Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.09 16:37

Socdemai ir „valstiečiai“ pasirašė koalicijos sutartį

Valdančiąją daugumą formuojančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Socialdemokratų partija pasirašė koalicijos sutartį. Būsimoje vyriausybėje socialdemokratams priklausys trys, „valstiečiams“ – 11-a ministrų postų.

LVŽS Seimo pirmininku siūlys rinkti profesorių Viktorą Pranckietį, Seimo vicepirmininke – parlamentarę Rimą Baškienę, trečiadienį pranešė partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Seimo pirmininkas, mūsų nuomone, bus orientuotas į darbą reprezentuoti Seimą atstovaujant užsienyje, V. Pranckiečio savybės tam yra labai tinkamos, o R. Baškienė daugiau dėmesio skirs darbui Seime, jos patirtis tam bus panaudota. Manau, tai bus labai teisingas sprendimas, galvojant ir apie Seimo sėkmingą darbą, ir jo reprezentavimą“, – sakė R. Karbauskis.

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius sakė, jog dėl partijos kandidatų į Seimo vadovybę bei ministrų kandidatūrų penktadienį spręs partijos prezidiumas.

„Mes kaip tik penktadienį prezidiumo posėdyje aptarsime visas galimas kandidatūras į Seimo pirmininko pavaduotojus, taip pat kalbėsime dėl kandidatūrų užimti ministrų pareigas. Bet jūs žinote, kad pagal Statutą, Seimo pirmininkas teikia kandidatus į pavaduotojus“, – sakė A. Butkevičius.

Klausiamas, ar pats pretenduoja užimti Seimo vicepirmininko poziciją, A. Butkevičius atsakė: „Neskubėkim dar“.

„Valstiečių“ ir socialdemokratų lyderiai trečiadienį Seime pasirašė sutartį dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. Koalicijos sutartyje nurodoma, kad partijos suderino programines nuostatas, kurių pagrindu bus formuojama vyriausybės programa.

Taip pat dokumente įrašyta, kad premjero ir Seimo pirmininko kandidatūras teiks LVŽS, o postai Seime ir vyriausybėje bus paskirstyti atsižvelgiant į iškovotų mandatų parlamente skaičių.

Nors koalicijos sutartyje tai neįrašyta, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis oficialiai paskelbė, kad premjeru siūlys Saulių Skvernelį. Būsimasis premjeras sako norintis, kad jo vyriausybė būtų ryžtingesnė ir sąžiningesnė nei koalicijos partnerio A. Butkevičiaus.

„Aš norėčiau, kad jinai būtų ryžtingesnė, veržlesnė, modernesnė, sąžiningesnė, skaidresnė ir turėtų aiškią viziją, sugebėtų tą viziją perteikti žmonėms, rastų bendrą dialogą su visomis socialinėmis grupėmis“, – sakė S. Skvernelis.

Koalicijos sutartyje nenurodyta, kokiai ministerijai kuri partija vadovaus.

Per derybas sutarta, kad „valstiečiai“ teiks kandidatus į 11 ministerijų vadovus, socialdemokratai – į trijų. Pastariesiems teko Teisingumo, Užsienio reikalų ir Ūkio ministerijos.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, jog yra sutarta dėl koalicijos sudarymo, dėl programinių dalykų, postų. Pasak jo, socialdemokratai galės siūlyti kandidatus į užsienio reikalų, teisingumo ir ūkio ministrus, kitus 11 teiks „valstiečiai“. 

R. Karbauskio teigimu, „valstiečiai“ bandys laikytis savo įsipareigojimų, kad parlamentarai nebūtų kartu ir ministrais, tačiau socialdemokratams jie nekelia tokio reikalavimo.

Taip pat koalicijos sutartyje numatoma, kad partneriai dėl vertybinių klausimų apsispręs savarankiškai. Tokiais atvejais jie Seime galės ieškoti kitų sąjungininkų ir tai nebus koalicijos sutarties pažeidimas.

Pagal sutartį, bus sudaryta konsultacinė taryba, koordinuosianti įvairių klausimų sprendimą. Į ją bus deleguojama po keturis LVŽS ir LSDP atstovus.

Per spalį vykusius Seimo rinkimus „valstiečiai“ iškovojo 56 parlamentarų mandatus, socialdemokratai  – 17.

Opozicija stebės, ar bus išlaikytas demokratijos egzaminas

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) išplatintame pranešime spaudai rašo, kad gerbia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sprendimą koalicijos partneriu pasirinkti Lietuvos socialdemokratų partiją.

„Iki šiol laukusi galutinio LVŽS apsisprendimo, TS-LKD yra pasirengusi dirbti opozicijoje. Kaip jau esame ne kartą minėję, būsime tvirta, reikli ir principinga, bet tuo pačiu ir konstruktyvi opozicija. Lietuvai svarbiausius darbus palaikysime nepaisant buvimo opozicijoje. Tokio pat konstruktyvaus požiūrio į mūsų teikiamus pasiūlymus tikimės ir iš valdančiųjų.

Viliamės, jog pasirašius koalicijos sutartį nebebus koncentruojamasi į ministerijų kvotas ir postų pasidalinimą, tai pridengiant kalbėjimu apie vertybes. Kol kas girdime tik apie fragmentiškas ir gana populistiškai skambančias iniciatyvas, tačiau pasigendame aiškaus kalbėjimo apie naujų darbo vietų kūrimą bei esmines šiandien Lietuvai būtinas reformas, ypač tokiose srityse kaip švietimas, sveikatos ar socialinė apsauga. Negirdime ir siūlymų, kaip konkrečiai valdančioji koalicija ketina spręsti augančios socialinės atskirties, didėjančio skurdo lygio ir emigracijos problemas.

Tikimės, kad jau artimiausiu metu pagaliau išgirsime apie pagrindinius naujosios koalicijos tikslus ir konkrečius darbus, kurių įgyvendinimo bus siekiama per ateinančius ketverius metus. Taip pat atidžiai stebėsime, ar naujoji valdžia išlaikys pirmąjį demokratijos egzaminą – ar opozicijai bus suteikti realūs parlamentinės kontrolės įrankiai, tokie kaip vadovavimas Seimo Audito komitetui bei Antikorupcijos komisijai“, – pranešime spaudai dėstoma TS-LKD pozicija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi