Lietuvoje

2016.11.04 19:37

R. Karbauskis pats imsis kultūros reformų

Vienu svarbiausių veiklos prioritetų, būnant valdžioje, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis ir jo komanda laiko kultūrą. Todėl jis pats pasiryžęs vadovauti Seimo Kultūros komitetui, kuris atsiras suskaidžius dabartinį Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą. „Valstiečių“ vadovas taip pat ketina į Kauną perkelti Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijas. Pasak R. Karbauskio, apie tai jis yra kalbėjęs ir su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu, kuris pasiryžęs padėti įsikurti ministerijoms laikinojoje sostinėje.

Dabartinį Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą planuojama suskaidyti į Švietimo ir mokslo bei Kultūros komitetus. Pastarajam, jei niekas nepasikeis, turėtų vadovauti pats R. Karbauskis, o Švietimo ir mokslo komitetui – Eugenijus Jovaiša, kuris iki tapdamas Seimo nariu dirbo Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto dekanu.

Svarbiausia – Kultūros politikos įstatymas

Kalbėdamas apie svarbiausius prioritetus, vadovaujant Seimo Kultūros komitetui, R. Karbauskis pabrėžė, kad pirmiausia imtųsi Kultūros politikos įstatymo. Jo įsitikinimu, būtina pertvarkyti Kultūros rėmimo fondo (KRF) struktūrą ir veiklą.

„Mano galva, KRF būtina savo veiklą nukreipti ir į šalies regionus. Bet kultūrinius projektus regionuose galėsime įgyvendinti tik tuomet, kai bus aiški kultūros finansavimo politika ir jos prioritetai. Nesileidžiant į didesnes diskusijas, galima būtų paminėti vien tik Lietuvos kultūros sostinių parinkimą. Kokiais kriterijais vadovaujantis jos atrenkamos? O kaip buvo panaudoti pinigai kultūrai, skirti iš Europos Sąjungos (ES) fondų? Ką mes apie tai žinome? Ogi nieko. Neatmestina galimybė, kad nepanaudotus pinigus teks grąžinti ES struktūroms. Be to, negali būti KRF lėšomis finansuojami valstybės išlaikomų kultūros įstaigų projektai“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Jis taip pat žadėjo imtis priemonių protekcionizmui ir „švogerizmui“ kultūros srityje pažaboti. Pasak „valstiečių“ lyderio, kai nėra aiškiai apibrėžtų kriterijų, kokie šalies kultūros prioritetai ir kaip tvarkomas jai skiriamas finansavimas, klesti nerašyti įstatymai – „kas pas ką nuėjo, kas prie ko sugebėjo prieiti, kas su kuo sugebėjo susitarti“.

R. Karbauskis taip pats įsitikinęs, kad kultūros finansavimas neturi būti susietas su gaunamomis lėšomis iš alkoholio, tabako ir azartinių lošimų akcizų.

„Negi kuo daugiau gersim ar rūkysim, tuo daugiau bus skiriama kultūrai pinigų? Tai – gėdinga“, – įsitikinęs R. Karbauskis.

Atleis kūrėjus nuo mokesčių?

R. Karbauskio akiratyje ir – mokesčiai kultūriniams projektas bei kultūrai apskritai.

Jis planuoja inicijuoti diskusiją, ar nereikėtų Lietuvos kūrėjų iš viso atleisti nuo mokesčių.

„Kultūra ir kūryba – ypatinga sritis. Atleidę savus kūrėjus nuo mokesčių, pritrauktumėm į Lietuvą ir kitų šalių kūrėjus. Esu tikras, kad tokių sprendimų pridėtinė vertė būtų milžiniška. Todėl bandysiu įtikinti politikus, kad toks žingsnis kultūros srityje yra būtinas“, – svarstė R. Karbauskis.

Panaikinus mokesčius kūrėjams, jo įsitikinimu, Lietuva galėtų tapti kultūros meka viso pasaulio kūrėjams.

Bandys įgyvendinti senus ministerijų perkėlimo planus

Kalbėdamas apie Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų perkėlimą į Kauną, R. Karbauskis tvirtino, kad neabejoja tokio sprendimo reikalingumu ir sieks dėl to susitarti su būsimais valdančiosios koalicijos partneriais.

„Ministerijų atsiradimas Kaune nėra bandymas įtikti kauniečiams arba priemonė juos paskatinti palaikyti mūsų partiją per rinkimus. Šių dviejų ministerijų perkėlimas iš Vilniaus į Kauną būtų naudingas pirmiausia šalies regionams, o, kita vertus, juk ir švietimo įstaigos, susiję su šiomis sritimis, veikia būtent Kaune“, – teigė R. Karbauskis.

Paklaustas, ar kelių ministerijų darbas Kaune neapsunkintų visos vyriausybės darbo, kai ministrams ar kitiems pareigūnams tektų važinėti kone kasdien po šimtą kilometrų pirmyn atgal, „valstiečių“ lyderis tokius nuogąstavimus sakė laikąs nepagrįstais: „Pirmiausia, Žemės ūkio ministeriją perkelti į Kauną planavo dar konservatorių vyriausybės ministras Kazys Starkevičius, tačiau tada pritrūko politinės valios. O, jei ministrams ar jų pavaldiniams kelis kartus per savaitę tektų atvažiuot iš Kauno į Vilnių, jokios tragedijos nematau. Tūkstančiai žmonių važinėja iš Vilniaus į Kauną.“

R. Karbauskis taip pat neketina atsisakyti idėjos naikinti Energetikos ministeriją ir visas ministerijas iš Vilniaus centro iškeldinti į atokesnę miesto vietą „po vienu stogu“. Toks sprendimas, jo įsitikinimu, leistų sutaupyti nemažai valstybės biudžeto lėšų.