Lietuvoje

2016.11.04 08:15

R. Karbauskis „Ūkininko patarėjo“ akcijų neatsisakys

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis naujajame Seime bus bene vienintelis politikas, turintis žiniasklaidos priemonės akcijų. Trečiadienį kitas „valstietis“ Bronislovas Matelis 100 proc. savo turimų bendrovės „Panevėžio rytas“ akcijų perrašė žmonai. Kaip jis teigia – kad nesipintų interesai.

Nors įstatymai nedraudžia Seimo nariams turėti žiniasklaidos priemonių akcijų, Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius yra ne kartą sakęs, kad politikai turėtų laikytis kuo toliau nuo dalyvavimo žiniasklaidos valdyme. „Būtų teisinga, kad į žiniasklaidos turinį valdžią turintys žmonės nesikištų. Kai yra savininkystė, mažų mažiausiai kyla klausimas, ar nėra įtakos“, – 15min sakė D. Radzevičius.

Pasak pašnekovo, geriausia, jei žiniasklaidos ir politiko keliai susikerta tik kai kalbama apie viešą valdžios darbų kritiką ar pristatymą: „Visais kitais atvejais interesų konfliktas, mano asmenine nuomone, yra neišvengiamas.“ D. Radzevičiaus teigimu, žmonės nebus linkę pasitikėti žurnalistais, dirbančiais politikams priklausančiose žiniasklaidos priemonėse, tai gali atpratinti žurnalistus nuo domėjimosi tam tikromis temomis – jie stengsis įtikti savininkams, o ne būti objektyvūs. „Objektyvi tiesa dažnai nepatinka net ir savininkams“, – teigė LŽS pirmininkas.

Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė 15min teigė, jog žiniasklaidos priemonės valdančių politikų buvo visuose Seimuose, pavyzdžiui – Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, turėjęs rankose visą Kėdainių krašto žiniasklaidą.

„Nesinorėtų, kad problema būtų sprendžiama formaliai – visada akcijas galima perduoti patikimam partijos draugui ar panašiai“, – sakė ji.

B. Matelis nesuinteresuotas, kad laikraštis žlugtų

LVŽS sąraše į Seimą kandidatavęs, bet vienmandatėje savarankiškai laimėjęs B. Matelis 100 proc. bendrovės „Panevėžio rytas“ akcijų valdė nuo 2008 metų gruodžio, kai, kilus finansinei krizei, šis laikraštis atsiskyrė nuo „Lietuvos ryto“.

„Kaip tik dabar sėdžiu priimamajame pas notarą. Akcijas perrašau savo žmonai, – 15min trečiadienį teigė B. Matelis. – Žinoma, galbūt kai kas gali sakyti, kad vis tiek žmonai, bet ir žmonos vyrų kartais neklauso. O kai žmona turės tas akcijas, tai tuo labiau manęs neklausys.“

Būsimo parlamentaro sutuoktinė Limina Matelienė šiuo metu yra „Panevėžio ryto“ direktorė, šiose pareigose neseniai pakeitusi B. Matelį. Ši bendrovė leidžia laikraštį „Panevėžio kraštas“, kurio vyriausioji redaktorė taip pat yra L. Matelienė. B. Matelis pridūrė, jog biržoje buvo įsigijęs kelių bendrovių akcijų, tačiau jas trečiadienį taip pat pardavė.

Būsimas parlamentaras tikino, kad jei kištųsi į laikraščio turinį, pats jį žlugdytų. „Negali laikraštis vienos partijos nuomonę atspindėti. Aš nesuinteresuotas, kad jis žlugtų“, – teigė politikas.

R. Karbauskis neįsivaizduoja, kokią įtaką gali padaryti „Ūkininko patarėjas“

Tuo metu LVŽS lyderis R. Karbauskis 15min teigė nematantis nieko blogo, kad jam priklauso per 30 proc. laikraščio „Ūkininko patarėjas“ akcijų. Jis pabrėžė, kad investuodamas padėjo išgyventi „Ūkininko patarėjo“ leidinių grupei. O iškart po įsigijimo, anot R. Karbauskio, kėlęs sąlygą, kad niekas laikraštyje nesikeistų.

„Daugiau jokių sąlygų nesu kėlęs. Neturiu valdančio akcijų paketo – negaliu daryti įtakos. Gaila – jei įstatymuose būtų parašyta, kad taip negali būti, taip negalėtų būti“, – tikino politikas. R. Karbauskis įsitikinęs, kad šio klausimo kėlimas yra dar vienas bandymas jo atžvilgiu panaudoti žeminančią retoriką.

LVŽS pirmininkas net kelis kartus pakartojo, kad iš leidinio turinio niekas negalėtų pasakyti, kad jis yra jo akcininkas. Paklaustas, ar „Ūkininko patarėjo“ žurnalistai nebijos jo kritikuoti, jam atsidūrus didžiojoje politikoje, R. Karbauskis atsakė trumpai: „Jūs turbūt juokaujate.“

Jis pabrėžė, kad „Ūkininko patarėjas“ savo įtaka nesulyginamas su didžiaisiais Lietuvos žiniasklaidos kanalais.

„Kalbame apie mažą redakciją, kuri yra labai specifinė – dirba kaimui. Kokią ji įtaką gali padaryti viešajai erdvei – aš išvis neįsivaizduoju. Tai yra nišinė žiniasklaida, kuriai labai sunku išgyventi. Jos neskaito mieste – nėra skaitytojų. Niekada nesiekiau tapti kažkokiu žiniasklaidos magnatu, nes jeigu žmogus turi tokį tikslą – jis perka paketą, jis perka įtaką, o aš sąmoningai įsigijau mažą dalį akcijų tam, kad tas leidinys gyvuotų“, – pabrėžė jis.