Lietuvoje

2021.10.28 18:15

Sinoptikė apie spalio pabaigą ir Vėlinių orus: laukia neįprastai šiltos dienos – temperatūra šoktels ir iki 16 laipsnių

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.28 18:15

Artimiausiomis dienomis danguje nusišypsos saulė, nurims vėjas, o apie skėčius pamiršime bent pusei savaitės į priekį. Kaip LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė, po apniukusių ir lietingų orų ateis gražaus ir saulėto rudens dienos, tačiau žvakutes jau Vėlinių dieną gesins sugrįšiantys krituliai bei smarkesnis vėjas.

Šios savaitės paskutinė diena skelbs ne tik mūsų šalyje vis labiau populiarėjančią Helovino šventę, bet ir spalio mėnesio pabaigą. Sinoptikė I. Marcinonienė sako, kad lapkričio pirmosios dienos savo orais yra stebinusios ne kartą.

Neįprastai šilti ir malonūs Vėlinių savaitgalio orai: apie lietų prisiminsime tik kitos savaitės viduryje

„Lapkričio pradžia yra buvusi labai šilta. Ir tai buvo ne taip seniai – 2018 metais. Tuomet termometro stulpeliai rodė net virš 18 laipsnių. Tokia pat oro temperatūra buvo fiksuota ir 1968-aisiais. Tačiau vos po metų, 1969-ųjų lapkričio 1-ąją Lietuvoje siautėjo uraganas, kuris pajūryje išvystė net 33-35 m/s greitį.

Turėjome ir šaltų lapkričio pradžių. Šalčiausia ji buvo 1979 m. Tuomet pirmosiomis lapkričio dienomis buvo fiksuotas 17 ir daugiau laipsnių šaltis. O šiaip vienas iš būdingiausių lapkričio akcentų yra stiprūs vėjai. Per pastaruosius dvidešimt metų šį mėnesį turėjome ir lijundrų, ir apdrabos ir net katastrofinį snygį Nidoje“, – anksčiau buvusius lapkričio orus trumpai apžvelgia sinoptikė.

Prieš pristatydama ilgojo savaitgalio orus, I. Marcinonienė pranašauja artimiausią naktį būsiant šiltą. 4-9 laipsnių šiluma tikrai neturėtų gąsdinti, šypsosi ji. „Vėjas nusilps, tad gali formuotis rūkai, – vairuotojus įspėja LHMT vyriausioji specialistė. – O štai penktadienio dieną galėsime džiaugtis net iki 16 laipsnių pakilsiančia oro temperatūra. Tiesa, daugelyje rajonų ji svyruos tarp 14-15 laipsnių, Kuršių nerijoje orui sušilti neleis pietryčių vėjas, tačiau pietvakariniai šalies rajonai tikrai galės džiaugtis ta 16 laipsnių temperatūra. Lietų ir skėčius galėsime visiškai pamiršti.“

Šeštadienį lietaus taip pat nenumatoma. Pūs pietų, pietryčių, 5–10 m/s vėjas. Oro temperatūra naktį bus laipsniu žemesnė – nuo 3 iki 8 laipsnių šilumos. Šeštadienio dieną termometro stulpelis kils taip pat vienu kitu laipsniu atsargiau – vyraus 11–15 laipsnių šiluma.

Sekmadienį lietaus taip pat neturėtume sulaukti. Pūs tas pats pietryčių, 5–10 m/s vėjas. Nakties oro temperatūra nesikeis – termometro stulpeliai rodys 3–8 laipsnių šilumą. Na o dieną bus dar vienu laipsniu vėsiau – šils nuo 10 iki 14 laipsnių.

Pirmadienį, lapkričio 1-ąją, Visų Šventųjų dieną orai kiek atvės, tačiau naktis bus šiltesnė. „Naktis bus kiek šiltesnė – nuo 5 iki 10 laipsnių, mat danguje plaukios debesų. O štai dieną oras šiek tiek bus vėsesnis, mat ir ciklonas prie Lietuvos artės, o ir vėjas bus juntamas stipresnis. Taigi, šils nuo 8 iki 13 laipsnių. Gera žinia ta, kad lietaus vis dar išvengsime“, – pirmosios lapkričio dienos orus prognozuoja sinoptikė.

Antradienį, Vėlinių dieną, sulauksime orų pokyčių, kurių svarbiausiu akcentu bus sugrįžtantis lietus bei Vėlinių žvakes gesinsiantis stiprokas vėjas. „Antroje dienos pusėje lietaus šuoras keliaus nuo pajūrio į rytinius šalies rajonus. Gal tik rytiniuose rajonuose tas lietus dar nespės pasirodyti. Kaip bebūtų, padidėjęs debesuotumas lems dar vėsesnius orus – naktį bus nuo 3 iki 8 laipsnių, o dieną šils vos nuo 8 iki 12 laipsnių šilumos. Stiprės pietryčių vėjas, o prie jūros jis gali stiprėti iki 13 m/s, – pajūrio gyventojus įspėja I. Marcinonienė. – Taigi, tas vėlinių žvakeles stiprokas vėjas tikrai turėtų plaikstyti.“

Trečiadienis žada būti lietingas, mat antradienį savo kelionę iš vakarų pradėjęs debesų šleifas apims visą Lietuvą. „Ypač lietinga turėtų būti naktis iš antradienio į trečiadienį. Temperatūrų skirtumai tarp nakties ir dienos labai sumažės“, – prognozuoja sinoptikė.

Kitos savaitės antros pusės orai bus mažiau lietingi. Lietaus didesnė tikimybė išliks vakariniuose rajonuose. Bus didelė rūkų tikimybė, mat iš pietvakarių kitą savaitgalį gali atplūsti šiltesnio oro srautas.

Daugiau – specialioje LRT.lt orų skiltyje.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene stebėkite televizijos vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Neįprastai šilti ir malonūs Vėlinių savaitgalio orai: apie lietų prisiminsime tik kitos savaitės viduryje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt