Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.31 13:28

Prasidedant deryboms dėl valdžios aiškėja vyriausybės kontūrai

Pirmadienį prasidės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir socialdemokratų derybos dėl valdžios. Pasak „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, ministro pirmininko ir Seimo pirmininko pozicijos turi priklausyti jų partijai, o dėl ministrų kandidatūrų bus tariamasi susiderėjus dėl programinių ir vertybinių dalykų. R. Karbauskis prabilo ir apie tai, kad į frakciją gali priimti pavienius konservatorius, kurie nenori dirbti opozicijoje.

„Mes tikrai priimsime tuos žmones į frakciją, bendradarbiausime su tais žmonėmis, kurie matys norą dirbti valstybei, savo rinkėjams o ne pasirinks vieną kelią – būti opozicijoje. Tokių žmonių gali atsirasti, mes girdime tokius signalus būtent per žiniasklaidos priemones“, – pirmadienį paklaustas apie konservatorius kalbėjo R. Karbauskis.

Ryškėja vyriausybės kontūrai

Kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis teigė turintis pagrindo manyti, kad derybos su socialdemokratais bus sėkmingos. Jo teigimu, bus siekiama, kad derybos neužtruktų, nes reikia pradėti dėlioti vyriausybės programą. Praėjusią savaitę R. Karbauskis teigė, kad S. Skvernelis, kaip premjeras, pats rinksis ministrų kabinetą. S. Skvernelis pirmadienį tikino, kad vadovauti ministerijoms, kurių pageidauja „valstiečiai“, yra net ne po vieną, o po kelis kandidatus. „Noriu pasakyti, kad dauguma jų bus nei partijos nariai, nei dalyvavę rinkimuose“, – tikino LVŽS pirmininkas.

R. Karbauskis atsisakė įvardinti, kokių ministerijų sieks derybose su socialdemokratais. Kalbama, kad užsienio reikalų ministru galėtų likti socialdemokratas Linas Linkevičius. „Valstiečiai“ anksčiau yra išreiškę poziciją, kad naujoje vyriausybėje jokiais būdais negali būti nei Juozo Oleko, nei Juozo Bernatonio.

Neabejojama, kad vyriausybėje dirbs ir Rasa Budbergytė, tačiau kokiame poste – dar neaišku. Ji galėtų tapti ūkio arba socialinės apsaugos ir darbo ministre, o jei prezidentei ar koalicijos partneriams socialdemokratams neįtiktų „valstiečių“ kandidatas Stasys Jakeliūnas – ir finansų ministre. Šaltinių teigimu, socialdemokratai nori tik trijų ar keturių ministerijų, tačiau gali gauti daugiau, nes „valstiečiai“ gali nerasti ką į kai kurias ministerijas pasiūlyti.

Imsis valstybės įmonių

Kalbėdamas apie pagrindinius naujosios valdžios darbus S. Skvernelis sakė, kad prioritetas – viešojo sektoriaus pertvarka, ypač – valstybės įmonių veiklos sutvarkymas.

„Pas pastaruosius ketverius metus jokio proveržio šioje srityje nebuvo. Ar iš tikrųjų jos turi dirbti sau, o ne valstybei – pagal tai, kokią grąžą duoda“, – sakė jis. Sieks susitarti tik kai kuriais klausimais R. Karbauskis taip pat teigė, kad sutarimo bus siekiama esminiais valstybei klausimais, pavyzdžiui, socialinės politikos, mokesčių, o dėl kitų kompromiso nebus siekiama – dėl jų bus palikta spręsti Seimui.

„Tokiose temose kaip, pavyzdžiui, partnerystės klausimais, tiesiog nesieksime kompromiso, paliksime tai spręsti Seimui. Taigi, ieškoti kompromisų tam tikrose vietose nereikės“, – būsimą darbą su socialdemokratais piešė R. Karbauskis.

Jis pridūrė esantis tikras, kad koalicija bus stabili. Mažųjų frakcijų į valdžią nekvies, laukia pavienių konservatorių Su socialdemokratais derėsis R. Karbauskis, S. Skvernelis ir Povilas Urbšys. Vėliau žadama sudaryti atskiras darbo grupes pagal temas. Pirmadienį po pietų planuojamas pirmasis abiejų partijų derybinių grupių susitikimas. LVŽS užsitikrino 56 mandatus, socialdemokratai – 17 mandatų.

Anot R. Karbauskio, tai – ne viskas, koalicija tikėsis pavienių įvairių frakcijų parlamentarų ar mažųjų frakcijų paramos, šioms nedalyvaujant valdančiojoje koalicijoje. „Koalicijos skaičius padidės prisijungiant prie mūsų ir pavieniams Seimo nariams, palaikymas bus iš mažųjų frakcijų, kurios de facto nebus koalicijos partneriai“, – teigė R. Karbauskis.

Jis teigė, kad valdantieji lauks ir pavienių konservatorių atstovų, kuriems nepriimtini šios partijos vadovybės veiksmai. „Jeigu jie tikrai nori atsinaujinimo, jie mus palaikys tuose sprendimuose, kurie yra svarbūs“, – sakė P. Urbšys. Paklaustas, ar konservatoriai gali skilti, R. Karbauskis teigė, kad partijos vadovo liberalumas, jaunų žmonių atėjimas sukėlė prieštaravimus partijos viduje, taigi, problemas partijoje kelia ne klausimas, būti ar nebūti koalicijoje.

Socialdemokratai penktadienio vakarą patvirtino derybinę grupę iš partijos lyderio A. Butkevičiaus, Gintauto Palucko, Andriaus Palionio, Irenos Šiaulienės, Algirdo Syso ir Juliaus Sabatausko. „Aš manau, kad mums savaitės tikrai pakaks. Neabejoju tuo“, – apie galimybes susitarti BNS penktadienį kalbėjo R. Karbauskis.

„Iš tikrųjų, jeigu socialdemokratai yra pasirengę dirbti galvodami apie valstybę, apie jos žmones, ką jie padarė šituo apsisprendimu dalyvauti derybose, tai aš manau, kad viską suderinsime ir galėsime labai sėkmingai dirbti“, – BNS teigė LVŽS pirmininkas. Tuo metu konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, kuris kryžiavo ietis su R. Karbauskiu visą pastarąją savaitę, teigė, kad jokių kalbų su LVŽS dabar nebus. „Jeigu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nusprendžia, kad eina derėtis su socialdemokratais, mes tikrai į jokias derybas neiname“, – „Facebook“ pareiškė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi