Lietuvoje

2016.11.11 15:34

R. Norkus: Lietuvos teismai ES pirmauja pagal viešumą ir modernias technologijas

BNS2016.11.11 15:34

Lietuvos teismai Europos Sąjungoje (ES) pirmauja pagal sprendimų viešinimą, elektroninių technologijų diegimą, bylų skirstymo skaidrumą, bendros informacijos apie teismus prieinamumą, bylų nagrinėjimo terminus bei komunikacijos su žiniasklaida būdus, sako Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Rimvydas Norkus. 

Penktadienį jis kalbėjo per Vilniaus rajone vykstantį Visuotinį teisėjų susirinkimą.

„Teismai tampa vis skaidresni, atviresni, skleisdami žinias apie teismus, jų darbo kasdienybę, jos ypatumus, vertybes ir principus. Studentui ar moksleiviui, liudytojui ar jam padedančiam savanoriui, tiesios žmogui ieškančiam, kas galėtų apginti jo teises, vis lengviau ateiti į teismą ir suprasti, kas, kaip ir kodėl jame vyksta“, – sakė R. Norkus.

Jis išreiškė viltį, kad pasitikėjimas teismais toliau augs.

LAT vadovas tvirtino, kad Lietuvos visuomenė kelia aukščiausius reikalavimus jos bylas sprendžiantiems teisėjams ir neatleidžia jokių suklydimų.

„Turime pripažinti, kad šiuo požiūriu esame vieni griežčiausių Europoje“, – sakė R. Norkus.

Pasak Aukščiausiojo Teismo vadovo, kai teisėjas suklysta, ar kai suformuojama nuomonė, jog jis suklydo, viešojoje erdvėje jis gali tapti visuomenės priešu.

„Tampa nebeįdomu, kad kasdien teismai apgina tūkstančius žmonių, ar kad daugelis kolegų iš Vakarų negali susilaikyti nuo komplimentų Lietuvos teismams, kiek toli jie pažengė, o kai kuriais aspektais net smarkiai pralenkė vadinamąsias tradicinės demokratijos valstybes. Informacija gali tapti ginklu bandant paveikti teisėją, pasėti pyktį ir nepasitenkinimą viskuo ir visais. Žiniasklaidos veiksmus, kuriais platinami su bylos pralaimėjimu niekaip negalinčių susitaikyti persekiotojų filmuoti ar fotografuoti vaizdai, vertinčiau kaip neatsakingus“, – teigė R. Norkus.

Penktadienį Vilniaus rajone vyksta Visuotinis teisėjų susirinkimas, jis yra aukščiausia teismų savivaldos institucija.

Per Visuotinį teisėjų susirinkimą bus renkama nauja Teisėjų taryba.

Šiuo metu šalyje veikia 62 teismai, juose dirba 778 teisėjai. Per dieną teismuose išnagrinėjama vidutiniškai po 1500 įvairios apimties bylų.

2018 metais vietoj 62 teismų administracinių vienetų liks 22. Pasikeitus sistemai, žmonės galės kreiptis ne į vieną savo mieste esantį teismą, o į kelis aplinkinius – išsiplės teismų veiklos teritorijos, bus užkirstas kelias bylų spūstims ir suvienodintas teisėjų darbo krūvis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.