Lietuvoje

2016.11.16 09:08

Skausmą dažniausiai malšiname ne tam skirtais vaistais

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2016.11.16 09:08

Teisingai pasirinkta nuskausminamoji tabletė ne pakenks, o padės, tačiau vaistų nuo skausmo yra labai įvairių ir kai kurie jų, vartojami netinkamai, sukelia itin baisias pasekmes. Taip sako LSMU profesorius, gydytojas Alvydas Unikauskas.

„Žmonės dažnai perka ir vartoja vaistus neteisingai“, – teigia jis. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad esama skirtingų nuskausminamųjų vaistų grupių. Viena jų – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Vienas populiariausių tokio vaisto pavyzdžių – ibuprofenas. 

„Žinau, kad šiuos vaistus nuo skausmo žmonės ir geria dažniausiai. Atkreipkite dėmesį, tai – vaistai nuo uždegimo, jie nėra nuo skausmo. Jie iš tikrųjų veikia tada, kai yra uždegimas. Vienas iš uždegimo požymių – skausmas, bet tai vis tiek ne tas pats. Čia nėra absoliutaus lygybės ženklo“, – aiškina gydytojas. 

A. Unikausko žodžiais, šie vaistai gali padėti tik tuomet, kai esama uždegimo, – sąnario, danties ar pan. 

„Jeigu nėra uždegimo ir žmogus bando skausmą malšinti tokiais vaistais, jie nepadeda, jis geria vaistus toliau. Jei pradžioje buvo galvos įtampos skausmas, vėliau vien dėl vaistų pašalinio poveikio pradeda skaudėti galvą dėl šitų vaistų poveikio. Tai – jau medikamentinis skausmas“, – tikina specialistas.

Gydytojo teigimu, skausmą malšinančių vaistų sukeliamos komplikacijos – itin rimtos. Netinkamai vartojant NVNU galima įgyti kraujuojančių skrandžio opų, hipertenziją, kitaip – padidėjusį kraujo spaudimą. Ypač tokių vaistų gerti gydytojas nerekomenduoja žmonėms, kurių kraujo spaudimas – padidėjęs. Tai netgi gali būti infarkto priežastimis, jei jau ir taip esate padidintos rizikos grupėje.

Netinkamai vartojami NVNU gali būti ir širdies nepakankamumo priežastimi arba jį pasunkinti. Taip pat galimas insultas, kepenų pažeidimai. 

„Nors, kai kalbame apie kepenų pažeidimą, čia reikėtų paminėti kitą vaistą nuo skausmo – paracetamolį. Beje, jis įeina ir į daugelio vaistų, naudojamų peršalimo atvejais, sudėtį“, – primena gydytojas.

Plačiau apie vaistus – laidoje „Klauskite daktaro“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.