Lietuvoje

2021.10.28 11:54

Minint masines žydų žudynes, Kaune keli šimtai žmonių žygiuoja į Kauno IX fortą

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.10.28 11:54

Ketvirtadienį Kaune vyksta eisena, kuri skirta Holokausto aukoms, nužudytoms per Didžiąją akciją, prisiminti ir pagerbti. Prieš 80 metų, spalio 28 d. Vilijampolėje buvo atrinkta daugiau kaip 9 tūkst. žydų, kurie vėliau pėsčiomis buvo nuvaryti iki Kauno IX forto, kur juos nužudė. Eisenoje dalyvauja apie 400 žmonių.

Eiseną organizuoja Kauno IX forto muziejus.

„Prisiminti ir priimti praeitį, pajausti ir susitaikyti su istorijos žaizdomis – rimtyje vyksianti eisena stengsis bent iš dalies atkartoti tą kelią, kuriuo į IX fortą varytos žudynių aukos“, – apie eiseną skelbia Kauno IX forto muziejus.

Eisena prasidėjo Demokratų g. aikštėje. Dalyviai juda Milikonių kalno laiptais, Linkuvos gatve, Žemaičių plentu, Baltijos, Žiemgalių, IX-ojo forto, Mosėdžio, B. Brazdžionio ir Tyrlaukio gatvėmis iki IX forto memorialo.

Kauno IX forto muziejaus Kultūros renginių organizatorė Karolina Jurevičiūtė LRT.lt teigė, kad į eiseną preliminariai užsiregistravo apie 400 žmonių, 300 iš jų – iš gimnazijų. Tarp dalyvių – ir svečiai, pedagogai bei pavieniai kauniečiai. Didžiosios Akcijos diena kasmet minima prie Kauno IX forto, tačiau kaip sakė K. Jurevičiūtė, šiemet pirmą kartą pamėginta prisiminti įvykius už muziejaus ribų.

Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas pabrėžė, kad ši eisena svarbi nepamirštant karo metais nutikusių įvykių.

„Kad nepamirštume nelaimingų žmonių. Čia gi buvo Lietuvos žydai, Lietuvos piliečiai. Jie nebuvo iš kažkur atvykę. Mums labai svarbu, kad mes juos prisiminsime. Tikimės, kad jų sielos galbūt jaučia tai ir mes atliksime savo pareigą“, – LRT.lt kalbėjo G. Žakas.

Būdamas Demokratų gatvės aikštėje, kur rinkosi eisenos dalyviai, pašnekovas minėjo, kad jaučiasi dvejopai.

„Iš vienos pusės – labai liūdna, kad tokie įvykiai vyko. Bet džiugu, kad susirinko tiek žmonių, tiek jaunimo ir, kad mes nepamiršime šito. Manau, kad mūsų sielos gali būti ramios, jog padarėme viską, ką galime šiandien“, – kalbėjo G. Žakas.

Eisenoje dalyvauja ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, kuri Didžiąją akciją įvardino kaip vieną iš tragiškiausių įvykių modernios Lietuvos istorijoje.

„Buvo tikslas išnaikinti Kaune gyvenančius žydus, kad jų neliktų visai. Atvažiavau su pirma mintimi, kad žydai nebūtų ištrinti iš Lietuvos valstybės atminties. Mes likome, gyvename, toliau einame į priekį. Norėtume, kad žydų ir lietuvių tauta žengtų kartu į priekį, o tam reikia išgvildenti istoriją ir drąsiai žengti į priekį“, – žurnalistams tarė F. Kukliansky.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt