Lietuvoje

2016.11.09 15:19

Nepatenkinti socdemų derybininkai išplatino pareiškimą: nepritariame kuluariniam sprendimui

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2016.11.09 15:19

Pasirašant valdančiosios koalicijos sutartį, socialdemokratų derybininkai nepasirodė, išskyrus Ireną Šiaulienę ir partijos lyderį, premjerą Algirdą Butkevičių, kuris savo parašu patvirtino sutartį su „valstiečiais“. Dauguma derybinės grupės narių išplatino pareiškimą, kuriame reiškia nepasitenkinimą derybų baigtimi. Tuo metu A. Butkevičius nepatenkintas tokiu partijos kolegų elgesiu.

Socialdemokratų derybinės grupės nariai Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas, Andrius Palionis ir Gintautas Paluckas tarybai, prezidiumui ir valdybai išplatino pareiškimą, kuriame tvirtina, kad jų netenkina ministerijos, kurias socialdemokratai gavo.

„Nepritariame kuluariniam sprendimui atsisakyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos mainais į Ūkio ministeriją. Toks pasirinkimas demonstruoja, kad socialdemokratai ir toliau nori ginti ne žmogų, o – verslo subjektų interesus“, – teigiama pareiškime.

Socialdemokratų derybininkai taip pat tvirtina, kad derybinė grupė buvo įpareigota derėtis dėl ketvirtos ministerijos, tačiau šiuo klausimu deramasi nebuvo.

Pareiškimo autoriai apgailestauja, kad pasirašytoje su „valstiečiais“ koalicijos sutartyje nėra aiškios takoskyros dėl klausimų, kuriais socialdemokratų pozicija yra tvirta ir kurios partija neketina keisti – dėl asmenvardžių rašymo, šeimos sąvokos Konstitucijoje, partnerystės ir pagalbinio apvaisinimo įteisinimo.

Socialdemokratų lyderis A. Butkevičius, bendraudamas su LRT.lt, apgailestavo dėl tokio bičiulių pareiškimo ir teigė jį vertinąs neigiamai.

„A. Sysas nebuvo iki galo partijos valdybos pasitarime (vyko lapkričio 7 d. – LRT.lt) ir, jam dar nepasibaigus, vienai televizijai komentavo visai kitą sprendimą, nei buvo priimtas valdyboje. Be to, jis siekė, kad mūsų partija nesudarytų sutarties su „valstiečiais“ ir dirbtų opozicijoje. Dėl to man teko kelis kartus kalbėtis su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu, nes jis jau ketino pasirinkti kitus koalicijos partnerius“, – kalbėjo apie bendrapartiečių veiksmus A. Butkevičius.

Nusprendė pareikšti savo nuomonę

Vienas iš socialdemokratų derybininkų, pasirašęs pareiškimą, A. Sysas tvirtino, kad taip norėjęs pareikšti savo nuomonę ir nebegalėjęs daugiau tylėti: „Tegul dabar visi žino, kad yra ir kitaip galvojančių“.

Jis dar kartą patvirtino, kad dėl ketvirtos ministerijos su „valstiečiais“ net nebuvo bandoma derėtis. Taip pat apgailestavo, kad koalicinėje sutartyje nėra apibrėžta, kokiomis aplinkybėmis socialdemokratai turėtų teisę pasitraukti iš valdančiosios daugumos.

„Mano galva, sutartyje buvo būtina numatyti, kokių ribų mes negalime sau leisti peržengti ir kokių dalykų bet kokiomis sąlygomis neatsisakysime. Dabar to sutartyje nėra. Vadinasi, nėra įtvirtinta ir to, kas mūsų partijai svarbu“, – apgailestavo A. Sysas.

Jis tvirtino, kad iki šiol nėra aišku, kas užims tų ministerijų, kurios pagal pasirašytą sutartį socialdemokratams priklauso, vadovų postus.

Penktadienį posėdžiaus partijos prezidiumas, kurio metu, kaip teigė A. Butkevičius, bus tariamasi, kam patikėti ūkio ir teisingumo ministrų portfelius. Užsienio reikalų ministru greičiausiai liks Linas Linkevičius.

Tiki racionaliu vyrų protu

Bebaigiančio kadenciją Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė sakė neigiamai vertinanti kolegų pareiškimą dėl derybų su „valstiečiais“.

„Bet aš tikiu savo vyrų blaiviu protu ir, manau, kad koalicijoje galėsime dirbti, atsiribodami nuo pernelyg didelių emocijų“, – tikisi viena iš socialdemokratų derybininkių.

Socialdemokratų garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas teigė manąs, kad nereikėtų sureikšminti skirtingų partijos bičiulių nuomonių: „Kiekvienas gali turėti savo poziciją, o dirbant koalicijoje su „valstiečiais“ reikėtų pasikliauti protu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.