Lietuvoje

2021.10.27 17:56

Apklausti svečiai, stebimos finansinės operacijos, bet mįslių dar daug: dėl dingusio klaipėdiečio likimo – viena tyrėjų versija

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.27 17:56

Uostamiestyje vis dar ieškoma prieš daugiau nei savaitę iš vakarėlio išėjusio ir dingusio Evaldo Rusio. Kol kas pareigūnai labiausiai tikėtina versija laiko tai, jog draugų vestuvių pobūvį palikęs vaikinas galėjo įkristi į netoliese tekančią Danės upę ir nuskęsti. Narai jau išžvalgė upės ruožą, kur buvo labiausiai tikėtina aptikti vaikino kūną, tačiau paieškos rezultatų nedavė. Pareigūnai atlieka nemažai ir kitų veiksmų, kurie galėtų atskleisti vakaro, kai dingo E. Rusys, aplinkybių, jau apklausti ir šventės dalyviai.

Užpraeitą savaitgalį dingusio E. Rusio istorijoje vis dar neatsakyta į svarbiausią klausimą – kur yra vaikinas ir ar jis vis dar yra gyvas.

Laikinai Klaipėdos miesto policijos komisariato viršininko pareigas einantis Albinas Misevičius LRT.lt teigė, kad kol kas kaip labiausiai tikėtina versija laikoma tai, jog E. Rusys, išėjęs iš vakarėlio miesto centre, galėjo įkristi į netoliese tekančią Danės upę ir nuskęsti.

„Kol kas kitų versijų nėra. Pagal tyrimo duomenis, vienintelė – kad galėjo nuskęsti“, – teigė A. Misevičius.

Tiesa, trečiadienį uostamiesčio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narai sulaukė artimųjų prašymo dingusio vaikino kūno paieškoti dar poroje Danės upės vietų, mat teigė turintys informacijos, jog galbūt skenduolis gali būti ten. Tačiau ir šios paieškos buvo bevaisės.

E. Rusio paieškas Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narai nuo pat užpraėjusio antradienio vakaro vykdė įvairiais būdais – buvo pasitelkta ir pagalbos: dirbo skenduolių ieškoti apmokytas šuo, upės dugnas bei atokūs užkaboriai žvalgyti povandeniniu dronu, upės dugnas skenuotas plaukiant valtimi su sonaru, upėje nardė ir visą pakrantę tikrino narai.

Šią savaitę narai vaikino paieškų upėje jau nevykdo. Toks sprendimas priimtas įvertinus tai, kad upės ruožas, kuris buvo apibrėžtas kaip paieškų plotas, jau išžvalgytas ir ten vaikino kūnas nebuvo aptiktas.

„Kiek turėjome informacijos, kiek matė kameros, daugiau informacijos nesurinkome ir galėjo dingti tik šiame ruože“, – sakė pareigūnas.

Tiesa, neatmetama ir tai, jog jeigu vaikinas nuskendo, šiuo metu jo kūno Danės upėje jau gali ir nebūti – upės srovės, kurias dar labiau galėjo sustiprinti ir neseniai praūžęs audringas vėjas, kūną galėjo išplukdyti į Kuršių marias, uosto akvatoriją ar Baltijos jūrą.

„Nežinia, kaip tie vandenys… Per tą laikotarpį keitėsi srovė link marių iš upės ir iš marių į upę. Kaip įprastai būna, kad jeigu vanduo truputėlį sušiltų, paskendusius žmones iškelia į viršų. Kol kas vandens temperatūra nėra tokia šilta, tai šis procesas gali ir ilgiau užtrukti, jeigu tikime ta versija, kad nuskendo“, – aiškino A. Misevičius.

Policija aiškinasi įvairias vakaro detales

Šiuo metu policijos pareigūnai analizuoja tą dalį vaizdo medžiagos, kuri iki šiol nebuvo peržiūrėta, taip pat bus vertinami duomenų bazių duomenys – banko sąskaita, Ligonių kasų informacija, seka informaciją socialiniuose tinkluose. Bandoma išsiaiškinti kuo daugiau detalių apie tą vakarą, kai vaikinas dingo – ar jis neatliko finansinių operacijų ir pan.

Policijos pareigūnai apklausė ir dalį vestuvių, po kurių E. Rusio daugiau niekas nematė, dalyvių, tačiau jų parodymai dingimo priežasčiai nustatyti neturėjo didelės reikšmės.

Tiesa, pareigūnams žinomas faktas, kad šventės vakarą tarp dabar ieškomo E. Rusio ir vieno svarbiausių šventės dalyvių – jaunikio – prieš tai, kai vaikinas paliko pobūvį, buvo kilęs konfliktas. Tačiau ši aplinkybė nesufleruoja pareigūnams jokių kitokių galimų dingimo versijų.

„Tie santykiai – kaip žmonių: kažkas įvyko, susipyko. Dar tiksliname ar buvo ir jeigu buvo, kokie, sužalojimai padaryti. Bet kiek matėme, jis išėjo pats. Nebuvo, kad grubiai išmestų ar išvarytų. Išėjo pats, savo kojomis“, – sakė A. Misevičius ir pridūrė, kad tą vakarą policija pranešimų dėl būtent šio minimo vakarėlio ar incidentų ten nebuvo gavusi.

Kol kas policijos pareigūnai tikrina ir versiją, ar vakarėlio metu nebuvo vartojamos kokios nors narkotinės medžiagos, tačiau kol kas jokių tikslių duomenų apie tai neturima. Manoma, kad daug to vakaro aplinkybių paaiškės tada, kai vaikinas bus surastas.

Vaikino aktyviai ieško ir jo artimieji, bičiuliai bei nepažįstami žmonės. Praėjusį savaitgalį uostamiestyje vaikino paieškoms susibūrė apie pora dešimčių įvykiui neabejingų žmonių, kurie tikrino įvairius ruožus tiek pajūryje, tiek miesto centre.

Dingo palikęs bičiulių vestuvių šventę

LRT.lt primena, kad E. Rusys dingo po to kai paliko uostamiesčio centre esančio viešbučio pastate vykusią bičiulių vestuvių šventę.

Tiek E. Rusio artimieji socialiniuose tinkluose, tiek uostamiesčio policijos pareigūnai skelbė, kad vaikinas dingo sekmadienio naktį tarp vidurnakčio ir 1 val., tačiau vėliau policija patikslino, jog vaikinas vakarėlį esą galėjo palikti anksčiau – apie 22.30 val. vakaro.

Tą naktį skubiai iš vakarėlio išėjęs E. Rusys nepasiėmė ir savo telefono. Dingusio vaikino artimieji patikrino telefone esančią informaciją ir tvirtina, kad E. Rusys nebuvo susitikęs su kitais draugais.

E. Rusys yra apie 180 cm. ūgio, lieso kūno sudėjimo, ant kairės rankos dilbio yra tatuiruotė. Vilkėjo raudonais marškiniais, raudonomis kelnėmis, juoda medžiagine striuke, avėjo baltus sportinius batelius, galėjo būti užsidėjęs juodą kepurę.

Operacijos Danės upėje ir uosto teritorijoje – sudėtingos

Žinia, Valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje veikia ir skęstančiųjų gelbėjimo arba skenduolių paieškos operaciją vykdo narų tarnyba. Uostamiestyje dirba 4 tokie ugniagesiai gelbėtojai, kurie gali tiek gesinti gaisrus, tiek vykdyti gelbėjimo ir paieškos operacijas kaip narai.

Klaipėdos priešgaisrinė gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyriaus viršininkas Vaidas Masiliauskas pastebėjo, kad yra manoma ir praktika rodo, jog priklausomai nuo vandens temperatūros, srovių, bangavimo, oro sąlygų ir panašių faktorių, skenduolio kūnas į vandens paviršių turėtų iškilti po maždaug 3 parų.

„Kai kūnas iškyla, bangos, srovės kur neša jį, ten ir nuneša. Būna atvejų, kad Kuršių mariose koks žvejys nuskęsta, o pavasarį, kai ledas nutirpsta, tai jį atneša į Klaipėdos uostą ir ten jį traukti tenka“, – dėstė V. Masiliauskas.

Įprastai paieškų operacijoms vadovauja policijos pareigūnai, kurie ir praneša ugniagesiams, jog reikia jų pagalbos ieškant dingusio asmens, nurodomas paieškų plotas. Paieškas ugniagesiai gelbėtojai vykdo įvairiais būdais – vandens telkinių pakrantės yra tikrinamos ir skraidant dronais, nes tokiu būdu kur nors melduose ar pakrantėse įstrigę žmonės yra lengvai pastebimi. Jeigu paieškos plotas yra labai didelis, vandens telkinys skenuojamas plaukiant valtimi su sonaru.

„Aišku, skenduolį pamatyti yra sudėtinga, bet jeigu kažkas kelia įtarimų, pasižymime tuos taškus ir tada jau naras su nardymo įranga neria to skenduolio ieškoti ir jį traukti“, – dėstė V. Masiliauskas.

Pastebima, kad narams dirbti Danės upėje yra sudėtinga, nes čia matomumas yra itin prastas, tačiau dar kebliau – uosto teritorijoje, mat ten po vandeniu yra įvairių daiktų, nuolaužų, tad pavojus kyla ir narams: jie gali susižeisti.

Pašnekovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad narų darbas yra sunkus ir psichologiškai – kai ieškoma skenduolio, būtent naras yra pirmasis žmogus, kuris „susitinka“ su žuvusiojo kūnu.

„Reikėtų suprasti ir patį narą. Koks yra jo darbas – žmogus yra po vandeniu, jam reikia nerti, rankomis sutikti skenduolį ir jį ištraukti. Šie žmonės turi būti psichologiškai pasiruošę. Jeigu nuskęsta vaikas, atvažiuoja narai ir ištraukia tą vaiką – kokia būna reakcija mamų, kaip jos verkia… Reikia tą kūną perduoti. Psichologiškai tai yra sunku. Įsivaizduokite, esate ten tamsoje su tuo skenduoliu. Pagarba mūsų narams ir tai profesijai“, – pasakojo A. Masiliauskas.

Padės ieškoti ir Uosto direkcijos pajėgos

31 metų klaipėdiečio, dingusio naktį iš spalio 16-osios į 17-ąją, padės ieškoti ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

Visiems Klaipėdos uosto naudotojams (krantinių naudotojams, laivų agentams, laivų kapitonams, rangovams, dirbantiems Klaipėdos uoste) yra išplatinta informacija apie jauno vyro dingimą. Paprašyta susitelkti ir nuolat stebėti uosto akvatorijos teritoriją, sakoma pranešime.

Uoste veikiančių įmonių paprašyta stebėti krantines, praplaukiantiems laivams ir uosto kapitonui pavaldiems locmanams pavesta nuolat stebėti akvatoriją.

Uosto kapitonui pavaldžių tarnybų darbuotojai, pasitelkę katerį „Zunda“, trečiadienį taip pat nuodugniai apieškojo visą uosto akvatoriją, atkreipdami ypatingą dėmesį į mažiau pastebimas ar prieinamas vietas uoste. Jokių su jaunuolio dingimu susijusių detalių neaptikta.

Viltis – svarbus faktorius

Pagalbą be žinios dingusių žmonių artimiesiems teikiantys specialistai teigia, kad dėl šios problemos kreipiasi nemažai žmonių. Paprastai į tokią situaciją patekę dingusių žmonių artimieji išgyvena itin stiprius jausmus.

„Kreipiasi tikrai daugybė žmonių dėl dingimo atvejų. Ir viešojoje erdvėje tikrai būna daug informacijos apie dingusius asmenis. Dingus artimajam žmonės išgyvena labai daug stiprių emocijų ir dėl to, jog yra sutrikę žmonės nė nežino, ko imtis, kur kreiptis, ką daryti, kad pavyktų greičiau surasti artimąjį, kuris yra dingęs“, – pastebėjo Dingusių žmonių šeimų paramos centro atvejo vadybininkė Dovilė Dimšaitė.

Pasak pašnekovės, kai kurie gyventojai, patekę į tokią situaciją būna labai išsigandę ir į minėto centro specialistus kreipiasi, kad šie suteiktų informaciją, kokių pirmiausia reikia imtis veiksmų. Taip pat sulaukiama ir tokių žmonių, kurie jau ilgą laiką nesėkmingai ieško dingusių artimųjų ir yra beprarandantys viltį rasti žmogų gyvą ir sveiką.

Specialistai dingusio artimojo ieškantiems žmonėms pirmiausia pataria kuo skubiau kreiptis į policijos pareigūnus, kad būtų pradėta asmens paieška.

„Tuomet žiūrime, ką jau žmonės yra padarę ir ko dar ne. Visuomet rekomenduojame kuo plačiau informacija apie dingusį asmenį dalintis socialiniuose tinkluose. Mes taip pat pasidalijame ir patys savo socialiniuose tinkluose, kad kuo plačiau tą informaciją paskleistume, kad kuo daugiau žmonių ją pamatytų ir jeigu kas turi naudingos informacijos, galėtų susisiekti tiek su tyrėju, tiek bendruoju pagalbos numeriu galėtų informuoti, taip pat tiek artimuosius, tiek mus. Taip pat patariame perskambinti draugus, jeigu turi kontaktus, apsilankyti vietose, kurios buvo dažniausiai lankomos dingusio asmens. Galbūt tas žmogus yra švietimo įstaigoje ar kokius užsiėmimus lankė“, – dėstė D. Dimšaitė.

Dar vienas siūlomų žingsnių – atspausdinti skelbimus su dingusio asmens nuotrauka ir informacija apie dingimą, kur kreiptis turint naudingos informacijos bei tuos skelbimus iškabinti kaip galima plačiau.

Pastebima, kad žmonės, kurių artimieji dingsta be žinios, elgiasi įvairiai – kai kurie tiesiog laukia informacijos iš tyrėjų ir paieškas vykdančių institucijų, o kai kurie aktyviai paieškomis užsiima ir patys, joms telkia ne tik artimuosius bei bičiulius, bet ir svetimus žmones, bendruomenes.

Anot pašnekovės, ieškant dingusio asmens labai svarbu nesustoti viltis, jog artimąjį rasti pavyks. Praktika rodo, jog yra istorijų, kai žmones pavyksta rasti net ir po užsitęsusių paieškų.

„Tikrai būna atvejų, kai artimieji buvo dingę ilgą laiko tarpą ir kai viltis, atrodo, baigia išblėsti, bet jie atsiranda. Kol žmogus ar jo kūnas nėra rastas, tas žmogus gal atsirasti ir po kurio laiko. Tai priklauso nuo kiekvieno dingimo individualiai. Mes visada stengiamės palaikyti artimųjų viltį. Labai svarbu jos neprarasti. Viltis yra padėjėja žmogui. Labai svarbu stengtis, kad ir kaip sunku, neprarasti vilties“, – akcentavo Dingusių žmonių šeimų paramos centro atvejo vadybininkė D. Dimšaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI