Lietuvoje

2013.04.09 09:54

Apdovanoti žydų gelbėtojai – Pasaulio tautų teisuoliai

Izraeliui minint Holokausto dieną, Vilniuje jau penktą kartą surengtos „Gyvųjų maršo“ eitynės. Lietuvos žydų bendruomenė kartu su svečiais iš Izraelio, Austrijos, Australijos, Jungtinių Valstijų Paneriuose pagerbė fašizmo aukas.

Izraeliui minint Holokausto dieną, Vilniuje jau penktą kartą surengtos „Gyvųjų maršo“ eitynės. Lietuvos žydų bendruomenė kartu su svečiais iš Izraelio, Austrijos, Australijos, Jungtinių Valstijų Paneriuose pagerbė fašizmo aukas.

Teisuolio medalis Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre – Pasaulio teisuolių apdovanojimas. Šiuo titulu pagerbiami žydus gelbėję žmonės. Per Antrąjį pasaulinį karą nacistinės Vokietijos okupacijos metais Lietuvoje buvo išžudyta daugiau kaip 90 proc. iš 200 tūkst. Lietuvos žydų.  Ona ir Jonas Gelžiniai, rizikuodami savo gyvybe, išgelbėjo vieną jaunos žydaitės gyvenimą. Šiandien jiems skirtą Tautų teisuolio apdovanojimą iš Izraelio ambasadorės rankų  priima jų anūkas.

„Aš labai didžiuojuosi savo seneliais. Jie buvo geri, dori žmonės , nors ir paprasti ūkininkai. Labai didžiuojuosi tokiomis moralinėmis jų vertybėmis, kad jie šitaip pasielgė ir gelbėjo žūstančius žmones“, – kalbėjo Onos ir Jono Gelžinių vaikaitis Arvydas Gelžinis.

„Močiutė visada gražiai atsiliepdavo apie tuos žmones. Pasakodavo apie tą metą, kai žmonės, gelbėdami žydų gyvybę, rizikuodavo savo šeima. Tai – tikrai didžiulis žygdarbis“, – dėkingumą reiškė išgelbėtosios Elos vaikaitis Gidonas Šapiro.

Žmonės, kurių artimieji nukentėjo per holokaustą, Lietuvos žydų bendruomenė ir svečiai iš Izraelio, Jungtinių Valstijų, Australijos ir Austrijos, kilometrą nuo Panerių geležinkelio stoties iki  žudynių vietos, kur sušaudyta 70 tūkst. žydų ir kur dabar įrengtas  memorialas, pagerbdami žuvusiuosius eina pėsčiomis. Tai tas pats kelias, kuriuo ėjo Vilniaus Geto kaliniai prieš žudynes Panerių miške.

„Mes esame antra karta. Aš niekad neužmiršiu, ką iškentėjo mano tėvai, aš niekad neužmiršiu, kad juos kažkas išgelbėjo, aš niekad neužmiršiu, kaip buvo išžudyta visa mūsų šeima ir pasistengsiu savo atminimą perduoti vaikams ir anūkams“, – žadėjo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Faina Kukliansky .

„Gyvųjų maršas“ sutampa su Izraelyje minima Holokausto diena. Jo dalyviai šį kartą aplankė ir kitas žydų istorijai svarbias vietas ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose.