjų balsų“, – dėstė K. Girnius.

„Valstiečiai“ grįžo prie tos pačios suskilusios geldos, prie kurios ir prasėdėjo ilgą laiką, kol nušvito netikėta sėkmė, kai prie jų prisijungė S. Skvernelis.

B. Ivanovas

Ar padėtų lyderio pakeitimas?

Politologas K. Girnius, kalbėdamas apie LVŽS, tvirtino manantis, kad šiuo metu viena didžiausių partijos bėdų slypi dabartinio lyderio asmenyje.

„Didelė bėda, kad R. Karbauskis yra toks žmogus, kuris, nors partijoje ir turi ištikimų pasekėjų, kenkia partijai, nes jo pasisakymai yra kategoriški, neapgalvoti, jis yra gana piktas, atrodo, kad žmogus yra giliai kažkuo nepatenkintas, bet neaišku, kuo“, – dėstė pašnekovas.

Politikos ekspertas, paklaustas, ar LVŽS padėtų lyderio keitimas, teigė, kad galbūt, tačiau čia pat pažymėjo, jog netiki, kad R. Karbauskis artimiausiu metu kam nors užleistų partijos pirmininko vietą.

„R. Karbauskis partiją tvirtai laiko, jo visi arba beveik visi tikrieji konkurentai išėjo su S. Skverneliu. Dar liko A. Veryga, vienas kitas žymesnis žmogus, bet tai yra ištikimi R. Karbauskiui žmonės.

Manau, kad jis nepadarys antros klaidos. Turiu omeny, kad jis padarė pirmą klaidą, atsisakęs Seimo nario mandato. R. Karbauskis staiga ėmė keliauti į Seimą ne kaip Seimo narys, o kaip svečias. Tai pakenkė jo galimybėms garsiai kalbėti, veikti plačiau. Jei jis dabar užleistų kitam partijos pirmininko poziciją, partiją valdytų iš šešėlio, tai padarytų antrą klaidą, jam tai būtų smūgis. Dabar pas jį visi eina kaip pas LVŽS vadovą. Jeigu ir šios pozicijos jis neturėtų, tai žiniasklaida pagalvotų, o kodėl mums turėtų rūpėti, ką šis eilinis partijos narys kalba. Dėl to manau, kad R. Karbauskis bus dabar atsargus ir nesitrauks iš partijos pirmininko pozicijos“, – pabrėžė K. Girnius.

Politologas B. Ivanovas teigė, kad LVŽS yra viena iš partijų, kurios gali pasiekti politinių aukštumų tik turėdamos labai ryškų lyderį. Tai, pasak pašnekovo, parodė „valstiečių“ ir S. Skvernelio darbas kartu. Anot politologo, dabar, partijos vėliavnešio pozicijoje likus R. Karbauskiui, „valstiečių“ situacija akivaizdžiai suprastėjo.

„R. Karbauskis, kaip bežiūrėtum, yra šešėlio žmogus, jis nėra charizmatiškas lyderis, jis neturi savybių, kurios leistų jam būti tokiam kaip, tarkime, Viktoras Uspaskichas. R. Karbauskis, nors yra ir verslininkas, mecenatas, jis nėra V. Uspaskichas, jis nėra toks, galiausiai jis ir neišmoko tos charizmos“, – komentavo pašnekovas.

Deja, anot B. Ivanovo, LVŽS savo gretose kol kas neturi kitų ryškių lyderių, kurie galėtų kilstelti partiją į politikos olimpą. Politologas svarstė, kad „valstiečiai“ galėtų dairytis naujo vadovo ar kandidatų į Seimą sąrašo vedlio ne partijos viduje, tačiau kyla didžiulis klausimas, kas ir kokiomis aplinkybėmis sutiktų juo būti.

„LVŽS turi A. Verygą, bet jis šiuo atveju nepadės, nes jis savo galimybes gerokai iššvaistė, būdamas sveikatos ministru. Jo „antireitingas“ yra jo kupra. [...] Taigi, „valstiečių“ flange nėra nieko įspūdingo. Kaip toje pasakėčioje – kad ir kaip susodintum kvarteto grojikus, geresnės muzikos nesitikėk.

„Valstiečiams“ reikia rasti ką nors tokio, kas galėtų juos paimti už čiupros ir ištraukti iš bėdos. Galėtų pasiūlyti tai padaryti Visvaldui Matijošaičiui, bet kam šito reikėtų V. Matijošaičiui, aš nežinau. Be to, abejoju, ar LVŽS turi tokį pasiūlymą V. Matijošaičiui, kurio jis negalėtų atsisakyti“, – kalbėjo B. Ivanovas.

R. Karbauskis staiga ėmė keliauti į Seimą ne kaip Seimo narys, o kaip svečias. Tai pakenkė jo galimybėms garsiai kalbėti, veikti plačiau. Jei jis dabar užleistų kitam partijos pirmininko poziciją, partiją valdytų iš šešėlio, tai padarytų antrą klaidą, jam tai būtų smūgis.

K. Girnius

LVŽS dilema dėl buvimo kairiųjų koalicijoje

Politologas B. Ivanovas, svarstydamas apie galimus ateities politinius scenarijus, tikino, kad, jei S. Skvernelis sukurs partiją, į dabartinę valdančiąją koaliciją jis nepretenduos, mat yra per daug populiarus ir galėtų tapti per didele grėsme konservatoriams.

Pašnekovas prognozavo, kad, artėjant kitiems Seimo rinkimams, konservatorių populiarumas sumenks, tad kairiųjų ar centro kairės jėgų koalicija taps vis realesnė. Būtent joje B. Ivanovas matė vietą S. Skvernelio politinei komandai.

„Manau, kad vis dėlto S. Skvernelis galėtų būti pakankamai sėkmingas partneris socdemams. Perimdami valdžią, socdemai turėtų patikimą ginklanešį, pagalbininką. O S. Skvernelis galėtų sustiprinti savo resursus dar kokiais nors perbėgėliais, nes kiti politikai, pamatę, kad S. Skvernelis turi naują partnerį, gali sumanyti jį dar labiau paremti, tuo labiau kad V. Uspaskicho ar R. Karbauskio flange vargu, ar kas gero įvyks“, – dėstė politologas.

Anot jo, kairiųjų koalicijoje vietos LVŽS neatsirastų. Socdemai ir S. Skvernelio partija į daugumą galėtų pasikviesti Regionų partiją (buvusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija). Politologo manymu, dabartiniai LSDP lyderiai, tikėtina, jau nebegriežtų danties ant buvusių savo partijos narių, 2017 m. pasitraukusių iš LSDP, įkūrusių naują partiją, ir, siekdami stipresnės daugumos, nutartų su jais bendradarbiauti. Tiesa, pasak B. Ivanovo, jei dalis politikų iš Regionų partijos perbėgtų į S. Skvernelio pusę, galbūt daugumai užtektų ir dviejų partijų.

„Greičiausiai socdemai tą Bebrų istoriją nurijo, pamiršo, gal jau ji netemdytų jų ir S. Skvernelio santykių. Tada, kai Gediminas Kirkilas, Juozas Bernatonis ir kiti pasitraukė iš socdemų, paremdami „valstiečius“, o socdemai išėjo iš koalicijos, socialdemokratams vadovavo Gintautas Paluckas, kuris buvo odiozinė figūra, sukėlusi daug šaršalo, pasipiktinimo regionuose. Dabar situacija yra kita ir galbūt scenarijus bus kitoks. [...]

Regionų partija, kai persivadino, truputėlį pasitaisė visuomenės akyse, galbūt naujas pavadinimas patiko. Bet iš tiesų gali ir taip nutikti, kad iš tos Regionų partijos dalis politikų gali perbėgti pas S. Skvernelį. Be to, ir socdemai diskutuoja, kad galbūt galima priimti atgal sūnus paklydėlius“, – komentavo politologas.

K. Girnius, svarstydamas apie galimą kairiųjų koaliciją po 2024 m. Seimo rinkimų, tvirtino, kad LSDP, S. Skvernelio partijai vis tiek reikėtų ieškoti dar vieno sąjungininko, siekiant sudaryti koaliciją, ir tai, politologo manymu, nebūtų Regionų partija. Pastaroji, pašnekovo manymu, netaps populiari ir įtakinga.

Šiuo atveju į koaliciją, K. Girniaus teigimu, galėtų ateiti LVŽS, tai esą būtų vienintelė viltis „valstiečiams“ vėl sugrįžti į valdžią. Kitaip tariant, pasak pašnekovo, R. Karbauskiui tektų susitaikyti su „valstiečių“ gretas palikusiu S. Skverneliu.

„R. Karbauskio vienintelė viltis turėti šiokią tokią įtaką yra patekimas į tą koaliciją, konservatoriai juk jo niekur nekviestų. Tad R. Karbauskis turi paprastą pasirinkimą – jei nori bent truputį valdžios, jei nori galbūt šiek tiek atgaivinti partiją, jam reikia eiti į koaliciją, net jei joje būtų ir S. Skvernelis. Juk, ko gero, tokioje koalicijoje S. Skvernelis net negrotų pirmuoju smuiku – jei socdemai laimėtų rinkimus, jie S. Skverneliui nesiūlytų premjero pareigų“, – komentavo K. Girnius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt