Lietuvoje

2016.11.08 11:51

VMVT: produktų su GMO Lietuvoje vartojama mažiau

ELTA2016.11.08 11:51

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuolat vykdo genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimo ir jų ženklinimo reikalavimų laikymosi kontrolę. Patikrinimų metu nustatyta, kad gamyboje ir viešojo maitinimo įmonėse žaliavos, kurių sudėtyje yra GMO, nebuvo naudojamos. Vienas pažeidimas nustatytas tikrinant produktus, įvežamus iš trečiųjų šalių.

Tikrinant importuojamus maisto produktus, buvo atrinkti ir ištirti 136 mėginiai, importuoti iš Ukrainos, Rusijos, JAV, Brazilijos, Turkijos, Baltarusijos, Kinijos, Mianmaro, Kambodžos, Korėjos, Čilės, Etiopijos ir kt. šalių. Buvo tiriami šokoladiniai saldainiai, šokoladai, miltiniai konditerijos gaminiai, sojų, kukurūzų, ryžių, bulvių, makaronų produktai, maisto papildai ir priedai, įvairūs padažai.

Ištyrus mėginius, nustatytas vienas pažeidimas. Sausainiuose „Grona Zoologičnije“ (gamintojas – Ukrainos įmonė „Grona“) rasta daugiau kaip 5 proc. genetiškai modifikuotų sojų produktų, nors apie tai nebuvo informacijos nei ženklinimo informacijoje, nei siuntą lydinčiuose dokumentuose. Į rinką šie sausainiai nepateko, importuotojui – UAB „Taurinas“ iš Šiaulių nurodyta perženklinti visą šių produktų siuntą (per 5 t).

VMVT taip pat atrinko mėginių iš prekybos įmonių. Ištyrus 20 pavadinimų maisto produktų (sojų, kukurūzų, papajų, šokolado, saldainių, ryžių, bulvių produktų ir kt.) dėl GMO, pažeidimų nebuvo nustatyta.

„Mūsų šalies rinkoje ir viešojo maitinimo įmonėse maisto produktų su GMO vartojimas ir naudojimas mažėja. Vartotojai įdėmiau skaito etiketes ir renkasi mažiau rizikos keliančius produktus. Lietuvoje galima prekiauti produktais su GMO tik pagamintais iš ES įteisintų augalų veislių. Jei jų sudėtyje yra daugiau kaip 0,9 proc. GMO, ženklinimo etiketėse privalo būti nurodyta, kad „produktas pagamintas iš GMO (pavadinimas) arba produkto sudėtyje yra GMO (pavadinimas)“, – sakė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

Šiuo metu mūsų šalies rinkoje prekiaujama 5 pavadinimų augaliniais aliejais su GMO: augalinis aliejus (Belgija); augalinis aliejus „Tėviškės“ (Olandija); augalinis aliejus „Perla“ (Belgija); augalinis aliejus „Sodžiaus“ (Vokietija).

Taip pat 5 pavadinimų saldumynais: kakaviniai saldainiai „Prestij Napolitan“; vafliai „Coflet“ (karamelės skonio); korėtoji saldžioji plytelė „Stock“; saldainiai „Truffle“ su karamelės skonio įdaru; korėtoji saldžioji plytelė „Safari“.

ES valstybėse narėse GMO naudojimas yra griežtai reglamentuotas. Genų inžinerijos būdu sukurti maisto produktai yra vieni labiausiai tiriamų. Mokslininkai, ekspertai atlieka rizikos vertinimo bandymus, produktus tikrina aukščiausių standartų saugos testais, kol įsitikina, kad jie saugūs vartoti žmonėms. ES teritorijoje įteisinta daugiau kaip 45 veislės genetiškai modifikuotų augalų, kuriuos galima naudoti maisto gamybai (28 kukurūzų, 12 sojų pupelių, 4 rapsų ir 1 cukrinių runkelių veislės).

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5