Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.17 08:22

„Panama Papers“: VMI akiratyje – I. Paleičiko, B. Vainoros ir L. Varanavičiaus struktūros

Jungtinės Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pajėgos imasi priemonių prieš 15min atskleistus sandorius, susijusius su nutekėjusiais Panamos teisininkų kontoros „Mossack Fonseca“ duomenimis. Tiriama jau septyniolikos fizinių ir juridinių asmenų veikla.

Tyrėjų akiratyje – ir garsus viešbučių tinklas, ir su „Lukoil Baltija“ vadovu Ivanu Paleičiku bei buvusiu Lietuvos futbolo federacijos vadovu Liutauru Varanavičiumi susijusios struktūros, ir vienus prabangiausių automobilių Lietuvoje nuomojantis armėno Boriso Aroutiouniano verslas.

Vis daugiau „klientų“

Kaip 15min teigė VMI komunikacijos vadovas Darius Buta, VMI su FNTT suformuotas Rizikos analizės centras vertina jau 17 fizinių ir juridinių asmenų. Daugiausiai tiriamos įmonės, bet tarp tiriamų subjektų yra ir fizinių asmenų.

„Tame skaičiuje yra penki gyventojai“, – sakė D. Buta.

Rugpjūtį, keli mėnesiai po „Panama Papers“ tyrimo pradžios, Rizikos analizės centro akiratyje buvo 9 fiziniai ir juridiniai asmenys.

Imasi „Lukoil“ struktūros

15min VMI pasiteiravo apie konkrečias įmones, kurių sąsajas su „Mossack Fonseca“ pagalba įsteigtomis ofšorinėmis bendrovėmis atskleidė „Panama Papers“ tyrimas. Mokesčių inspekcija patvirtina tirianti kone visas 15min atskleistas istorijas.

D. Buta patvirtino, kad tarp tiriamų įmonių yra bendrovė „Vaizga“. Jos ryšiai atskleisti „Panama Papers“ tyrime apie „Lukoil Baltija“ vadovą Ivaną Paleičiką. Jame atskleisti ofšorų pasaulyje besimezgę jo ryšiai su buvusia „Mažeikių naftos“ vadovybe.

15min atskleidė, kad dar 1997 m. ofšorinė bendrovė „Panaval Investments Corporation“ su „Vaizga“ sudarė tais laikais milžinišką paskolos sutartį už 2 mln. JAV dolerių. Taip pat atskleista, kad ofšorinė įmonė iš „Vaizgos“ kažkodėl nuomojosi motelį Molėtų rajone. Tuo metu „Vaizga“ buvo tiesiogiai susijusi su buvusiu „Mažeikių naftos“ vadovu Bronislovu Vainora. Dabar ši įmonė yra dalis „Lukoil“ struktūros.

Kai 15min kalbino patį I. Paleičiką, jis tvirtino minėtų sandorių nepamenantis.

I. Paleičikas. BNS nuotr.

Viešbučių magnatui – bėdos dėl auksinės akcijos

Vienas naujausių „Panama Papers“ tyrimų lietė tą patį B. Vainorą, jau kurį laiką besisukantį viešbučių versle ir su šeima valdantį „Centrum“ viešbučių tinklą.

15min atskleidė, kad „Centrum“ gavo beveik 2 mln. eurų iš Didžiosios Britanijos Mergelių salose registruotos įmonės „Codesa Finance“, kurios vardu įgaliotas veikti buvo B. Vainora. Tokią sumą buvusio „Mažeikių naftos“ vadovo verslas gavo už vieną vienintelė nominalios vertės akciją, kuri po kelių mėnesių buvo anuliuota.

VMI patvirtina, kad šiuo metu vyksta patikrinimas, susijęs su 15min paviešintais „Codesa Finance“ ir „Centrum“ ryšiais.

Superautomobilių parko savininkui svyla padai

15min taip pat atskleidė keistus sandorius, kuriais pinigai plaukė į Lietuvoje veikiantį prabangių automobilių nuomos verslą. Armėno Boriso Aroutiouniano verslai Lietuvoje pagarsėjo tokiomis mašinomis kaip „Bugatti Veyron“ ar prabangiais „Porsche“ bei „Bentley“ žaisliukais su vardiniais numeriais.

„Panama Papers“ duomenys atskleidžia, kad B. Aroutiouniano įmonė „Europ Communication“ iš Mergelių salų bendrovės „Barnar Capital Management“ pasiskolino daugiau nei pusę milijono eurų. Abiejų šalių vardu pasirašė pats B. Aroutiounianas. Visų antra, paskolos sutartyje nėra nė žodžio apie palūkanas – o tai prasilenkia su teisės norma, įtvirtinančia, kad pinigai turi būti skolinami rinkos sąlygomis.

VMI patvirtina, kad šiuo metu atliekamas tyrimas tiek dėl „Europ Communication“, tiek dėl kitų su B. Aroutiounianu susijusių verslų.

Liutaurui Varanavičiui teks prisiminti Sporto rūmus

VMI taip pat narsto 15min atskleistus sandorius tarp Ūkio banko grupės įmonių ir ofšorinių kompanijų, susijusių su buvusiu Lietuvos futbolo federacijos prezidentu Liutauru Varanavičiumi.

15min atskleidė, kad L. Varanavičius valdė sąskaitas Šveicarijoje ir, veikdamas per ofšorinę įmonę, kurį laiką buvo faktinis Vilniaus Sporto rūmų savininkas. Finansinių srautų iš kelių valstybių centre – ofšorinė įmonė „Pallas First Investments“, kurios faktiniu savininku „Mossack Fonseca“ dokumentuose įvardijamas L. Varanavičius.

L. Varanavičius. BNS nuotr.

Pats L. Varanavičius neneigia ryšių su šia įmone, tačiau tikina niekada nebuvęs jos savininku.

Duomenys, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms parūpino Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ), apima ir daugiau su Lietuva susijusių subjektų. 15min – vienintelis „Panama Papers“ tyrimo partneris Lietuvoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi