Lietuvoje

2021.11.18 16:15

Pavilionis į VSD dėl prezidentūros veiksmų nesikreipė – kol kas pažeidimo neįžvelgia

atnaujinta 9.25
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.11.18 16:15

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis teigia kol kas prezidentūros veiksmuose, skiriant ambasadorių Europos Sąjungoje (ES), galimo įstatymo pažeidimo neįžvelgiantis, tad į Valstybės saugumo departamentą (VSD) parlamentaras kol kas nesikreips. Tiesa, tokios galimybės URK vadovas visiškai neatmeta.

Lietuva jau daugiau negu metus neturi ambasadoriaus ES. Vyriausybei ir prezidentui nerandant sutarimo dėl tinkamo kandidato užimti ambasadoriaus ES pareigas, šalies vadovas G. Nausėda lapkričio pradžioje pranešė esantis pasirengęs svarstyti anksčiau į šią poziciją siūlyto buvusio krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio kandidatūrą.

URK pirmininkas, konservatorius Ž. Pavilionis, reaguodamas į prezidento pareiškimą, teigė, kad paskelbus galimo kandidato į ambasadoriaus ES pavardę, galėjo būti paviešinta tarnybinė paslaptis. Parlamentaras tąkart pareiškė planuojantis dėl šios situacijos kreiptis į VSD.

„Jeigu, kaip per savo patarėjus nurodo prezidentas, bus pradėtos jau viešai įvardyto R. Karoblio skyrimo ambasadoriumi ES reikalingos procedūros, aš, kaip Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, neturėsiu kito pasirinkimo, kaip kreiptis į VSD pradėti tyrimą dėl tarnybinės paslapties paviešinimo pažeidimo“, – savo feisbuko paskyroje tuomet rašė Ž. Pavilionis.

Tąkart Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sakė, kad Ž. Pavilionio iniciatyva kreiptis į VSD su juo nebuvo suderinta. Jo manymu, kandidatūrų į diplomatinius postus aptarimas žiniasklaidoje nėra „teisingiausias dalykas“, tačiau ministras pagrindo kreiptis dėl to į VSD teigė nematantis.

Pažeidimų kol kas nemato ir Ž. Pavilionis

Ketvirtadienį LRT.lt kalbintas Ž. Pavilionis teigė, kad į VSD su prašymu pradėti tyrimą kol kas nesikreipė. Jis tikino kol kas prezidentūros veiksmuose įstatymo pažeidimo neįžvelgiantis. Tiesa, URK vadovas neatmetė, kad į VSD galėtų kreiptis, jei vis dėlto, jo teigimu, paaiškėtų, kad galimo kandidato į ES pavardė būtų įvardinta, prasidėjus jo skyrimo į pareigas procedūroms.

„Tame mano pasisakyme buvo aiškiai įvardinta dar viena sąlyga (kreipimosi į VSD – LRT.lt) – jeigu dėl šio galimo įvardinto kandidato būtų pradėta procedūra. Kol kas jokių procedūrų nėra pradėta. Jeigu būtų pradėta, mums kiltų klausimų dėl (prezidentūros veiksmų – LRT.lt) susikirtimo su mūsų diplomatiniu įstatymu ir kitais teisės aktais, kurie numato, kaip saugome tam tikrą informaciją“, – aiškino Ž. Pavilionis.

Jis kartojo kol kas prezidentūros veiksmuose įstatymo pažeidimo neįžvelgiantis, tačiau piktinosi, kad galimo kandidato į ES ambasadorius pavardė vis dėlto buvo viešai paminėta anksčiau.

„Kol kas pažeidimo nėra. Galime įvairius svarstymus daryti, bet mes tikrai negalime duoti nurodymų vieną ar kitą asmenį skirti ar pradėti viešų debatų tarp Vyriausybės, prezidento, Seimo, atskirų Seimo narių apie tai, kuris kandidatas tiks ar netiks, eiti į visokias visuomenines laidas LRT ar kitose televizijose ir diskutuoti. Tada, patikėkite, už mus nuspręs kiti, o to būtų labai gerai išvengti“, – dėstė URK pirmininkas.

Ž. Pavilionis tvirtino, kad kandidatų į ambasadorius pavardės, kol nėra baigtos skyrimo procedūros, negali būti įvardijamos dėl to, kad šia situacija gali pasinaudoti Lietuvai priešiškos valstybės.

„Puikiai žinome, kad skyrimo procedūrų metu [...] mums priešiškos valstybės tikrai gali pasinaudoti ta informacija, gali pateikti kompromituojančios medžiagos, gali visokiausių dalykų padaryti, nes esame laisva ir demokratiška šalis. Svarbu, kad nebūtų tų įtakų, kad mes galėtume objektyviai, atvirai ir demokratiškai, tačiau ribotame rate pasitarti, kad sukurtume politinį konsensusą dėl paskyrimo. Tai yra labai, labai svarbu, skiriant ambasadorius. [...]

Tikrai žinau, kad tai yra svarbu, nes pats buvau ne kartą Kremliaus trolių puolamas. Būtų labai gerai, ar tai būtų R. Karoblis, ar bet koks kitas žmogus, kuris bus skiriamas, [...] kad būtų apsaugotas nuo galimų įtakų“, – tvirtino Ž. Pavilionis.

Prezidentūra: Nausėda nusprendė užkirsti kelią ydingai politinių žaidimų taktikai

Prezidento G. Nausėdos patarėjas Ridas Jasiulionis LRT.lt teigė, kad galimų kandidatų į Lietuvos ambasadorius prie ES pavardės pastaruoju metu buvo nutekinamos žiniasklaidai, tad prezidentas nutarė užkirsti kelią šiai praktikai.

„Kadangi pastaruosius metus galimų kandidatų į Lietuvos ambasadorius prie Europos Sąjungos pavardės būdavo nuolat tendencingai nutekinamos žiniasklaidai, vis pridedant prie jų neva „kompromituojančios informacijos“, prezidentas nusprendė šį kartą užkirsti kelią šiai ydingai politinių žaidimų taktikai ir pasakė savo nuomonę apie valdančiųjų siūlytą kandidatą.

Šalies vadovas kviečia nukreipti energiją į ambasadoriaus skyrimo procedūrą, o ne į politinius žaidimus“, – G. Nausėdos poziciją LRT.lt perdavė R. Jasiulionis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt