Lietuvoje

2016.11.14 18:03

D. Grybauskaitės sveikinimas naujam Seimui: Lietuvos žmonės nori naujos politikos

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.11.14 18:03

Pirmadienį į pirmąjį posėdį susirinko naujosios kadencijos Seimas, dirbsiantis iki 2020-ųjų metų. Darbą naujasis parlamentas pradės Seimo narių priesaika istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.

Posėdis pradėtas himnu. Posėdžiui pirmininkaujantis Juozas Imbrasas linkėjo, kad naujo Seimo darbus lydėtų „šviesa ir tiesa“.

D. Grybauskaitė linkėjo nenuvilti

Pasveikinti naujos kadencijos Seimo į parlamentą atvyko prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Jaudinuos ne mažiau nei jūs. Ypač tie, kuriems šiandien tai yra pirmoji pamoka, pirmoji diena“, – kalbą pradėjo D. Grybauskaitė.

Ji tikino, kad labai didelis naujokų skaičius rodo, kad Lietuvos žmonės nori politikos atsinaujinimo.

„Jūsų rankose ne tik rinkėjų pasitikėjimo mandatas, bet ir didžiulė galimybė. Jūs galite prisidėti prie politinės sistemos virsmo. Iš uždaros ir vis dar nomenklatūrinės į skaidrų, atvirą ir žmonėms atstovaujantį modernų parlamentarizmą. Tai jūsų rankose“, – sakė prezidentė.

Anot jos, pragaištingai gilėjantis atotrūkis tarp valdžios ir žmogaus, neteisybės ir atskirties jausmas, politinės valios stoka, nuvertintas sąžiningas darbas nutolino geresnį žmonių gyvenimą.

„Todėl tūkstančiams Lietuvos piliečių būtent jūs – naujasis Seimas – tapote nauja viltimi“, – aiškino D. Grybauskaitė.

Pasak jos, žmonės tikisi, kad supratimas pakeis abejingumą, atsakomybė – savanaudiškumą, profesionalumas – neišmanymą, o neveiklumą – ryžtinga politika.

„Svarbiausia, kad žmonių viltis netaptų nusivylimu“, – sakė prezidentė ir baigė kalbą žadėdama padėti naujam parlamentui.

G. Grušas prašė Dievo palaimos

„Prašome Aukščiausiojo palaimos išrinktiesiems šalies atstovams atsakingoje tarnystėje“, – per iškilmingą posėdį kalbėjo Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.

Jis prašė Dievo, kad šis lydėtų Seimo narius tiesos pažinimo link, kad jų tarnystė neštų gausių vaisių šaliai ir visiems gyventojams.

„Suteik jiems ištvermės, ugdyk nuolankumo dvasią. Viešpatie, padėk atsakingai naudoti kiekvienam patikėtus išteklius. Meldžiame palaimos visai mūsų šaliai, visiems mūsų žmonėms“, – kalbėjo G.Grušas.

Prisiekti – pagal abėcėlę

Po sveikinimo kalbų prasidėjo svarbiausias pirmojo posėdžio reikalas – priesaikų davimas.

Priesaikas priima Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Jas Seimo nariai skaito padėję ranką ant Konstitucijos.

Priesaikos tekstas skamba taip: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai; prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą; prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“ .

Baigdami priesaiką parlamentarai gali pridurti žodžius „Tepadeda man Dievas“ arba jų nesakyti.

Prisiekti Seimo nariai eis pagal abėcėlę. Ceremoniją pradės Vida Ačienė, o baigs Rokas Žilinskas.

Rinks Seimo pirmininką

Vėliau bus renkamas Seimo pirmininkas ir jo pavaduotojai. Kol bus išrinktas Seimo pirmininkas, posėdžiui vadovaus vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys – „tvarkietis“ Juozas Imbrasas.

Rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seimo pirmininku siūlo Viktorą Pranckietį, pirmąja vicepirmininke – Rimą Baškienę, dar vienu pavaduotoju siūlomas Arvydas Nekrošius.

Socialdemokratai Seimo pirmininko pavaduotojais siūlys Algirdą Butkevičių ir Gediminą Kirkilą.

Naujos kadencijos Seime dirbs 59 dabartiniai parlamentarai ir 82 nauji arba po pertraukos į parlamentą grįžę politikai. Didžiausią frakciją turės Vyriausybę kartu su socialdemokratai formuosianti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), didžioji dauguma jų bus Seimo naujokai.

Per spalį vykusius Seimo rinkimus „valstiečiai“ užsitikrino 56 mandatus iš 141, tačiau jų frakcija dar didės prisijungus keliems savarankiškai išrinktiems parlamentarams. Jų koalicijos partneriai socialdemokratai rinkimuose laimėjo 17 mandatų, bet prisidėjus dviem „darbiečiams“ frakcija didės iki 19 narių.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai Seime turės 31 atstovą, Liberalų sąjūdis – 14, jų lyderiai jau patvirtino jog partijos dirbs opozicijoje.

Taip pat aštuonis atstovus Seime turės Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga bei partija „Tvarka ir teisingumas“, keli parlamentarai nuo skirtingų partijų išrinkti vienmandatėse apygardose.