Lietuvoje

2021.10.28 19:40

Nuo COVID-19 degantis miestas neramiai laukia Vėlinių: bandys valdyti srautus, bet neatmeta, kad susirgimų šuolio neišvengs

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.28 19:40

Tikėtina, kad artėjantį savaitgalį daugybė lietuvių leisis aplankyt artimųjų kapų. Sveikatos specialistai ilgojo savaitgalio laukia neramiai – neatmetama, kad didelis žmonių mobilumas ir ūgtelėsiantis kontaktų skaičius gali lemti ir naujų COVID-19 atvejų šuolius. Aukštu sergamumo rodikliu pasižyminti Klaipėda ketina imtis priemonių valdant į miesto kapines vykstančiųjų srautus.

Klaipėda jau ne pirmą kartą tampa savivaldybe, kurioje situacija dėl sergamumo COVID-19 liga yra prasčiausia visoje Lietuvoje.

Šiuo metu naujų užsikrėtimo atvejų per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų rodiklis uostamiestyje siekia net 2 330. Bendras visos Lietuvos rodiklis – 1 364,6 atvejo.

„Rodiklis po truputį auga. Būna dienų, kai šiek tiek sumažėja, tačiau kreivė yra banguojanti ir po truputį kylanti aukštyn. Ypač tai yra Klaipėdos mieste, Klaipėdos rajone ir Palangos mieste. Kituose Klaipėdos apskrities rajonuose yra šiek tiek mažesnis sergamumas, tačiau rodiklis yra pakankamai aukštas, todėl atsipalaiduoti negalima jokiais būdais“, – situacija apibendrino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

NVSC ragina atsisakyti kelionių, viešnagių pas artimuosius

Taigi, artėjantis ilgasis savaitgalis NVSC atstovams kelia nerimo.

„Prisimenant praėjusius metus – po Visų šventųjų ir Vėlinių sergamumo rodikliai išaugo, sergančių žmonių padaugėjo. Pirmiausia, šiais metais norėtume rekomenduoti, kad jeigu yra galimybė, žmonės visai nevyktų ir atidėtų tai kitu metu, o ne tomis dienomis, kai yra masinis važiavimas“, – teigė R. Grigaliūnas.

Artimųjų kapų aplankyti vis dėlto vyksiančiųjų prašoma atidžiai įvertinti savo sveikatos būklę, o tie, kurie jaučia peršalimo simptomus – karščiavimą, kosulį ir pan. – turėtų likti namuose.

Taip pat būtina turėti pakankamą kiekį apsauginių veido kaukių ir neapsiriboti visai išvykai viena kauke, o keisti šias priemones kas 2–4 valandas, nepamiršti ir būtinybės dezinfekuoti rankas.

Į kapines rekomenduojama vykti ne viešuoju transportu, o vis dėlto nusprendus vykti būtent tokiu būdu – dėvėti nosį ir burną dengiančias veido kaukes, stengtis nevažiuoti smarkiai užpildytais autobusais.

„Kategoriškai draudžiama vykti asmenims, kurie privalo izoliuotis. Policija dirba savo darbą ir pastaruoju metu tą darbą labai gerai dirba“, – akcentavo R. Grigaliūnas.

Jau atvykus į kapines reikėtų nepamiršti laikytis saugaus atstumo, o jeigu to padaryti nepavyksta – dėvėti kaukes.

„Taip pat, žinoma, po tokių susirinkimų žmonės dažnai mėgsta susitikti, pasikviesti į svečius gimines, artimuosius, tai tikrai labai prašome atidėti tuos susitikimus, pabendravimus kitiems laikams, kai nebus tokia įtempta situacija dėl COVID-19 ligos ne tik Klaipėdoje, bet visoje respublikoje“, – dėstė NVSC Klaipėdos departamento direktorius.

Nuvykus į kapines ir ten sutikus pažįstamų ar artimųjų raginama vengti apsikabinimų ir pan., mat virusas yra itin lakus ir užsikrėsti galima labai greitai.

„Jokių apsikabinimų. Tam ir yra nustatytas 2 metrų atstumas. Taip, galima pabendrauti prie kapo, bet reikia išlaikyti atstumą. Niekas nežino, gal žmogus tuo metu yra nešiotojas arba yra simptomų, bet jis sugalvojo išvykti būtent tą dieną. Laibai norėtųsi, kad žmonės suprastų ir prisidėtų. Ne vien tik medikų rūpestis yra suvaldyti šią infekciją“, – pabrėžė R. Grigaliūnas.

Jokių apsikabinimų.

R. Grigaliūnas

Kapinių kryptimi kursuos didieji autobusai

Pagal COVID-19 sergamumą visus kitus šalies miestus lenkianti Klaipėda jau rengiasi tam, jog ilgąjį savaitgalį į Lėbartų ar Joniškės kapines vis dėlto plūstelės daugybė žmonių.

Siekiant mažinti žmonių spūsčių galimybę koreguojamas miesto autobusų darbas.

Anot Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus patarėja Daiva Breivė informavo, kad lapkričio 1 ir 2 dienomis kapinių kryptimis autobusai kursuos dažniau.

„Bus paimti didžiausi, ilgiausi, kokius tik gali Autobusų parkas naudoti, autobusai. Kad žmonėms nereikėtų spaustis. Tikrai bus dažnai važiuojantys autobusai ir žmonės galėtų planuoti, vieni galėtų važiuoti ryte, kiti per pietus. Tikrai nuėjus į stotelę autobusą, vežantį į Lėbartų ar Joniškės kapines, atras“, – patikino D. Breivė.

Pastebima, kad daugiausia žmonių į kapines patraukia būtent lapkričio 1-ąją, tačiau intensyvesnis srautas juntamas jau ir dabar. Nemažai žmonių atvyksta ir lapkričio 2-ąją.

„Tikrai prašome kapinių lankytojų nesusitelkti į vieną dieną. Artimųjų kapus aplankyti lapkričio 2 d. ir prieš lapkričio 1 d. ir visomis kitomis dienomis, nes autobusai važiuos ir po lapkričio 2 d. kiek kitokiu režimu“, – pastebėjo D. Breivė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt