Lietuvoje

2021.11.15 21:11

Prezidento suburti ekspertai teikia rekomendacijas, bet oponentai nemano, kad SAM jų klausosi

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.11.15 21:11

Prezidento suburta Sveikatos ekspertų taryba turėjo jau 18 susitikimų, iš jų 16-oje buvo parengtos rekomendacijos dėl pandemijos suvaldymo. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys kalbėjo, kad į rekomendacijas yra įsiklausoma, tačiau oponentai tuo abejoja. Anot jų, neaišku, ar valdantieji apskritai girdi, kokie siūlymai yra teikiami.

„Prezidentas renkasi dalyvauti aktyviai pandemijos valdyme, tam yra subūręs Sveikatos ekspertų tarybą. Sveikatos ekspertų taryba yra pateikusi 16 paketų rekomendacijų, labai įvairių.

Didžioji dalis rekomendacijų yra susijusios su vakcinavimo skatinimu ir prezidento dalyvavimas šiame procese yra realizuojamas per Sveikatos ekspertų tarybą“, – lapkričio 4 dieną vykusiame Seimo posėdyje teigė šalies vadovo vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

Prezidentūros interneto svetainėje pateikiama informacija apie visus šalies vadovo suburtos Sveikatos ekspertų tarybos posėdžius. Greta santraukų apie tai, kas buvo nutarta, pateikiama ir posėdžio medžiaga – situacijos vertinimas bei rekomendacijos. Būtent pastarąsias peržiūrėjo LRT.lt.

Prioritetas – vakcinavimo spartinimas

Peržiūrėjus visą prezidentūros interneto svetainėje skelbiamą Sveikatos ekspertų tarybos posėdžio medžiagą matyti, kad didžiausią nerimą kelia situacija gydymo įstaigose ir nepakankamai greitas vakcinacijos procesas.

„Sveikatos priežiūros paslaugų sistema – neišnaudotas potencialas vakcinavimo spartinimui“, – rašoma medžiagoje, pristatytoje liepos 28 dienos tarybos posėdyje.

Ten pat nurodoma, ir kokios priemonės galėtų padėti spartinti skiepijimąsi nuo COVID-19. Siūloma, kad tiek šeimos gydytojai, tiek gydytojai specialistai, pavyzdžiui, neurologai, kardiologai, endokrinologai, reumatologai, įsitrauktų į skiepijimo procesą, vykdytų motyvuojančius ir terapinius pokalbius.

Kaip nurodoma medžiagoje, gydytojai galėtų konsultuoti pacientus dėl vakcinų saugumo, jų tipo, efektyvumo ir t. t. Rekomenduojama, kad SAM sukurtų atskirą planą ir efektyvumo stebėseną, prižiūrėtų šį vakcinavimo skatinimo siūlymą.

Liepos 28-osios posėdžio medžiagoje taip pat siūloma didinti skiepijimo vietų skaičių, įtraukti ir skatinti visus šeimos gydytojų centrus, poliklinikas.

Vakcinavimo spartinimas buvo aptartas ir ankstesniame, birželio 23 dieną vykusiame, prezidento Sveikatos ekspertų tarybos posėdyje. Kaip matyti medžiagoje, rekomenduota prioritetinių skatinimo priemonių paketus-planus nukreipti į skirtingo amžiaus gyventojų grupes pagal galimus interesus ir sveikatos būklės prioritetus.

Taip pat siūlyta motyvuoti šeimos ir kitus gydytojus, kad jie vykdytų pokalbius su visais klinikų interesantais ir aktyviai kviestų vakcinuotis abejojančius, atsakytų į visus jiems būdingus klausimus, pavyzdžiui, dėl vakcinų saugumo ir pan.

„Pagal turimų apklausų duomenis, po „terapinio“ pokalbio atvyksta kas antras“, – rašoma posėdžio medžiagoje.

Viename paskutiniųjų prezidento suburtos Sveikatos ekspertų tarybos posėdžių aptarta, kad 65 metų sulaukusių ir vyresnių Lietuvos gyventojų vakcinacija vėl privalo tapti prioritetu, nes būtent šiai amžiaus grupei žymiai išauga tiek hospitalizacijos, tiek mirties atvejų tikimybė.

Taip pat, kaip skelbė prezidentūra, ekspertai akcentavo, kad gyventojų skatinimas skiepytis per gąsdinimą neveikia, tačiau sukelia priešingą efektą – skatina vengti vakcinacijos.

Tai galiu patikinti, kad tikrai į tas rekomendacijas yra atsižvelgiama ir tikrai visa geroji praktika mums yra labai naudinga.

A. Dulkys

„Ekspertai kaip vieną priemonių pasiūlė ir nemokamų antikūnų testų galimybę senjorams, mat nemaža dalis vyresnio amžiaus senjorų vakcinos atsisako argumentuodami, kad galimai jau yra persirgę COVID-19“, – po susitikimo skelbtame pranešime nurodė prezidentūra.

Ministras: į rekomendacijas yra atsižvelgiama

Seimo salėje kalbėdama apie Sveikatos ekspertų tarybos teikiamas rekomendacijas, I. Segalovičienė teigė, kad tarybos posėdžiuose kviečiami dalyvauti Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys komentavo, kad į rekomendacijas yra įsiklausoma.

„Tikriausiai turima mintyje 16 susitikimų, kiekvieno jų metu diskutuojama įvairiais klausimais ir prie kiekvieno iš jų yra įvairių rekomendacijų. Tai galiu patikinti, kad tikrai į tas rekomendacijas yra atsižvelgiama ir tikrai visa geroji praktika mums yra labai naudinga“, – tikino A. Dulkys.

Jis teigė, kad norint atsakyti, kokios rekomendacijos yra pritaikytos, reikėtų vertinti kiekvieną jų konkrečiai.

Sako, kad rekomendacijų nesiklauso

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga portalui LRT.lt komentavo, kad ne tik prezidento Sveikatos ekspertų taryba, bet ir opozicija teikia siūlymus bei rekomendacijas. Visgi, jo teigimu, nepanašu, kad valdantieji norėtų jų klausytis.

Kaip jam patarti? Kokiu būdu? Jei tokiu pačiu stiliumi reaguojama į ekspertų siūlymus, aš nesistebiu, kad taip nesiseka.

A. Veryga

„Nežinau, į ką yra atsižvelgta, o į ką nėra atsižvelgta. <...> Panašu, kad ne į viską yra įsiklausoma, bet tai yra toks simptomiškas dalykas. Ministras Dulkys yra pasakęs, kad gauna šimtus „auksinių siūlymų“, kaip valdyti situaciją, bet jis yra atsparus tiems siūlymams ir nepuola įgyvendinti visokių „auksinių“ receptų, nes, jo manymu, jie visai nėra auksiniai, niekas neveiktų“, – kalbėjo Seimo narys.

Anot A. Verygos, viena vertus, iš valdančiųjų girdima kritika opozicijai, kad ši nėra konstruktyvi ir neteikia siūlymų, o tik kritikuoja. Tačiau, kaip sakė parlamentaras, kita vertus, opozicijos siūlymai iškart atmetami teigiant, kad jokių rezultatų jie neduos.

„Yra projektas registruotas dėl žalos atlyginimo. Sveikatos reikalų komiteto posėdyje buvo sakoma, kad jei nubalsuosime, kad reikia Vyriausybės išvados, tai mes šimtą metų jos nesulauksime. Panašu, kad taip ir yra. Ministras pasakė, kad tai yra kažkoks neurolingvistinis programavimas ir specialus kenkimas bandant tokius siūlymus registruoti.

Kaip jam patarti? Kokiu būdu? Jei tokiu pačiu stiliumi reaguojama į ekspertų siūlymus, aš nesistebiu, kad taip nesiseka“, – komentavo A. Veryga. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad kai kurie prezidento suburtoje taryboje dirbantys ekspertai priklauso ir prie Vyriausybės veikiančiai ekspertų grupei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt