Lietuvoje

2021.10.27 22:03

Ignalinos r. meras apie įspėjimus dėl užsikrėtimų per Vėlines: praėję metai parodė – gali ką nori planuot, bet giminės susitiko, glėbesčiavosi

Reda Gilytė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.27 22:03

Atsižvelgdama į nepalankią epideminę situaciją šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gyventojams rekomenduoja įvertinti rizikas prieš vykstant Vėlinių ir Visų Šventųjų dienomis lankyti kapų ir planuojant susitikti su giminėmis. Šiuo metu likusi tik viena ne juoda savivaldybė – Ignalinos. Bet ir jos meras sako, kad tik laiko klausimas, kada ji, kaip ir visos kitos, pateks į juodąją pandemijos zoną. 

Prie Klaipėdoje esančių kapinių dar nėra žmonių antplūdžio, bet tvarkyti artimųjų kapų atvyksta daugiau gyventojų nei įprastai. Daugiausia jų rinksis Visų šventųjų dieną. Tačiau visuomenės sveikatos specialistai ragina apgalvoti savo kelionę į Klaipėdą. Uostamiestyje – prasčiausia epideminė situacija šalyje.

„Patartina vykti ne viešuoju transportu, tačiau, jeigu vyksta viešuoju transportu, kad būtinai dėvėtų kaukes. Gal stengtis palaukti kito autobuso, kuris neprisipildęs, taip pat svarbu, kad žmonės, jeigu susitiks kapinėse ar kitose vietose, išlaikytų dviejų metrų atstumą“, – sako Visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

Klaipėdoje, kaip ir kituose didmiesčiuose, ilgąjį savaitgalį kursuos daugiau autobusų į kapines. O į vienas didžiausių šalyje Lėbartų kapines atvykę automobiliu, ne visada galės patekti.

„Į kapines lapkričio 1 ir 2 dienomis bus galima įvažiuoti su automobiliais tik iki 12-os valandos. Kadangi gauname daug nusiskundimų ir yra nuspręsta padalinti laiką transportui ir pėstiesiems“, – aiškina Klaipėdos savivaldybės Tvarkymo skyriaus patarėja Daiva Breivė.

Geriausia situacija, žvelgiant į pandeminį savivaldybių žemėlapį, – Ignalinoje. Bet meras sako, tik laiko klausimas, kada rajonas nusidažys juodai. Pasak jo, sudėtingiausios bus trys artimiausios savaitės.

„Suvaldyti žmones ar jų susitikimus kažkokiais priverstinais būdais, man atrodo, bus neįmanoma. Praėję metai aiškiai parodė – tu gali ką nori planuot, bet giminės susitiko, glėbesčiavosi“, – sako Ignalinos rajono meras Justas Rasikas.

Sveikatos apsaugos ministerija išplatino saugumo rekomendacijas. Žinant, kaip buvo laikytasi rekomendacijų dėl kaukių dėvėjimo, abejojama, ar gyventojai suskubs jų paisyti. Specialistai taip daryti nepataria.

„Net atvirame lauke neišlaikant saugaus dviejų metrų atstumo yra rizika užsikrėsti, kadangi vyraujant viruso deltai atmainai ši atmaina yra piktesnė, pakanka žymiai mažesnės dozės, žymiai mažiau laiko bendrauti“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos specialistė Galina Zagrebnevienė.

O ministras siunčia žinią.

„Mes labai esam darbštūs, labai skrupulingi, labai prižiūrime kapus, tai čia šiuo atveju nereikėtų kurti naujų kapų“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Lygiai prieš metus užsikrėtimų buvo fiksuota beveik tris kartus mažiau – per 900 ir šešios mirtys, tada buvo skelbiama – tai rekordas. O ir savivaldybių žemėlapis buvo gerokai šviesesnių spalvų, nei yra šiandien.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI