Lietuvoje

2016.11.16 15:04

Kas vadovaus KAM: minimi trys kandidatai

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2016.11.16 15:04

Kol kas realiausi tarp kandidatų eiti krašto apsaugos ministro pareigas, LRT.lt žiniomis, yra ambasadorė Danijoje ir Islandijai Gintė Damušytė, ambasadorė Jungtinėje Karalystėje Asta Skaisgirytė ir užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis.

R. Karoblis teigia esantis karjeros diplomatas ir apie ministro portfelį niekada negalvojęs. Tačiau, kalbėdamas su LRT.lt, užsienio reikalų viceministras neneigė girdėjęs kalbų, kad jis galėtų būti siūlomas į krašto apsaugos ministrus.

„Girdėjau vieną gandą, bet ne iš prezidentūros, o iš kitur. Man niekas nesiūlė. Prezidentė anksčiau yra siūliusi nuo ambasadoriaus iki kai kurių kitų pozicijų. Dabartinė viceministro, atsakingo už Europos santykius ir užsienio prekybą, pozicija mane visiškai tenkina. Kaip tenkintų ir bet kurios kitos opcijos toje pačioje diplomatinėje tarnyboje. Nežinau, taip paklausėt... Galiu pasakyti, kad, kai siūlė pirmininkavimo laikotarpiu ambasadoriumi, irgi nebuvo entuziastų. Žiūrėsime. Aš esu karjeros diplomatas. Mano preferencija būtų ta, kuri yra dabar. Apie ministrus niekada nesu galvojęs“, – teigė R. Karoblis.

Savo ruožtu Lietuvos ambasadorė Jungtinėje Karalystėje A. Skaisgirytė teigė esanti absoliučiai nustebinta, kad jos pavardė atsidūrė tarp galimų kandidatų vadovauti šalies gynybai.

„Juokaujat? Jūs juokaujat? Baikit, čia turbūt juokas. Nemanau, jūs pirmas, kuris man tai sako. Tai priimu kaip trečiadienio pokštą“,  – LRT.lt kalbėjo A. Skaisgirytė. Diplomatė teigė hipotetinių variantų nesvarstanti. „Kol kas esu pasinėrusi į Jungtinę Karalystę“, – pridūrė ambasadorė.

Šių metų vasarą paskirta Lietuvos ambasadorė Danijoje ir Islandijai G. Damušytė nebuvo linkusi komentuoti šio klausimo.

„Nieko negirdėjau ir nekomentuosiu. Man tai naujiena. Nesu linkusi komentuoti tokio klausimo, ačiū“, – lakoniškai atsakė G. Damušytė.

Savo ruožtu prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytas kandidatas į premjero postą Saulius Skvernelis dar kartą pakartojo, kad kol kas nekomentuos galimų kandidatų į ministrus.

„Kaip ir sakiau, dėl ministrų pavardžių kol kas nieko nekomentuoju. Jei Seimas patvirtins premjerą, prasidės vyriausybės formavimo laikotarpis, ir tuomet pradėsite girdėti pavardes, matyt, kasdien“, – LRT.lt sakė S. Skvernelis.

G. Kirkilas: kandidatai – solidūs

Krašto apsaugos ministerijai anksčiau vadovavęs socialdemokratas Gediminas Kirkilas teigia visus šiuos kandidatus gerai pažįstantis, o pavardės – vertos pasitikėjimo.

„Visi girdėti ir visus gerai pažįstu. Konkrečių kalbų negirdėjau, tik iš žiniasklaidos girdžiu apie kandidatūras. Konkrečiai apie šias girdžiu tik iš jūsų. Visos jos labai solidžios. G. Damušytė yra buvusi ambasadorė prie NATO, A. Skaisgirytė buvo viceministrė, o dabar užimta rimtas pozicijas Jungtinėje Karalystėje. R. Karoblis – viceministras ir buvęs ambasadorius prie ES“, – apibendrino G. Kirkilas.

Jo teigimu, jau tapo įprasta, kad yra glaudus ryšys tarp užsienio reikalų ir krašto apsaugos. „Linas Linkevičius iš Krašto apsaugos pateko į Užsienio reikalų ministeriją. Yra glaudus ryšys tarp Užsienio reikalų ministerijos, ambasadorių ir krašto apsaugos“, – pridūrė G. Kirkilas.

Politiko nuomone, arčiausiai krašto apsaugos reikalų būtų G. Damušytė. „Bet nemanau, kad kitos dvi kandidatūros šiuo atveju yra silpnesnės. Ministras yra politikas, jo reikalas – dirbti. Jis dar yra ir Valstybės gynimo tarybos narys. Visos kandidatūros rimtos, o premjerui ir prezidentei, matyt, nebus lengva atsirinkti“, – LRT.lt kalbėjo politikas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt