Lietuvoje

2016.11.03 15:45

Šauktiniai registruotų laiškų nebegaus, informaciją turės tikrinti internete

BNS2016.11.03 15:45

Seimas ketvirtadienį priėmė Karo prievolės įstatymo pakeitimus, kuriais atsisakoma tvarkos, kuomet nurodymai karo prievolininkams buvo siunčiami registruotu paštu – nuo šiol jie turės tikrinti informaciją internete.

Kaip skelbia Krašto apsaugos ministerija, pagal naująsias Karo prievolės įstatymo pataisas šaukiamojo amžiaus Lietuvos piliečiai, t.y. 19-26 metų vyrai turės savarankiškai pasitikrinti, ar pateko į kalendorinių metų karo prievolininkų sąrašą. Sąrašas, kaip ir iki šiol, bus skelbiamas interneto svetainėse kam.lt, karys.lt ir sauktiniai.kam.lt.

Pataisas dar turi pasirašyti prezidentė.

Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas pulkininkas Arūnas Balčiūnas sako, kad šaukimo nurodymų siuntimo registruotu paštu atsisakoma, nes tokia tvarka iki šiol nesuteikė siekiamo efektyvaus karo prievolininkų informavimo. 

„Tikimės, kad šaukiamų karo prievolininkų atvykimo ar dokumentų ir informacijos pateikimo datų paskelbimas internete padės šaukimo sistemą perkelti į kokybiškai naują modernų šiuolaikinių technologijų ir piliečių aptarnavimo lygį.  Naujoji sistema suteiks naujų galimybių šaukiamajam bet kuriuo metu rasti informaciją apie savo pareigas ir teises“, – sako A. Balčiūnas.

Už šauktinius atsakingas karininkas taip pat pabrėžia, kad naujasis karo prievolininko informavimo būdas turėtų būti ypač svarbus į užsienį išvykusiems ar savo gyvenamosios vietos nedeklaravusiems jaunuoliams. Pasak jo, pagal naująsias įstatymo pataisas viešai skelbiamame karo prievolininkų sąraše nurodyta informacija prilygs šaukimo nurodymų registruotu paštu įteikimui.

„Tai reikš, kad kiekvienas karo prievolininkas, patekęs į šaukiamųjų sąrašą ir matydamas jame savo pavardę ir kitą reikalingą informaciją, galės vykdyti karo prievolininko pareigas ir negalės pasiteisinti, kad nežinojo ar nematė paskelbtos informacijos“, – pažymi Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas.

Pataisos numato, kad po informacijos paskelbimo krašto apsaugos sistemos tinklalapiuose reikiamus dokumentus karo prievolininkas galės pateikti atvykęs į Regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių arba elektroniniu ar registruotu paštu, per kontaktinį centrą.

Vėliau viešai paskelbtame karo prievolininkų sąraše jis pamatys ir informaciją, kada ir kur jam atvykti pasitikrinti sveikatą. Konkreti sąrašo paskelbimo data bus pranešta krašto apsaugos sistemos ir viešose visuomenės informavimo priemonėse. Šiemet sąrašas buvo paskelbtas sausio pradžioje.

KAM pažymi, kad pataisos inicijuotos susidūrus su praktinėmis problemomis pernai atnaujinus privalomąjį šaukimą į pradinę karo tarnybą. Anot ministerijos, tyrimai rodo, kad šaukiamojo amžiaus jaunimas plačiai naudojasi internetu, todėl naujoji tvarka jiems bus patogi. Pataisomis taip pat siekta sutaupyti valstybės biudžeto lėšų.

Privalomoji karo tarnyba Lietuvoje atkurta pernai. Tuomet pašaukta 3 tūkst. jaunuolių. Šiemet į tarnybą planuojama pakviesti nuo 3,5 iki 4 tūkst. šauktinių.

Neseniai šaukimo tvarką sukritikavo Valstybės kontrolė, atlikusi lėšų naudojimo Lietuvos kariniuose vienetuose auditą. Anot valstybės auditorių, Lietuvos kariuomenė ir kitos institucijos nepasinaudojo visomis galimomis teisinėmis priemonėmis siekiant atvesti šauktinius į tarnybą, nes vos 36-iems iš daugiau nei 1,5 tūkst. neatvykusių šauktinių buvo taikyta administracinė atsakomybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.