Lietuvoje

2013.04.10 11:17

Seimas pritarė bet kokio smurto prieš vaikus draudimui

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma uždrausti bet kokį fizinį ir kitokį smurtą prieš vaikus. Pataisoms prieštaravę parlamentarai aiškino, kad jos nepažabos smurto asocialiose šeimose ir atvers galimybę vaikams juo piktnaudžiauti.

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma uždrausti bet kokį fizinį ir kitokį smurtą prieš vaikus. Pataisoms prieštaravę parlamentarai aiškino, kad jos nepažabos smurto asocialiose šeimose ir atvers galimybę vaikams juo piktnaudžiauti.

Už „Tvarkos ir teisingumo“ atstovės Onos Valiukevičiūtės parengtą projektą balsavo 57,  prieš – 7, susilaikė 41 parlamentaras. Toliau pataisas svarstys Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, galutinai dėl jo Seimas žada apsispręsti gegužę.

Pagal pataisas, smurtu prieš vaiką laikomos visos seksualinės, fizinės, psichologinės ir emocinės prievartos, vaiko žeminimo ir išnaudojimo, vaiko priežiūros stokos arba aplaidumo formos, sukeliančios pavojų gyvybei, faktinę ar potencialią žalą vaiko sveikatai, išlikimui, vystymuisi ar orumui, taip pat fizinės bausmės.

O.Valiukevičiūtė parlamentarams antradienį sakė, jog kai žiniasklaida mirga pranešimais apie skriaudžiamus vaikus, nedovanotina, kad Lietuva neturi įstatymo, kuris uždraustų bet kokį smurtą prieš vaikus.

„Tenka pripažinti, jog iki šiol dėmesys vaiko apsaugai nuo bet kokio smurto buvo fragmentiškas ir reakcingas. Apmaudu, kad toks valdžios, o pirmiausia – Seimo pasyvus elgesys stiprina visuomenės įspūdį, jog smurtas yra neišvengiamas ir nenugalimas, todėl jį galima toleruoti“, – įsitikinusi „tvarkietė“.

Įstatymo projektą labiausiai kritikavo kova už Garliavos mergaitę išgarsėję „Drąsos kelio“ atstovai. Šios partijos narė Aurelija Stancikienė teigė, kad pataisos atvers galimybes paaugliams jomis naudotis susipykus su tėvais.

„Tėvai vaiko nebegalės pastatyti į kampą, 17-mečiui paskirti namų arešto, neleisti jo prie kompiuterio, liepti sutvarkyti namus. Įstatyme surašytos frazės pernelyg abstrakčios, todėl bet kokias priemones jau bus galima vadinti įstatymo pažeidimu. Vaikai bus skatinami bėgti pas socialinius darbuotojus, skųsti savo tėvus. Kas patikrins tiesa ar ne tiesa? Įstatymas turėtų būti taikomas asocialioms šeimoms, tačiau jis tų šeimų nepasieks, nes tie vaikai nei pasiskųs, nei bus baudžiami jų tėvai alkoholikai. Tai yra šeimos, kaip instituto, naikinimo pradžia. Ar bus kaip Amerikoje, kai ateina ir iššaudo pusę klasės?“, – aiškino A.Stancikienė.

Tai pačiai partijai priklausantis Algirdas Patackas teigė nesąs vaikų baudimo fizinėmis bausmėmis šalininkas. „Bet tai yra šeimos sritis, kurią reguliuoja paprotinė teisė. Valstybės kišimasis į šeimos sritį darosi vis agresyvesnis. Reikia nubrėžti ribą, kad nebūtų pažeista paprotinė teisė“, – aiškino jis ir pabrėžė, kad O.Valiukevičiūtės iniciatyva yra perteklinė.

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas pasipiktino, kad O.Valiukevičiūtė psichologinį poveikį vaikui prilygino smurtui, tuo metu, parlamentaro žodžiais,kiekvienoje šeimoje tėvai daro poveikį savo atžaloms ir tai yra auklėjimo dalis.

„Ar Lietuvoje toks baisus smurtas, kad reikia uždrausti šeimoje bet kokį veiksmą?“, – klausė politikas.

O.Valiukevičiūtė tvirtino, kad M.Zasčiurinskas iki galo neperskaitė pataisų, nes jose teigiama, kad tėvai savo vaikus gali drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizinį smurtą. „Tai joks šeimos griovimo pavyzdys“, – aiškino ji.  

Klausinėjama parlamentarų pataisų iniciatorė teigė, kad jeigu jos bus priimtos, įgyvendinimui reikės papildomų lėšų.