Naujienų srautas

Lietuvoje2016.11.04 14:46

Seimo naujokai priėmė pirmą įstatymą

Penktadienį į pagrindinę plenarinių posėdžių salę susibūrė naujai išrinkto Seimo nariai. Salėje liko nemažai tuščių vietų, tad, rodos, susirinko tik tie, kurie į Seimą buvo išrinkti pirmąjį kartą. Parlamentarai nedrąsiai pažindinosi su aplinka, savo darbo vietomis, sužinojo, kur teks gyventi ir kaip dirbti ateinančius ketverius metus.

Dar prieš posėdžio pradžią pirmasis į salę neįgaliojo vežimėliu įvažiavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Justas Džiugelis. Jam apsukus kelis ratus, savo vietų pagrindinėje Seimo posėdžių salėje pradėjo dairytis ir kiti naujojo Seimo nariai. Vieni tiksliai žinojo, kur sėstis, antri nurodinėjo kolegoms, kur jų darbo vieta, treti kreipėsi pagalbos į ketvirtajai kadencijai išrinktą LVŽS atstovę Rimą Baškienę. Pastaroji kaip ir ketvirtadienį, per pažymėjimų įteikimo ceremoniją, taip ir penktadienį vaikštinėjo su lapu, kuriame sužymėtos Seimo narių darbo vietos.

Naujus įspėjo ir apie „turizmo“ pavojus

Vos tik įžengę į salę, išrinkti Seimo nariai gavo atmintinę apie darbą Seime. Kai kurie vos tik prisėdę pradėjo ją sklaidyti, kiti, vietoj to, pažindinosi tarpusavyje, kalbėjosi su sėdinčiais greta. Susirinkusius pasveikino Seimo kanclerė Daiva Raudonienė, palinkėjo gero darbo, daug klausimų ir atsakymų.

„Tikimės dirbti bendrai, padėti jums kiekvieną dieną tiek parlamentinės kontrolės, tiek kitais klausimais“, – sakė ji. Seimo kanceliarija susirinkimo metu pateikė informaciją apie dokumentaciją, apie Seimo narių padėjėjus, jų funkcijas, atostogas, atlyginimus, renginių organizavimą, spaudos konferencijas, parodas, ekskursijas Seime. Tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas Rimantas Stankevičius pasakojo apie parlamentarų darbą asamblėjų delegacijose, komandiruotes, akcentavo užsienio kalbų mokėjimą.

R. Stankevičius Seimo narius įspėjo ir apie „parlamentinį turizmą“, kai, anot jo, žurnalistai šia tema pradeda rašyti, kai neturi apie ką rašyti ir nevyksta sesijos.

„Iš tikrųjų tai sudėtingas darbas ir mūsų parlamentarai užsirekomendavę daugelyje tarptautinių organizacijų. Jums šį darbą bus galimybė tęsti toliau“, – teigė R. Stankevičius.

Kol kas naujieji parlamentarai įsikurs viešbutyje

Seimo nariai įdėmiai klausėsi parlamento atstovų žodžių, užsirašinėjo, tik konservatorė Ingrida Šimonytė ir „Lietuvos sąrašo“ atstovė Aušra Maldeikienė mosikavo rankomis ir aktyviai kažką aptarinėjo. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Mykolas Majauskas į susirinkimą atėjo vėluodamas – prisėdo šalia liberalės Aušrinės Armonaitės ir ėmė šnekučiuotis.

Vėliau išsitraukė mobilųjį telefoną ir įniko į socialinį tinklą „Facebook“. Seimo kanclerio pavaduotojas Antanas Dimaitis pranešė, kad naujieji Seimo nariai iki darbo pradžios gyvens „Europa City“ viešbutyje, vėliau persikels į Seimo viešbutį. Anot A. Dimaičio, šiuo metu jame apsigyventi nėra galimybių, nes vyksta remontas. „Atsirado šiek tiek lėšų, todėl keičiami langai [...], bus pakeisti ir kai kurie baldai“, – apie Seimo viešbučio atnaujinimą kalbėjo A. Dimaitis. Jis taip pat paminėjo, jog 39 parlamentarai jau pateikė prašymus gauti butus.

Naujokai turėjo tik porą klausimų

Teisės aktų registro skyriaus vedėja Aušra Bodin pristatė teisės aktų registrą, kuriame Seimo nariai ras visus įvairių rūšių priimtus teisės aktus. A. Bodin užsiminė, kad specialiuose kursuose Seimo nariai išmoks naudotis registro sistema. Seimo nariai klausimus uždavinėjo vangiai. Vienas klausimų nuskambėjo iš konservatoriaus M. Majausko lūpų, kuris pasidomėjo, ar skambučiai į darbo telefoną galėtų būti peradresuojami į asmeninį telefoną. Konservatorius sulaukė teigiamo atsakymo ir kuklių susirinkusiųjų plojimų.

Susirinkimo pabaigoje naujai išrinkti parlamentarai išbandė balsavimo sistemą ir registravosi balsavimui. Tai padaryti ne visiems pavyko iš pirmojo karto. „Valstiečiui“ J. Džiugeliui naudotis sistema gelbėjo jo padėjėjas. LVŽS narys Zenonas Streikus pasiteiravo, kaip reikėtų elgtis, jeigu susipainiotų ir balsuotų ne taip, kaip norėjo, konservatorė I. Šimonytė pasitikslino dėl pasiūlymų, teikiamų įstatymo projektams, liberalė A. Armonaitė norėjo sužinoti, kaip registruoti įstatymų pataisas. Seimo nariai išreiškė savo nuomonę apie imitacinį Teisėjų valstybinių pensijų įstatymo projektą. 8 Seimo nariai projektui pritarė, 18 – balsavo prieš, 9 – susilaikė.

Pirmasis posėdis – po savaitės

Ketvirtadienį Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas Seimo nariams įteikė pažymėjimus. Pirmasis naujojo Seimo posėdis įvyks lapkričio 14 dieną 12 valandą. Šią dieną baigsis ir anksčiau išrinktų parlamentarų įgaliojimų laikas. Pirmąjį posėdį pradės vyriausiasis išrinkto Seimo narys „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Juozas Imbrasas.

Posėdyje dalyvaus ir jauniausi parlamentarai – 25-erių Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai Rūta Miliūtė ir dvidešimčia dienų vyresnis Virginijus Sinkevičius. Iki pirmojo posėdžio Seimo nariai privalės atsisakyti su mandatu nesuderinamų pareigų. Išrinkti 39 savivaldybių tarybų nariai neteks savo įgaliojimų.

Pagal Seimo Statutą, naujai išrinkti parlamentarai visas jiems priklausančias teises įgis tik po to, kai posėdžio metu prisieks būti ištikimi Lietuvos Respublikai. Seimo narių priesaikas priims Konstitucinio Teismo pirmininkas. Šiuo metu jo pareigas eina Dainius Žalimas. Priesaikas priėmę parlamentarai bus apdovanojami specialiais ženkleliais.

Spalio 9-ąją ir 23-ąją Lietuvos piliečiai į XII Lietuvos Respublikos Seimą išrinko 54 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovus, 31 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) narį, 17 socialdemokratų (LSDP), 14 Liberalų sąjūdžio narių (LLS), po 8 „Tvarkos ir teisingumo“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) narius. Piliečiai Darbo partijai patikėjo 2 mandatus, „Lietuvos sąrašo“ partijai, Lietuvos žaliųjų partijai ir Lietuvos centro partijai – po 1 mandatą. Dar 4 asmenys į naująjį Seimą pateko kaip nepriklausomi kandidatai.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi