Lietuvoje

2021.10.28 08:32

Dėl ambasadoriaus ES posto prezidentūra su Karobliu jau kalbėjosi, šis kandidatuoti sutiktų

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.10.28 08:32

Nuolatinio Lietuvos ambasadoriaus Europos Sąjungoje postas, laisvas nuo praėjusių metų rugpjūčio, netrukus gali būti užpildytas – prezidento patarėja Asta Skaisgirytė sako jau kalbėjusi su buvusiu ministru Raimundu Karobliu, kuris kandidatuoti sutiktų.

Prezidentas Gitanas Nausėda sprendimą atmesti tiek R. Karoblio, tiek Lino Linkevičiaus kandidatūras į atstotvybes Briuselyje ir Vašingtone aiškino tuo, kad buvusiems ministrams reikalingas „politinio atšalimo“ laikotarpis. Visgi trečiadienį G. Nausėda pareiškė, kad yra pasirengęs svarstyti R. Karoblio kandidatūrą.

„Niekas tai kandidatūrai neturėjo priekaištų profesine prasme – buvęs ministras, taip pat ir diplomatas, dirbęs įvairiuose postuose. Jo kompetencija nebuvo abejojama. Buvo abejojama tuo, kad ką tik atstovavęs krašto apsaugos ministerijai „valstiečių“ Vyriausybėje, jis iš karto, be jokio perėjimo būtų skiriamas jau kartu su nauja Vyriausybe. Nes ambasadorių skiria prezidentas, tačiau Vyriausybės teikimu. Tai buvo nepriimtina ir prezidentas pasiūlė šiek tiek palūkėti, palaukti. Dabar, po metų, yra grįžtama prie šios kandidatūros ir prezidentas sako, kad jis būtų pasirengęs ją svarstyti, jeigu Vyriausybė ją pasiūlytų“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė A. Skaisgirytė.

Pasak jos, pasibaigęs „atšalimo laikotarpis“ galioja ir buvusio užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus atveju.

„Žinoma, tik ponas Linkevičius dabar turi labai svarbią užduotį, susijusią su nelegalios migracijos suvaldymu. Manau, kad jo darbas taip pat labai vertinamas čia, Lietuvoje“, – sakė patarėja.

Pasikeitusią nuostatą dėl R. Karoblio kiek anksčiau pasveikino ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Nepaisant to, kad įprastinė praktika yra tokius klausimus derintis ne per spaudą, tačiau esu maloniai nustebintas perskaitęs, kad prezidentas persigalvojo ir tuo džiaugiuosi“, – agentūrai BNS perduotame komentare cituojamas ministras. Pasak jo, lieka įsitikinti, ar R. Karoblis tebeketintų jau trečią kartą kandidatuoti į šią poziciją, suderinti kandidatūrą su premjere, Vyriausybe ir Seimo Užsienio reikalų komitetu bei tai atlikti, kaip ir įprasta – „tyliųjų derybų“ būdu.

Tai, kad apie pasikeitusią prezidentūros poziciją pirmiausia pranešta per žiniasklaidą, A. Skaisgirytės manymu, yra normalu.

„Ambasadoriaus ES pozicija jau seniai buvo tiek politizuota, kad tyliųjų derybų būdu turbūt neįmanoma to toliau tęsti, taip pat ir konservatorių partijos pajėgomis. Turbūt kad visiškai normalu, kad apie tas kandidatūras, apie kurias metus laiko visi kalba, galima kalbėti ir viešai“, – sakė prezidentūros Užsienio politikos grupės vadovė.

Ji taip pat patvirtino, kad su R. Karobliu jau kalbėjosi, ar šis sutiktų užimti postą. Atsakymo sulaukta teigiamo.

„Taip, aš kalbėjausi ir kandidatas tikrai būtų nusiteikęs vykdyti šią garbingą misiją“, – sakė A. Skaisgirytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt