Lietuvoje

2021.11.09 11:57

Nepaprastosios padėties projektas – įsigaliotų trečiadienį, ribotų judėjimą bei susirinkimų organizavimą

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.11.09 11:57

Vyriausybė pritarė, kad pasienyje su Baltarusija turi būti įvesta nepaprastoji padėtis. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketina projektą dar antradienį pateikti Seimui. Portalas LRT.lt susipažino su nepaprastosios padėties skelbimo projektu ir pateikia svarbiausias jo nuostatas.

Nepaprastosios padėties įvedimui turi pritarti Seimas. Seimo pirmininkė teigė, kad projektą teikti parlamentui ketinama antradienį.

Kaip nurodoma parengtame nutarime, kurį antradienį ketinama teikti Seimui, nepaprastoji padėtis įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 10-osios 00 val. 00 min. Ji galiotų visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo.

Nepaprastoji padėtis taip pat galiotų užsieniečių apgyvendinimo vietose (Užsieniečių registracijos centro Pabradėje teritorijoje, Medininkų užsieniečių registracijos centro teritorijoje ir Kybartų užsieniečių registracijos centro teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Rukloje ir šalia jo įrengtoje teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Naujininkų pabėgėlių stovykloje) ir 200 metrų aplink juos.

„Nepaprastoji padėtis įvedama dėl masinio užsieniečių antplūdžio kilusios grėsmės visuomenės rimčiai, kurios neįmanoma pašalinti nepanaudojus Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme numatyto naudojimosi nurodytomis teisėmis ir laisvėmis proporcingo apribojimo ir netaikant konkrečių nepaprastųjų priemonių“, – rašoma nutarimo projekte.

Jame taip pat nurodoma, kad nepaprastosios padėties įvedimo tikslas yra naudojant nutarime nustatytas
nepaprastąsias priemones pašalinti dėl masinio užsieniečių antplūdžio susidariusią grėsmę visuomenės rimčiai.

Jei Seimas pritars projektui, nepaprastoji padėtis galios mėnesį. Portalas LRT.lt primena, kad Nepaprastosios padėties įstatymas numato, kad nepaprastoji padėtis negali galioti ilgiau nei 6 mėnesius, bet praėjus šiam laikotarpiui ji gali būti pratęsta.

Kas keistųsi?

Kaip numatoma projekte, įsigaliojus nepaprastosios padėties režimui, neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ir (ar) Lietuvos Respublikos institucijų paskirtose užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų sprendimu ribojama teisė susirašinėti, vykdyti pokalbius telefonu ir kitaip susižinoti, naudojant prieigą prie mobilaus ir interneto ryšio, prireikus apribojant galimybę naudotis ryšio priemonėmis, išskyrus atvejus, kai toks asmuo naudodamasi šiomis priemonėmis kreipiasi į Lietuvos Respublikos valstybės institucijas ir įstaigas.

Be to, numatoma, kad neteisėtai į Lietuvos Respublikos teritoriją patekusiems ar Lietuvos Respublikos institucijų paskirtose užsieniečių apgyvendinimo vietose esantiems užsieniečiams būtų draudžiama gauti ir skleisti informaciją, išskyrus atvejus, kai toks asmuo kreipiasi į Lietuvos Respublikos valstybės institucijas ir įstaigas.

Asmenims būtų apribotos galimybės vykti į teritorijas, kuriose galioja nepaprastoji padėtis, taip pat šiose teritorijose deklaruoti gyvenamąją vietą.

Taip pat, asmenims ribojama galimybė organizuoti ir rinktis į susirinkimus teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis.

Dokumente numatoma, kad galiojant nepaprastąjai padėčiai galimas valstybės rezervo naudojimas įstatymų nustatyta tvarka siekiant pašalinti dėl masinio užsieniečių antplūdžio susidariusią grėsmę visuomenės rimčiai.

Numatomas valstybės sienos apsaugos sustiprinimas.

„Sustiprinus valstybės sienos apsaugą asmenys, ketinantys kirsti ar kirtę valstybės sieną nenustatytose vietose ir esantys nepaprastosios padėties teritorijoje, į šalies teritoriją negali būti įleidžiami, prireikus (jei jie nepaiso teisėtų įgaliotų pareigūnų reikalavimų ar nurodymų) naudojant atgrasančius veiksmus ir psichinę prievartą arba, jei tokie asmenys savo aktyviais veiksmais ar turimais daiktais akivaizdžiai ir realiai kelia pavojų pareigūno ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, – proporcingą fizinę prievartą bei kitas Lietuvos Respublikos įstatymuose nurodytas specialiąsias priemones, siekiant užtikrinti jų neįleidimą į šalies teritoriją“, – rašoma nutarimo projekte.

Būtų draudžiamas transporto priemonių (išskyrus specialios paskirties transporto priemones, šalinančias neigiamus padarinius teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis bei tarptautinį krovinių pervežimą vykdančias transporto priemones) neturinčių Valstybės sienos apsaugos tarnybos leidimo judėjimas teritorijoje, kurioje paskelbta nepaprastoji padėtis.

Jei Seimas pritars nepaprastosios padėties paskelbimui, bus draudžiama atvykti į teritorijos, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, pasienio ruožą.

Išimtiniais atvejais esant pagrįstam asmens prašymui Valstybės sienos apsaugos tarnybos leidimu atvykimas į šią teritoriją galimas. Draudimas netaikomas ir leidimas nereikalingas asmenims, gyvenantiems, turintiems nekilnojamą turtą bei turintiems tai patvirtinančius dokumentus.

Numatomas draudimas pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis.

Teritorijoje, kurioje galiotų nepaprastoji padėtis, būtų draudžiami susirinkimai. Būtų galimas transporto priemonių ir asmenų bei jų bagažo tikrinimas siekiant surasti ir paimti neteisėtai laikomus šaunamuosius ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias, radioaktyviąsias, nuodingąsias ir kitokias pavojingas medžiagas bei priemones, nustatyti bei sulaikyti įstatymų pažeidėjus, užtikrinti viešąją tvarką ir visuomenės rimtį, apsaugoti gyventojų gyvybę, sveikatą ir turtą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt