Lietuvoje

2016.11.11 18:46

Socialdemokratai siūlo 3 ministrus ir dar R. Budbergytę

Socialdemokratų partijos valdyba ir prezidiumas penktadienį pasiūlė kandidatus į savo vadovausimas ministerijas. Remiantis koalicijos susitarimu su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kandidatus socdemai siūlo į Teisingumo, Užsienio reikalų ir Ūkio ministerijas.

Užsienio reikalų ministru, kaip ir tikėtasi, bus siūlomas Linas Linkevičius. Jis šias pareigas eina ir Algirdo Butkevičiaus vyriausybėje.

Neoficialiomis žiniomis, socialdemokratai bandė atsisakyti kuruoti Užsienio reikalų ministeriją, bet kelią tam užkirto Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Į teisingumo ministrus valdyba siūlė du kandidatus: Darių Petrošių ir Julių Sabatauską. Vėliau prezidiumas nusprendė siūlyti tik vieną D. Petrošių.

D. Petrošius yra 2012–2016 m. kadencijos Seimo narys, dirbo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, vadovavo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijai. 2016 m. rinkimuose mandato jis neiškovojo.

Kandidatas yra įgijęs teisės mokslų daktaro laipsnį, 1996–1998 m. dirbo Vadovybės apsaugos departamente, vėliau dėstė Mykolo Romerio universitete, Lietuvos karo akademijoje, vadovavo įmonėms Prano Petrošiaus įmonėms „Rimtija“ ir „Eglonta“, buvo UAB „Baltijos realizacijos centras“ teisininkas, departamento vadovas, taip pat UAB „Trailway Rental“ likvidatorius, 2011–2012 m. buvo Tauragės rajono tarybos narys.

Ūkio ministru turėtų tapti Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Šis politikas taip pat įvardijamas kaip galimas kandidatas į Socialdemokratų partijos pirmininko pareigas. Teigiama, kad ministro portfelis bus tinkamas tramplinas padidinti jauno politiko žinomumą visuomenėje.

„Prezidiumas nutarė teikti ministrui pirmininkui tris kandidatūras: užsienio reikalų ministro postą užimti L. Linkevičiui, ūkio ministro postą siūloma užimti M. Sinkevičiui, teisingumo ministro postas siūlomas D. Petrošiui“, – po valdybos ir prezidiumo posėdžio sakė partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Išreikštas man didžiulis partijos pasitikėjimas, apie kurį kurį laiką jau buvo šnekama. Aš manau, kad bet kokiam, jaunam ar nebūtinai jaunam žmogui norisi daryti politinę karjerą. Aš jau antrą kadenciją vadovauju Jonavos rajono savivaldybei, kol kas man tik pasiūlytas tas postas, aš sutikau. Galvoju, kad iššūkiai yra gerai, manau, kad būtų galima bandyti su jais susidoroti“, – sakė M. Sinkevičius.

Tačiau klausiamas apie kandidatavimą į partijos pirmininko pareigas, politikas buvo atsargesnis: M. Sinkevičius sako, kad tai gana ankstyvas klausimas: „Aš dėl savo kandidatavimo dar nesu apsisprendęs, mano apsisprendimas priklausys nuo keleto faktorių: nuo skyrių palaikymo ir to, kaip seksis naujame darbe, jei tikrai pradėsiu dirbti Vilniuje“.

D. Petrošius, kuris deleguojamas į teisingumo ministrus, sako, kad, jei bus paskirtas, tęs teismų reformą, tvarkys problemas, susijusias su Kalėjimų departamentu. Jis sakė, kad iš esmės sieks užtikrinti kitų teisingumo ministrų darbų tęstinumą.

Į KAM siūlo R. Budbergytę

Socialdemokratai nutarė pasiūlyti ir kandidatą į krašto apsaugos ministrus, nors Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis buvo sakęs, jog pretendentą vadovauti Krašto apsaugos ministerijai siūlys Prezidentūra. Socialdemokratai siūlo į šias pareigas Rasą Budbergytę. Šiuo metu ji eina finansų ministrės pareigas.

Kodėl socialdemokratai nutarė siūlyti kandidatę į krašto apsaugos ministrus, nėra aišku. Tačiau koalicijos derybose buvo kalbama apie „bendrą ministeriją“.

„Paskutiniu metu vyksta tokios diskusijos, kad kol kas į krašto apsaugos ministro postą niekas nėra pasiūlyta. Derybų metu buvo kalbama apie tai, kad gali ir kiti politikai, kitos partijos siūlyti. Mes matome, kad R. Budbergytės kandidatūra yra gana stipri, kaip politikės: ji užsitarnavo gerą vardą dirbdama Vyriausybėje. Manau, kad jos kandidatūra gali būti svarstoma. Čia yra pritarimas, kad aš galėčiau pateikti ponui R. Karbauskiui ir būsimam ministrui pirmininkui kandidatūrą“, – sako A. Butkevičius.

Kalbama, kad pati R. Budbergytė apie tokį siūlymą išgirdo tik penktadienio posėdyje.

Remiantis Konstitucija, ministrus premjero teikimu skiria ir atleidžia prezidentas. Taigi socialdemokratai savo kandidatus į ministrus siūlys naujam premjerui. Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra deklaravusi, kad premjeru siūlys Saulių Skvernelį.

Taigi kandidatai į ministrus turės tikti S. Skverneliui, jei jis bus paskirtas, ir prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Paskirstyti komitetai

Socialdemokratų valdyba ir prezidiumas taip pat nutarė, kad Seimo pirmininko pavaduotojais bus siūlomas dabartinis partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius bei Gediminas Kirkilas, kuris vadovaus ir Europos reikalų komitetui.

Užsienio reikalų komitetui bus siūlomas vadovauti Juozas Bernatonis, Teisės ir teisėtvarkos komitetui – Julius Sabatauskas, Socialinių reikalų ir darbo – Algirdas Sysas.

DELFI primena, kad Seimo rinkimuose Valstiečių ir žaliųjų sąjunga iškovojo 56 mandatus, bet prie frakcijos prisijungs dar 3 pavieniai kandidatai, tad bendras frakcijos narių skaičius sieks 59 narius.

Socialdemokratai laimėjo 17 mandatų, tačiau prie frakcijos Seime dar prisijungs du mandatus laimėję darbiečiai ir bendras frakcijos narių skaičius bus 19 tautos atstovų.

Derybų metu buvo kilęs konfliktas tarp pačių socialdemokratų dėl to, kad A. Butkevičius ir Irena Šiaulienė atskirai susitiko su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininku R. Karbauskiu bei kandidatu į premjerus S. Skverneliu bei nutarė sukeisti kuruojamas ministerijas: buvo atsisakyta vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, bet prisiimta atsakomybė už Ūkio ministeriją.

Keturi iš šešių socialdemokratų derybinės grupės narių pasirašė viešą kreipimąsi, kuriuo išsakė nepritarimą tokiai derybų eigai. Jie teigė nieko nežinoję apie tokį susitarimą ar susitikimą.

Kaip penktadienį sakė vienas iš pasirašiusiųjų kreipimąsi Gintautas Paluckas, prezidiumas pritarė dabartiniam derybų rezultatui, pagal kurį socdemai vadovaus Ūkio ministerijai.