Lietuvoje

2021.10.27 11:20

Mokinių rudens atostogos: kaip, kur ir kiek koronaviruso testų gaus vaikai, kaip vyks būreliai ir stovyklos

atnaujinta 14.46
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.10.27 11:20

Mokinių rudens atostogos šiemet bus dviem dienomis ilgesnės – nuo lapkričio 3 iki 9 dienos imtinai. Lapkričio 10-ąją vaikai grįš į klases. Iki šiol planuota, kad vaikai atostogautų lapkričio 3–5 dienomis. Kiekvienas besitestuojantis vaikas gaus po du testus koronaviruso infekcijai nustatyti. 

Atostogos ilginamos siekiant užkirsti kelią koronavirusui plisti. 1–12 klasių mokiniams prieš atostogas bus išdalyti greitieji antigenų savikontrolės testai ir mokiniai galės testus atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką.

Savivaldybių administracijos ir mokyklos pasirūpins, kad visi vaikai, kurie dabar testuojasi, gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Anot Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, testai turėtų būti dalijami šį penktadienį. Sugrįžę į mokyklas vaikai taip pat testuosis.

ŠMSM tikisi, kad tai padės laiku pastebėti ligą ir stabdyti galimą jos plitimą ir pasiekti, kad atostogų metu mokiniai jaustųsi saugiau ir nebūtų prarastas mokyklose pasiektas testavimo įdirbis. Per savaitę po švenčių, kurią mokiniai ir mokytojai praleis ne mokyklose, galimo užsikrėtimo atveju išryškės simptomai, tokiu būdu viruso plitimas bus lokalizuotas vienoje šeimoje, neperneštas į mokyklas ir nepaskleistas daugelyje šeimos ūkių, skelbiama ministerijos pranešime.

Šiandien Vyriausybė patikslins, kad neformalusis vaikų švietimas (NVŠ), išskyrus ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas lapkričio 3-9 dienomis.

Lapkričio 3-9 dienomis neformaliojo ugdymo veiklos bus stabdomos, jei jas negalima vykdyti nuotoliniu būdu. Stabdoma ir vaikų rudens stovyklų veikla.

Anot ŠMSM, jei nuotoliniu būdu neįmanoma organizuoti užsiėmimų, jų tvarkaraščius siūloma pakoreguoti ir veiklas perkelti ir vykdyti intensyvesniu grafiku po mokinių atostogų.

Kaip paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, jei stovyklas organizuojamo naudojant savivaldybių ar valstybės biudžeto lėšas ir jau yra patyrę išlaidų, savivaldybių administracijoms bus siūloma šias išlaidas stovyklų organizatoriams padengti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvertino ir tai, kad dalis privačių teikėjų dėl NVŠ veiklų stabdymo nebegalės organizuoti stovyklų. Taip pat planuojama organizuojant kitų metų stovyklų finansavimo konkursą tikslinti vasaros stovyklų finansavimo ir joje numatyti skirti papildomus atrankos balus teikėjams, kurie negalėjo įvykdyti suplanuotų stovyklų šį rudenį.

Be to, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys trečiadienį, paklaustas, ar svarstoma dėl privalomo mokinių testavimo, sakė kol kas netirs atsakymo į šį klausimą.

„Šiuo metu mūsų epidemiologai, ekspertai dirba kartu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Tai jei būtų kokių nors sprendimų, jie bus ir pateikti. Šiandien neturiu komentaro“, – sakė ministras.

Premjerė paragino paprašyti visų tėvų testuoti vaikus

„Prašau visų tėvų sąmoningumo, pasirūpinti, kad vaikai vengtų nereikalingų susibūrimų susibūrimų. Žinome, kad šiuo metu yra lanomos kapinės, bet labai prašome ramybės, kad į mokyklas galėtume sugrįžti sveiki“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo ministrė Jusgita Šiugždinienė.

Premjerė Ingrida Šimonytė paragino ir paprašė ministeriją pasirūpinti tuo kad visus vaikus, išeinančius atostogų, pasiektų testai ir tėvų paprašyti, kad jie pasirūpintų, kad testai būtų atlikti.

„Prašau visų tėvų paprašyti, kad grįžtantys vaikai būtų namie tėvų padedami būtų pasitestavę. Ir jei vaikai vis dėlto užsikrės atostogų metu liktų namuose ir į kontaktinį ugdymą grįžtų tik tada, kai pasveiks. Žinoma, tai yra tėvų atsakomybės klausimas, bet manau, kad mes turėtme primygtinai tėvų paprašyti, kad į mokyklą grįžtų tik neužsikrėtę vaikai“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji paprašė ŠMSM ir SAM ieškoti būudų, kaip testus perduoti ir tiems tėvams, kurie nėra pasirašę sutikimo testuotis.

„Galbūt jie dar pasirašys tuos sutikimus iki atostogų. Galbūt taip galima juos įtikinti, bet tai būtų labai svarbu“, – pabrėžė premjerė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt