Lietuvoje

2021.11.17 09:43

Ministrė apie planuojamas permainas dėl mažų mokyklų ir gimnazistų: šio sprendimo imčiausi, net jei tai pakeistų vos vieno vaiko ateitį

atnaujinta 10.08
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.11.17 09:43

„Šio sprendimo imčiausi, net jei tai pakeistų tik vieno vaiko ateitį. Šiuo atveju tai svarbu tūkstančiams mokinių“, – pristatydama siūlomas permainas dėl jungtinių klasių sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.  Jungtinės klasės, anot ministrės, yra problema, jos egzistuoja per 50 savivaldybių.

„Jau kelis dešimtmečius kalbame, kad 21 a. Lietuvoje neturėtų būti klasių, kuriose viename suole sėdi penktokas ir aštuntokas. Ir sėdi ne dėl geresnės kokybės, o grynai tik dėl administracinių priežasčių. Jau tikrai kurį laiką kalbame, kad neturėtų būti tokių situacijų, kai gimnazijos trečiokas neturi galimybės mokytis aukščiausiu lygiu chemijos ar fizikos.

Sprendimai, kurie atidėliojami dešimtmečiais, turi būti priimti šiandien“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

ŠMSM siūlo nuo 2022-2023 metų pradinėse mokyklose jungti tik po dvi gretimas klases (tarkime, pirmokai ir antrokai, antrokai ir trečiokai), o 5-8 ir 9-10 klasės nebūtų jungiamos.Tiesa, ministerija planuoja išimtį taikyti tautinių mažumų mokykloms ir nevalstybinėms mokykloms. Dėl to ir kitų siūlymų artimiausiu metu turės apsispręsti Vyriausybė.

Šiugždinienė apie planuojamas permainas: šio sprendimo imčiausi, net jei tai pakeistų vos vieno vaiko ateitį

Šiuo metu pradinės klasės gali būti jungiamos ir visos keturios, 5-8 klasių koncentre gali būti jungiamos gretimos klasės, devintos ir dešimtos klasės nejungiamos, o III ir IV gimnazinių klasių koncentre gali būti viena maža 12 moksleivių klasė.

Kaip siūlo ŠMSM, mažos mokyklos, kuriose moksleivių skaičius nesiekia 60, taptų didesnių įstaigų padaliniais.

Siūloma, kad jau nuo kitų mokslo metų 1-10 klasėse vienoje klasėje negalėtų būti mažiau nei 8 moksleiviai, III-IV klasėse – mažiau nei 12 mokinių. Jei mokinių mažiau, jos negautų lėšų iš valstybės biudžeto, bet tokias klases galėtų išlaikyti savivaldybė savo lėšomis.

Taip pat ministerija siūlo pokyčius formuojant III ir IV klases. 2022 metais rekomenduojama turėti ne mažiau nei 21 mokinį III klasėje. O 2024 metais tai taptų privaloma, jei gimnazijos trečiokų būtų ne mažiau nei 31 mokinys, būtų rekomenduojama formuoti ne mažiau nei dvi III klases. O 2026-2027 metais būtų privaloma ne mažiau nei 31 mokinys III klasėse.

Pasak ministrės, dėl siūlomų permainų tariamasi su savivaldybėmis, o Vyriausybė svarstytų galbūt kitą savaitę.

Ministerija skelbia, kad 2022 metų biudžete papildomai numatyta 13 mln. eur. mokyklų tinklo stiprinimui, mokinių pavėžėjimui, mokytojams pritraukti. Per trejus metus planuojama skirti 49 mln. eurų.

Nelikus kai kurių klasių mokykloje, vaikai būtų pavežami į kitas ugdymo įstaigas. Ministrė pabrėžė, kad dėl mokytojų problemų nekils, pedagogus bus galima perkelti į kitas mokyklas. Ji sakė suprantanti, kad savivaldybėms tai nėra lengvas sprendimas.

J. Šiugždinienė pabrėžė, kad neturėtų būti taip, kad mokytojas dirba labai mažu etatu, ji pabrėžė, kad mokytojams reikia užtikrinti visą etatą, orų uždarbį.

Anot ministrės, tokių mokyklų mokytojai taip pat supranta, kad padėtis yra sudėtinga. „Mokytojai supranta, kad taip neturėtų būti“, - pabrėžė J. Šiugždinienė.

Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius sakė, kad jungtinėse klasėse ryškūs mokinių pasiekimų netolygumai. Be to, anot jo, yra ryški koreliacija tarp mokinių rezultatų ir mokyklos dydžio.

Lietuvoje iki šiol 3700 vaikų mokosi jungtinėse klasėse. Yra mokyklų, kuriose visi pradinukai mokosi kartu vienoje klasėje. Jungtinės klasės ir ugdymo kokybė mūsų šalyje yra sunkiai suderinami dalykai, neseniai darsyk pasakė J. Šiugždinienė.

Daugiausia vaikų 5-8 jungtinėse klasėse mokosi Biržų rajono (16 proc.), Rietavo (13 proc.), Kupiškio rajono (12 proc.), Alytaus rajono (10 proc.), Kalvarijos (8 proc.), Ignalinos rajono, Pagėgių, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Ukmergės rajono (po 7 proc.), Molėtų rajono (6 proc.) , Anykščių Zarasų rajonų (po 5 proc.), Utenos rajono (4 proc.), Jurbarko, Kelmės, Panevėžio, Prienų, Šalčininkų, Švenčionių, Trakų, Varėnos, Vilniaus rajonų (po 3 proc.) savivaldybėse.

Nė vienos jungtinės klasės jau neliko Akmenės ir Raseinių rajonų, Alytaus, Šiaulių miestų, Birštono, Druskininkų, Neringos, Palangos, Visagino savivaldybėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt