Lietuvoje

2016.11.07 17:25

Šaltiniai: įvardintos siūlomų ministrų pavardės

Valstiečių ir žaliųjų sąjungai susitarus su socialdemokratais dėl koalicijos, aiškėja ministrų pavardės. Remiantis susitarimu, socialdemokratai naujoje vyriausybėje pretenduos į 3 ministerijų postus, valstiečiai žalieji – į 11 pozicijų, taip pat premjero vietą ir Seimo pirmininko portfelį.

Socialdemokratai pirmadienį vakare susirinko į valdybos posėdį, kuriame bus aptarta, ką siūlyti į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat Teisingumo ministerijos ir Užsienio reikalų ministerijos pozicijas. Neoficialiais duomenimis, socialinės apsaugos ir darbo ministru tapti gali arba Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, arba dabartinė finansų ministrė Rasa Budbergytė.

Vadovauti Teisingumo ministerijai renkamasi tarp Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko arba Seimo nario Dariaus Petrošiaus. Užsienio reikalų ministru turėtų tapti dabartinis ministras Linas Linkevičius, kuris turi prezidentūros palaikymą.

Socialdemokratams taip pat priklauso 2 Seimo pirmininko pavaduotojų postai. Vienas jų vadovautų ir Europos reikalų komitetui, tik iš šios pozicijos norima pašalinti dabartinį komiteto pirmininką ir Seimo vicepirmininką Gediminą Kirkilą. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga anksčiau jau yra įvardijusi savo šešėlinius ministrus, išskyrus krašto apsaugos, susisiekimo ir vidaus reikalų. Tačiau kalbama, kad Vidaus reikalų ministerijai gali vadovauti arba buvęs Sauliaus Skvernelio patarėjas Vytautas Bakas, arba buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas.

Pats S. Skvernelis deleguojamas į premjero pozicijas. Krašto apsaugos ministerija atiduodama prezidentūros dispozicijai: kitaip tariant, pretendentą užimti šį postą galės pasiūlyti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Iš valstiečių žaliųjų Aplinkos ministerijai turėtų vadovauti Kęstutis Navickas, Finansų – Stasys Jakeliūnas, Sveikatos apsaugos – Aurelijus Veryga, Energetikos – Virgilijus Poderys, Ūkio – Mantas Katinas, Kultūros – Liana Ruokyte Jonsson, Švietimo – Vilija Salienė (galbūt Eugenijus Jovaiša), Žemės ūkio – Bronius Markauskas.

Taip pat sutarta, nors tai nėra vieša, kad tie asmenys, kurie taps ministrais, atsisakys Seimo nario mandato, jei jį laimėjo daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Jei laimėjo vienmandatėje – tuomet Seimo nario mandato atsisakyti nereikės. Ši formulė galios tik Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovams, bet ne socialdemokratams.