Lietuvoje

2021.10.28 09:51

Incidentas Pabradėje: susierzinusius ir agresyvius migrantus VSAT pareigūnams teko raminti ašarinėmis dujomis

atnaujinta 12.58
LRT.lt, BNS2021.10.28 09:51

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai informuoja, kad trečiadienį buvo kilęs incidentas Pabradės Užsieniečių registracijos centre, o pareigūnams teko panaudoti specialiąsias priemones.

Kaip skelbia VSAT atstovai trečiadienio popietę Užsieniečių registracijos centre Pabradėje pasieniečiai kartu su Europos prieglobsčio paramos biuro vertėjais viename iš migrantų sektorių bendravo su prieglobsčio prašytojais, pristatė vykdomas administracines procedūras, pasakojo apie prieglobsčio Lietuvoje suteikimo tvarką.

Anot VSAT, tai suerzino migrantus – vienas jų pradėjo spardyti sienas, kiti užsieniečiai pradėjo būriuotis, reikšti nepasitenkinimą, rėkti, elgtis agresyviai.

Į VSAT pareigūnų reikalavimus nusiraminti jie nereagavo, todėl kylant įtampai ir pareigūnų saugumui buvo panaudotos ašarinės dujos.

Tuomet užsieniečiai aprimo ir išsiskirstė. Nė vienam jų pagalbos dėl panaudotų dujų neprireikė.

Neramumai kilo pranešus, kad šeši migrantai bus išsiųsti į kilmės šalį

Centro vadovas Aleksandras Kislovas BNS teigė, kad neramumai kilo po to, kai pasieniečiai kartu su Europos prieglobsčio paramos biuro vertėjais informavo šešis migrantus apie Migracijos departamento sprendimus juos išsiųsti į kilmės šalis.

„Tuo supažindinimo momentu šeši užsieniečiai, kurie gavo neigiamus sprendimus, ir kiti pradėto būriuotis, reikšti nepasitenkinimą, garsiai rėkti – įvyko tokia, sakykime, sumaištis ir iš dalies neramumai“, – teigė įstaigos viršininkas.

„Nedelsiant į įvykio vietą nuvyko Viešojo saugumo tarnybos ir papildomi budinčios tarnybos pareigūnai. Užsieniečiai į pareigūnų reikalavimus nelabai reagavo, toliau triukšmavo, reiškė savo nepasitenkinimą. Atsižvelgiant į teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą, buvo panaudotos specialiosios priemonės – ašarinės dujos“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, nė vienas migrantas nenukentėjo.

„Jos buvo panaudotos simboliškai. Užsieniečiai tiesioginio sąlyčio su panaudotomis dujomis neturėjo, grįžo į savo gyvenamąsias vietas (...) Dujomis buvo papurkšta, bet tas atstumas tarp pareigūnų ir užsieniečių buvo pakankamai didelis, nebuvo to kontakto ir niekam neprireikė medicininės pagalbos“, – teigė A. Kislovas.

Anot jo, modulinių namelių sektoriuje, kuriame kilo neramumai, iš viso gyvena apie 100 migrantų, o nepasitenkinimą demonstravo kelios dešimtys, tačiau aktyviausi šeši migrantai po neramumų atsiprašė.

„Su tais šešiais užsieniečiais buvo pasikalbėta, jie atsiprašė už savo agresyvius veiksmus“, – kalbėjo Užsieniečių registracijos centro viršininkas.

Jis pabrėžė, kad informavimas apie neigiamus sprendimus dėl prieglobsčio ir išsiuntimą į kilmės šalį „nėra pats maloniausias momentas užsieniečiui“.

„Labai dažnai užsieniečiai reiškia savo nepasitenkinimą, tačiau klausimas – kokia forma jis reiškiamas? Vieni gal reiškia santūriau, kiti emocionaliau, bet tai yra natūralu ir žmogiška“, – sakė A. Kislovas.

LRT.lt primena, kad iš Baltarusijos bandančių patekti neteisėtų migrantų srautas nemažėja – trečiadienį pasieniečiai į Lietuvą neįsileido 113 tokių užsieniečių.

Dėl humanitarinių priežasčių trečiadienį į Lietuvą pateko vienas užsienietis.

Rugpjūčio 2 dieną pasieniečiams buvo suteikta teisė neįleisti į Lietuvą iš Baltarusijos draudžiamose vietose bandančių sieną kirsti migrantų. Nuo tada į Europos Sąjungą, VSAT pareigūnai neleido patekti 5008 tokiems užsieniečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt