Lietuvoje

2016.11.08 20:59

Naujasis Seimas turės spręsti, kas laukia posėdžių nelankančių parlamentarų

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.08 20:59

Seimo etikos ir procedūrų komisijos duomenimis, tarp besibaigiančios kadencijos parlamentarų neužfiksuota posėdžių nelankymo rekordininkų. Išskyrus šiuo metu, greičiausiai, JAV besislapstančią ir už posėdžių nelankymą iš Seimo pašalintą Neringą Venckienę. Vis dėlto kone kas mėnesį pasitaiko po kelis parlamentarus praleidusius vieną ar du posėdžius. Už tai jokios sankcijos nenumatytos. Tačiau jau naujajam Seimui teks tai ištaisyti, nes Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, kad už praleistus Seimo posėdžius be pateisinamos priežasties parlamentarams išvis neturėtų būti mokama.

Tuščios kėdės Seimo posėdžių salėje – dažnas atvejis. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė teigia, kad ši kadencija dėl posėdžių lankymo nebuvo išskirtinė – tekdavo net darbą organizuoti taip, kad priimant svarbius įstatymus būtų pakankamai balsuojančiųjų.

„Pirmą dienos pusę visi dirba tvarkingai, į pavakarę, be abejo, gretos praretėja“, – sakė Seimo pirmininkė.

Etikos ir procedūrų komisijos duomenimis, per ketverius metus nė vienam parlamentarui neteko nurėžti viso atlyginimo, sumažintas buvo tik „darbiečiui“ Gintarui Tamošiūnui. 

„Man atlyginimas buvo sumažintas 30 proc. Iš tikrųjų, gal nebuvo teisingai pasielgta, nes aš buvau išvykęs į komandiruotę, kuri užsitęsė, bet paprasčiausiai procedūros tokios, kad prasitęsti komandiruotę joje būnant galimybių nebuvo, nes nėra numatyta tai padaryti nuotoliniu būdu, tai valdyba priėmė tokį sprendimą –sumažinti atlyginimą“, – sakė Seimo narys G. Tamošiūnas.

Parlamentarų, per mėnesį praleidusių po vieną ar du posėdžius, skaičiuojama dešimtimis. Tarp tokių Seimo narių etikos ir procedūrų komisija mini – Roką Žilinską, Gintarą Steponavičių, Vitaliją Vonžutaitę, Agnę Bilotaitę ir kitus. 

„Būna įvairiausių problemų ir tai susieta turbūt daugiausiai su mano atstovavimu klaipėdiečiams. Nes kartais nepavyksta sugrįžti, dalyvauju Klaipėdoje  vykstančiuose renginiuose“, – aiškino A. Bilotaitė.

Konstitucinis teismas prieš mėnesį yra išaiškinęs, kad už praleistus Seimo posėdžius be pateisinamos priežasties parlamentarams turėtų būti išvis nemokama.

Trečiadienį šis klausimas iš darbotvarkės išbrauktas. Tad, greičiausiai, dėl posėdžių nelankymo teks apsispręsti jau naujajam Seimui.

Etikos ir procedūrų komisija teigia, kad šiemet parlamentarai nepavyzdingiausi buvo spalį. Į posėdžius susirinkdavo kartais vos pusė Seimo narių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.