Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.16 11:25

Kontrolierė: ekskursijos po taborą aprašymas skatina netoleranciją

LRT.lt 2016.11.16 11:25

Lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad pramogų agentūra UAB „Vaiduokliai“, teikdama informaciją apie ekskursiją „Ekstremalus pasivaikščiojimas po taborą“, pažeidė romų tautybės asmenų lygias galimybes, akcentuodama neigiamus romų bendruomenės gyvenimo aspektus bei formuodama nuostatą, kad romų bendruomenė yra menkesnė už kitas, rašoma pranešime spaudai.

Agentūra pažeidė Lygių galimybių įstatymą, įpareigojantį paslaugų tiekėjus užtikrinti, kad informacijoje apie paslaugas nebūtų išreiškiamas pažeminimas, paniekinimas arba teisių apribojimas etninės priklausomybės pagrindu bei nebūtų formuojamos visuomenės nuostatos, kad dėl šių požymių asmuo yra menkesnis už kitą.

Minimos ekskursijos aprašyme buvo nurodyta, kad, įsigijus bilietą į šią ekskursiją, nerekomenduojama vykti savo transportu ar palikti jį greta taboro, puoštis prabangiais papuošalais ar imti grynųjų pinigų. Taip pat „jautriems ir psichologiškai silpniems dalyviams“ patariama rinktis kitas, ramesnes, agentūros organizuojamas ekskursijas, nes, nepaisant to, kad pasivaikščiojimo metu dalyvius lydės saugos tarnyba, tikėtina, kad dalyviai bus palydėti įtarių žvilgsnių, komentarų ar net romų užkeikimų.

Tyrimo metu ekskursijos aprašymo vertinimą pateikė Tautinių mažumų departamento ir Etninių tyrimų instituto vadovai. Tautinių mažumų departamento direktorės pareigas einanti Vaiva Vėželytė-Pokladova teigė, kad renginio aprašymas yra išskirtinai neigiamas, su romu bendruomene siejant tokias frazes kaip „romų užkeikimai“, „apibarstymas kapų žemėmis“ ir pan. Taip pat pažymėjo, jog asmenys, organizuojantys tokio ir panašaus pobūdžio veiklas, gali būti suprantami kaip destruktyvūs valstybės institucijų, dedančių pastangas skatinti dialogą, didesnį pakantumą, toleranciją, romų tautybės žmonių atžvilgiu.

Panašų vertinimą pateikė ir Etninių tyrimų instituto vadovas Andrius Marcinkevičius. Jo teigimu, pateikta informacija yra nekorektiška, stiprina stereotipinius romų tautybės įvaizdžius, iškreipia socialinę realybę bei menkina visą romų bendruomenę dėl etninės kilmės.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė teigia, kad ekskursijos aprašyme nurodoma neigiama ir bauginanti informacija apie romus skatina netoleranciją ir taip socialiai pažeidžiamų romų bendruomenės atžvilgiu.

Kontrolierė įpareigojo UAB „Vaiduokiai“ nutraukti lygias teises pažeidžiančius veiksmus, pakeičiant interneto tinklalapyje teikiamą informaciją apie ekskursiją. Ekskursijos aprašymas pakeistas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi