Lietuvoje

2021.10.28 22:22

Linkevičius teigia, kad „BMZ-Baltija“ veikla Lietuvoje įrodo menką sankcijų Baltarusijai efektyvumą

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.10.28 22:22

LRT Tyrimų skyrius atskleidė, kad Baltarusijos metalurgijos gamykla Lietuvoje generuoja šimtamilijonines pajamas – „BMZ-Baltija“ išnaudoja šalį kaip produkcijos paskirstytoją Europos šalims. Buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad tokių įmonių, besinaudojančių sankcijų landomis, yra ir daugiau.

„Apskritai yra problema tos landos, landos įvestose sankcijose. Pirmiausia jos per vėlai įvedamos, nepakankamai, pusiniai veiksmai kompromituoja patį sankcijų procesą <...>. Ekonomines sankcijas, galime įvesti Europos Sąjungoje visų sutarimu. Tai tas vyksta ne taip paprastai. Ir tokių įmonių yra daugiau, kurios iš tikrųjų pelnosi ir režimas, kaip matome, virš metų labai sėkmingai veikia, jaučiasi nebaudžiamas ir iš tikrųjų galbūt žmonėms kažkokia įtaka gali būti, bet pačioj režimo viršūnėlėje, matyt, mažai ką tai veikia“ – LRT TELEVIZIJOS laidai „Svarbi valanda“ teigia L. Linkevičius.

Jis sveikina Europos Sąjungos įvestas ekonomines sankcijas Baltarusijai, tačiau įvardija ir trūkumus – pavyzdžiui, Baltarusijos plėtros banką arba kalio chlorido produkcijos įmones, kurių produkcija patenka į Europą. Jos į sankcijų sąrašą nepatenka.

„Čia yra problema, kai pusinis veikimas arba, kaip šiuo atveju, kad veikimas ir negali būti įtrauktas, sankcijos nėra sankcijų sąraše, įrodo, kad tas efektyvumas tikrai yra labai menkas“, – nurodo L. Linkevičius.

„Kuomet yra derinami galimai sankcionuojamų įmonių ar asmenų sąrašai, tai yra derinami tarp šalių narių ir vyksta diskusijos, konsultacijos ir lobistai labai aktyviai dirba. Ir paskutinę minutę dingsta iš sąrašo kai kurios pavardės, kai kurios įmonės <...> Dėl ko visą laiką Lietuva nuosekliai stengėsi, kad sankcijos būtų efektyvios ir tikrai nelengvas tas darbas, kaip matome, tikrai sunku rasti tą sutarimą. Tai labai apmaudu, kad kai kurios mūsų įmonės vietoje to dar priešingai – stengiasi galbūt jas pakirsti. Tai čia tikrai yra blogas pavyzdys“, – LRT Tyrimų skyriaus išaiškintą atvejį komentuoja buvęs užsienio reikalų ministras.

Visgi L. Linkevičius pabrėžė, kad tokia įmonė teisiškai Lietuvoje gali veikti: „Teisinių įrankių čia nėra, jeigu įmonė nesankcionuota, tai jokių priemonių prieš ją nėra imamasi“.

Tyrimą skaitykite čia:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt