Lietuvoje

2021.10.26 22:35

Ekspertai perspėja apie leidimų išduoti ginklą sistemoje trūkumus: piktavaliai gali apeiti ribojimus

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.10.26 22:35

Incidentų, kai panaudojami legaliai išduoti ginklai, Lietuvos istorijoje būta ne vienas. Tačiau specialistai perspėja, kad ir dabar egzistuoja spragų, kurios leidžia piktnaudžiauti situacija ir legaliai turėti ginklą.

Didžiausias – Draučių žudynės, kai prieš daugiau nei 20 metų Draučių kaime psichikos sutrikimų turintis vietos gyventojas su legaliai turėtu medžiokliniu ginklu nužudė 8 vietos gyventojus.

2017 dar viena tragedija Gaižėnuose – po mokslų Britanijoje sugrįžęs į Lietuvą Egidijus Anupraitis nužudė 4 artimuosius, vieną sužeidė iš vos prieš kelis mėnesius legaliai išduoto ginklo.

Ekspertai nesistebi ginkluotais incidentais sostinėje: patikra norinčiųjų gauti leidimą ginklui yra niekinė

Tada paaiškėjo, kad Lietuvoje nėra koordinuotos sistemos, kuri užtikrintų visų atsakingų institucijų keitimąsi informacija išduodant leidimus ginklams: psichiatras privalo patikrinti besikreipiančiojo penkerių metų būklės istoriją, ar žmogus nesilankė dėl psichikos sveikatos sutrikimų kitose įstaigose, tačiau e. sveikatoje, nors žadėta, iki šiol to padaryti negalima, todėl lieka spraga piktnaudžiavimui.

„Tas, kas neturi problemų, negali gauti, o iš kitos pusės piktavaliams leidžia sistemą vienaip ar kitaip apeiti. Galų gale, yra kita problema, kai žmogus turi ginklą ir jis suserga. Kai mes sužinome, kad jis turi ginklą, mes turime ir privalome pranešti, kad tas žmogus turi ginklą, bet jei žmogus tai slepia, tai kažkokios elektroninės sistemos nesusikalba. Policija nemato, kad tas žmogus kreipėsi ir reikėtų kažkaip bent laikinai stabdyti ginklo laikymą. Čia tų problemų yra visa eilė ir visuomenės saugumas kenčia“, – LRT ELEVIZIJAI sako Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius dr. Martynas Marcinkevičius.

Policijos Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala vėliau patikslino, kad dabar policija turi prieigą prie e. sveikatos, tačiau leidimo galiojimo metu, jei policijai aplinkiniai nepraneša apie pasikeitusią situaciją, pati policija nenutraukia, nesustabdo licencijos.

„Policija pripažįsta, kad kartais vien į žmogų pasižiūrėjus, jau jam negalima duoti leidimo. Ir aš jiems tą patį sakau – pas mane ateina pirkti ginklų ir aš jiems niekada gyvenime neparduočiau, jei būtų mano valia, bet jie turi leidimus ir nieko nepadarysi“, – pasakoja Ginklų pirklių asociacijos atstovas Gytis Misiukevičius.

Jei žmogus turi leidimą nešiotis trumpuosius ginklus, jis gali jį nešioti kur nori – ir į pasimatymą, ir į gatvę. Tiesa, prekybos centrai ir kiti objektai gali įvesti savo taisykles, kuriose būtų nurodoma, kad su ginklais į objektą negalima įeiti. Kaip pažymi A. Čiupala, ginklą asmuo privalo viešumoje taip nešiotis, kad kiti asmenys jo nematytų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt