Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.17 11:26

S. Skvernelis pabrėžia šeimos politiką, kovą su smurtu, visuotinę karo prievolę

BNS 2016.11.17 11:26

Palankios šeimai aplinkos kūrimas, įvaikinimo procedūrų spartinimas, kova su smurtu, aukšta gyvenimo kokybė regionuose, visuotinės privalomos karo tarnybos įvedimas – tokius prioritetus ketvirtadienį Seime nurodė kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis.

„Lietuvoje yra žmonių, manančių, kad aš arba tokie, kaip aš, neturi teisės būti Seimo nariais, dar daugiau – stovėti tokioje tribūnoje kaip galimas kandidatas į ministro pirmininko pareigybę. Gal tokių yra ir šioje salėje. Neabejoju, kad tarp jūsų čia yra ne vienas politikas, galintis būti geresniu kandidatu nei aš, puikiai žinau savo trūkumus. Tačiau tarp šių trūkumų tikrai nėra nesąžiningumo, bailumo, veidmainystės, nenuoširdumo, žodžio nesilaikymo“, – prisistatydamas Seimui sakė kandidatas.

Jo kandidatūrą į premjero pareigas ketvirtadienį pateikė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Buvęs policijos vadovas ir buvęs vidaus reikalų ministras per Seimo rinkimus buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo lyderis, nors partijai nepriklauso.

„Noriu suburti drąsią, vieningą, kompetentingą, skaidrią ir atsakingą pokyčių vyriausybę“, – tvirtino S. Skvernelis bei ragino visus dirbti drauge „ir paprastų žmonių, ir elito labui“.

Didžiausias dėmesys – socialinėms problemoms

Prisistatydamas jis teigė, kad per 26 nepriklausomybės metus nuveikta išties nemažai, tačiau „nepaisant pasiekimų nemažai Lietuvos gyventojų savo šalyje nesijaučia laimingi“.

„Tą liudija savižudybių, priklausomybių bei skurdo mastai. Grėsmingiausia nepasitenkinimo gyvenimu Lietuvoje išraiška – nedidelis gimstamumas bei masinė emigracija. Ši situacija šiandieninių geopolitinių grėsmių, kylančių iš demokratijos standartų ir tarptautinės teisės principų nesilaikančių kaimynių, fone reikalauja pasvertų ir atsakingų sprendimų mūsų valstybės valdyme“, – teigė S. Skvernelis.

Savo kalboje kandidatas akcentavo socialinių problemų sprendimą.

„Kursime šeimoms palankią aplinką ir sudarysime galimybę derinti darbo ir šeimos aplinką“, – teigė S. Skvernelis savo kalboje.

Jo teigimu, bus kuriama gimstamumo skatinimo programa, šeimoms palanki mokestinė sistema. Jis paminėjo, kad gyventojų pajamų mokesčio dydis turėtų priklausyti nuo šeimoje auginamų vaikų skaičiaus. Taip pat žadėjo didinti neapmokestinamų pajamų dydį vaikus auginantiems tėvams.

Kandidatas į premjerus žadėjo, kad savivaldybėse bus išplėsti socialinių paslaugų šeimai centrai, įsteigti dienos užimtumo centrai socialinės rizikos ir skurstančių šeimų vaikams.

„Lietuva negali tylomis nykti“, – tvirtino jis.

Daug dėmesio savo kalboje S. Skvernelis skyrė įvaikinimui. Anot jo, būtina peržiūrėti įvaikinimo procedūras, kad būtų ir apgintos vaikų teisės, ir skatinamas įvaikinimas, kad daugiau vaikų rastų tėvus. Kandidato tvirtinimu, pirmaisiais mėnesiais po įvaikinimo šeimai privalu skirti finansinę paramą, tolygią sumai, kuri buvo skiriama vaikui išlaikyti vaikų namuose ar šeimynoje.

Jeigu bus paskirtas premjeru, kandidatas žadėjo, kad jo vadovaujama vyriausybė daug dėmesio skirs ir kovai su smurtu. Planuojama stiprinti krizių centrų vaidmenį, užtikrinti reabilitacijos bei pagalbos galimybes agresoriui.

„Atėjo laikas sukurti veiksmingą reagavimo į smurtą prieš vaikus mechanizmą. Šis mechanizmas turi apimti visų suinteresuotų institucijų bei nevalstybinių partnerių bendradarbiavimą, užtikrinant veiksmingą smurto atpažinimą, operatyvų reagavimą, aiškias kiekvienos tarnybos funkcijas bei tarpusavio sąveikos taisykles, tęstinio probleminių šeimų stebėjimo priemones“, – teigė jis.

S. Skvernelis taip pat žadėjo sukurti vieno langelio principu veikiančio reagavimo į smurtą artimoje aplinkoje sistemą, rimtai užsiimti patyčių prevencija.

„Negalima užsimerkti prieš karą, vykstantį Lietuvos šeimose“, – teigė jis.

Anot kandidato, tarp vyriausybės uždavinių bus ir efektyvios, skaidrios sveikatos apsaugos sistemos sukūrimas. Ketinama parengti aktyvią kovos su žalingais įpročiais programą.

Kalbėdamas apie regioninę politiką, S. Skvernelis akcentavo, kad čia turi būti užtikrinta aukšta gyvenimo kokybė.

Jis pabrėžė, kad Lietuva užsienyje turi garsėti ne pigia, o kvalifikuota darbo jėga.

Gynybos finansavimas tik didės

Kandidatas į premjerus taip pat tvirtino, kad reaguojant į geopolitinę situaciją, būtina stiprinti šalies gynybines galias. Jis pareiškė, kad ilguoju laikotarpiu bus siekiama pereiti prie visuotinės privalomosios karo tarnybos įvedimo.

S. Skvernelis pakartojo, kad bus siekiama jau 2018 metais gynybai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto finansavimą.

„Labai aiškiai sakome – jeigu situacija nesikeis, 2 proc. BVP yra tik pirminė siekiamybė. Matome visas galimybes ir toliau nuosekliai didinti finansavimą krašto apsaugai“, – sakė jis.

„Šiandien negalime sau leisti prabangos didinti finansavimą pamažu. Privalome siųsti aiškų ženklą partneriams ir valstybėms regione, kad į savo šalies gynybą žiūrime atsakingai, būtina didinti šauktinių skaičių ir Lietuvos kariuomenės pajėgumus“, – kalbėjo kandidatas.

Ketvirtadienį kandidatas į premjerus pradės susitikimus su Seimo frakcijomis. Balsavimas dėl S. Skvernelio skyrimo vyriausybės vadovu turėtų vykti kitą savaitę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi