Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.05 20:53

VDU Didžiojoje salėje – prezidento V. Adamkaus 90-mečio šventė

Politikai, diplomatai, akademikai, pramogų pasaulio atstovai – tokie skirtingi žmonės šeštadienį rinkosi į Kauną, Vytauto Didžiojo universitetą (VDU) pasveikinti prezidentą Valdą Adamkų, kuriam lapkričio 3-ąją sukako 90 metų. Garbingą jubiliejų prezidentas švenčia VDU Didžiojoje salėje – jis yra šio universiteto Tarybos pirmininkas. 2016 m. pavasarį VDU atidaryta ir V. Adamkaus vardo biblioteka.

Pasveikinti prezidento susirinko pilnutėlė salė – maždaug 700 iškiliausių Lietuvos žmonių, tarp kurių nemažai gerų jubiliato bičiulių. Pasveikinti charizmatiško šalies vadovo atvyko ir nemažai pramogų pasaulio atstovų, žurnalistų, verslininkų, kurių keliai vienaip ar kitaip buvo susikirtę su V. Adamkumi.

Nors oficiali šventės pradžia numatyta 18 val., pirmieji svečiai pradėjo rinktis iki renginio likus maždaug valandai. Laukdami jubiliato V. Adamkaus su žmona Alma jie prisiminė savo pažintį su juo.

Jau beveik 50 metų V. Adamkų pažįstantys Birutė ir Rimtautas Vizgirdos pasakojo visada žavėjęsi jubiliato orumu.

„Jį pažįstu nuo 1968-ųjų. Ir tada, ir dabar jis išsiskyrė elegancija ir orumu. Jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti jį, tai ir būtų orumas“, – sakė B. Vizgirdienė.

Jos vyras, R. Vizgirda, pabrėžė, kad V. Adamkus tapo Lietuvos legenda: „Jei kas man būtų anksčiau pasakęs, kad Lietuvos prezidentu taps Amerikos lietuvis, nebūčiau patikėjęs. Bet Valdas juo tapo ir ne veltui. Jis jau yra Lietuvos legenda“. ​

LRT žurnalistė ir laidų vedėja Edita Mildažytė 15min sakė net nepamenanti, kada likimas ją suvedė su jubiliatu. „Gali būti, kad pirmiausia susipažinau su ponia Alma. Beje, ji man yra pasakojusi juokingą nutikimą iš judviejų su Valdu bendro gyvenimo pradžios. Ji sakė, kad jaunystėje, gyvenant JAV, Valdui reikėjo stiprinti rankas, tad jie eidavo į stadioną pamėtyti rutulio. Ponia Alma pasakojo, kad Valdui numetus sunkų rutulį, ji eidavo jo parnešti. Tad neaišku, kas labiau po tokių treniruočių labiau sustiprino rankas – ji ar vyras“, – prisiminė žurnalistė.

Pasak jos, prezidentas V. Adamkus buvo pirmasis į Lietuvą atnešęs vakarietišką laikyseną ir mąstymą. Toks jis liko iki šiol: šviesus, laisvas ir inteligentiškas.

Jubiliejaus šventė – kelionė per prezidento gyvenimo metus

Šventę pradėjo ją inicijavęs VDU rektorius Juozas Augutis. Prisiminęs prezidento ryšius ne tik su Kaunu (šiame mieste V. Adamkus gimė ir augo), bet ir VDU universitetu, jis nuo visos šio universiteto akademinės bendruomenės padovanojo prezidentui pirmąją dovaną – didžiulį jubiliato portretą.

„Tikimės, jog jis ypač patiks poniai Almai“, – šmaikštavo VDU rektorius.

Šventės scenarijus visus dalyvius pirmiausia nukėlė į prezidento... krikštynas. Atkurti jas pavyko serialo „Laisvės kaina. Savanoriai“ kūrybinė grupė, filmuotame siužete parodžiusi, kaip buvo krikštijamas V. Adamkus. Sveikinimą ir linkėjimą negalvoti apie metus: „Tegul jie galvoja, o ne tu, Voldemarai“, – siužete kalbėjo V. Adamkaus krištatėvį įkūnijęs aktorius.

 Vėliau ant scenos pakilęs istorikas Kęstutis Aleksandravičius priminė, kokį kelią iki tapdamas pirmuoju atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentu nuėjo V. Adamkus – tiek siekdamas karjeros ekologijos srityje, tiek puoselėdamas lietuvybę ir aktyviai kartu su žmona Alma dalyvaudamas „Santaros-Šviesos“ sambūrio veikloje.

„Tuo metu visa lietuviška veikla buvo laisvanoriška. Profesionalų lietuvių nereikėjo. Tad viskas priklausė nuo laiką ir energiją aukojančių žmonių. „Santara-Šviesa„ sambūris buvo ir Valdo bei Almos Adamkų namai. Senieji santariečiai sveikina jį. Iš tiesų jo asmenybės pavyzdys yra unikalus mūsų istorijoje. Valdai, stiprybės. O mums visiems – tikėjimo, kad viską galima padaryti savo rankomis“, – sakė K. Aleksandravičius.

Sveikinimo žodžius nuo scenos tarė kunigas Ričardas Doveika: „Su gimimo diena, visų mūsų širdžių prezidente!“.

Jubiliejaus proga už draugystę su Ukraina prezidentui V. Adamkui įteikta ir ypatinga Ukrainos prezidento Petro Parošenko dovana - kunigaikščio Jaroslavo ordinas.

Pildoma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi