Lietuvoje

2016.11.10 19:57

Maltiečiai vienišiems senoliams – ir maisto tiekėjai, ir „gidai“

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.11.10 19:57

Kasdien keliolikoje Lietuvos miestų vieniši senoliai savo namuose laukia Maltos ordino savanorių. Tačiau, kaip teigia vienas jų – Mantas Bružas, maltiečių tiekiamas karštas maistas nėra vienintelė to laukimo priežastis: dauguma senolių paprašo ir nedidelės pagalbos, o kartais – net nukakti į vietas, kur patys senjorai nuvykti nebegali.

Lapkričio 10-ąją prasideda kasmetinė Maltos ordino akcija „Maltiečių sriuba“. Tačiau tai – ne vienintelis šio ordino projektas. Skurdžiai gyvenantiems ir vienišiems senoliams, nepajėgiantiems išeiti iš namų, projekto „Maistas ant ratų“ savanoriai į jų namus išvežioja karštą maistą. Tiesa, ši pagalba dažnai nėra vienintelė, kurią vienišiems senoliams suteikia maltiečiai.

„Pirminė idėja buvo pristatyti maistą tiems žmonėms, kurie patys nebegali jo pasigaminti. Tačiau natūralu, kad tokie žmonės turi daugybę kitų problemų ir iššūkių, taip pat natūralu ir tai, kad kai atvažiuoji pas žmogų, neturintį aplankančio artimojo, negali tiesiog palikti maisto matydamas, kad jam reikia dar kokios nedidelės pagalbos“, – pasakoja kelis kartus per savaitę vienoje Vilniaus kavinėje pagamintą maistą senoliams išvežiojantis Maltos ordino savanoris M. Bružas.

Jo teigimu, dažnai vienišiems senoliams būna reikalinga mums iš pažiūros minimali, o senukams – esminė pagalba, pvz., lemputės įsukimas, daiktų nukėlimas nuo jiems nepasiekiamų spintelių. O kartais tenka sulaukti ir įdomesnių bei kiek netikėtų prašymų.

„Jie patys nebeturi galimybės keliauti, kažko patirti, pamatyti, tad savanoriai tampa savotiškais jų gidais, jų akimis. Kartais senoliai paskaito apie kokį nors įdomų renginį ar įdomesnę vietą ir paprašo ten nuvykti, kad galėtume papasakoti. Beveik visi šie žmonės yra visiškai vieniši, jų pensijos labai nedidelės, jie neturi galimybės išeiti iš namų, tad tokie prašymai nelabai stebina“, – pasakoja savanoris.

Akcija „Maltiečių sriuba“ šiais metais vyks 11-ąjį kartą ir apjungs net 40 Lietuvos miestų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt