Lietuvoje

2016.10.31 09:55

„Tvarkietis“ K. Komskis prarado laimėtą Seimo nario mandatą

BNS2016.10.31 09:55

„Tvarkietis“ Kęstas Komskis prarado laimėtą Seimo nario mandatą. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dėl galimo balsų pirkimo sekmadienį panaikino jo registraciją Seimo rinkimuose.

Komisija vienbalsiai panaikino už K.Komskį paduotus pirmumo balsus. Pagal Seimo rinkimų įstatymą, panaikinus kandidato registravimą, jo reitingo balsai pripažįstami negaliojančiais.

„Kandidato registracija ir už jį paduoti balsai yra panaikinti. (...) Kandidatų sąrašą mes paliekame“, – VRK posėdyje sakė komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Sprendimą braukti K.Komskį iš „tvarkiečių“ kandidatų sąrašo VRK priėmė, susipažinusi su ikiteisminio tyrimo medžiaga, bet prokurorai neleido jos viešinti, argumentuodami, kad tai pakenktų tyrimui.

Savo raštiškame paaiškinime VRK K.Komskis nurodė su balsų pirkimu niekaip nesusijęs, apie jį žinantis tik iš žiniasklaidos, sakė tai esant provokacija. Policijai paskelbus apie ikiteisminį tyrimą Šilutėje, jis paskelbė stabdantis narystę partijoje. Su K.Komskiu BNS kol kas nepavyko susisiekti.

„Nerasdamas kito logiško mano pavardės skelbimo balsų pirkimo skandale paaiškinimo leidžiu sau manyti, kad Seimo rinkimų įstatymo spragos leidžia išeliminuoti stiprų konkurentą, ar net visą partiją, surengiant lengvai surežisuojamą balsų pirkimo provokaciją, nes užtenka vos keleto asmenų liudijimo ir kandidatas ne tik sukompromituojamas, sugadinama jo reputacija, bet net gali netekti mandato“, – K.Komskio paaiškinimą perskaitė VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas raštiškame paaiškinime VRK nurodė nedisponuojantis jokia informacija, susijusia su VRK atliekamu tyrimu dėl galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų Šilutės apygardoje. „Man nėra žinomi jokie faktai, kurie galėtų dominti VRK Seimo rinkimų kontekste“, – savo paaiškinime VRK komisijai nurodė R.Paksas.

Tuo tarpu tyrimą atlikusi VRK darbo grupė atkreipė dėmesį, kad tiek 2012 metais per Seimo rinkimus, tiek 2015 metais per savivaldos rinkimus komisija iš Šilutės apygardos gavo pranešimų apie galimus rinkimų įstatymų pažeidimus.

„Darbo grupės nariai priėjo pagrįstos išvados, kad Šilutės apygardoje per pirmą turą buvo galimai vykdomas rinkėjų balsų pirkimas. Remiantis Generalinės prokuratūros skelbiama informacija, galėjo būti nupirkta daugiau kaip 120 rinkėjų balsų“, – pažymėjo darbo grupės išvadą peskaičiusi L.Matjošaitytė.

L.Matjošaitytė pateikė informaciją, kad iš viso dėl galimo balsų pirkimo „Tvarkos ir teisingumo“ naudai vyksta trys ikiteisminiai tyrimai – du Lazdijų-Druskininkų apygardoje ir vienas Šilutės apygardoje, tačiau „darbo grupė neturi pakankamai pagrindo išvadai, kad rinkėjų balsai Šilutės ir Lazdijų-Druskininkų apygardose buvo perkami viso sąrašo naudai“.

Todėl komisija nesiūlė pripažinti visų partijos „Tvarka ir teisingumas“ balsų negaliojančiais ir tuo pačiu nenaikinti viso „tvarkiečių“ sąrašo registracijos. Tuo tarpu K.Komskio kaip kandidato registraciją, remiantis neviešinama ikiteisminio tyrimo medžiaga, siūlyta panaikinti.

Išbraukus K.Komskį, į Seimą patenka sąraše žemiau likęs „tvarkietis“ Vytautas Kamblevičius.

Taip pat komisijos darbo grupė kėlė klausimą dėl dar trijų teisėsaugos tyrime minimų „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatų, Remigijaus Žemaitaičio, V.Kamblevičiaus bei Vaido Bendaravičiaus, tačiau jų registracijos nuspręsta nenaikinti.

VRK vadovas Zenonas Vaigauskas pabrėžė, kad „medžiagą turime dėl vieno kandidato“, ir įvardino K.Komskį, o apie kitus miglotai užsiminė, kad tai galėjo būti „kaip priedangos elementas ir dėl kitų sumetimų kandidatai buvo minimi“.

Generalinės prokuratūros duomenimis, grupė Šilutės gyventojų per pirmąjį Seimo rinkimų turą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų. Šiuo metu tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad iš viso galėjo būti papirkta daugiau kaip 120 rinkėjų.

Įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo organizavimo bei vykdymo yra pateikti iš viso 11-ai asmenų. Jokiai politinei partijai ar kitam juridiniam asmeniui įtarimai šiuo metu nėra pateikti.

Ikiteisminis tyrimas dėl galimo balsų pirkimo Šilutėje pradėtas, kai spalio 6 dieną Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą pasiekė informacija apie galimą rinkėjų papirkinėjimą spalio 9 dieną.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris anksčiau yra patvirtinęs, kad balsų pirkimas Šilutėje vyko partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai. Taip pat dėl galimo balsų pirkimo „tvarkiečiams“ atliekami du ikiteisminiai tyrimai Lazdijų-Druskininkų apygardoje.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ Šilutėje gavo 2053 balsus. Iš viso daugiamandatėje apygardoje partija laimėjo penkis mandatus, o su antrojo turo nugalėtojais – aštuonis mandatus. Šioje apygardoje iškeltas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas K.Komskis dalyvaudamas rinkimuose surinko 2305 balsus ir liko trečias. Bendrame partijos sąraše po reitingavimo K.Komskis surinko 6098 pirmumo taškus ir nukrito iš antros į ketvirtą vietą.

Įstatymas numato, kad VRK dėl šiurkštaus Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo priima sprendimą dėl kandidatų sąrašo paskelbimo atšaukimo ar kandidato registravimo panaikinimo po rinkimų dienos, bet ne vėliau kaip iki galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo. VRK sekmadienį skelbia galutinius Seimo rinkimų rezultatus.

K. Komskis: savo teises ginsiu teisinėmis priemonėmis

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas panaikinti kandidato registraciją ir tokiu būdu kvestionuoti rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų Šilutėje yra priimtas viršijant šios institucijos įgaliojimus, savo pareiškime spaudai tvirtina K. Komskis.

Jo teigimu, Lietuvos teisės aktais nėra numatyta VRK kompetencija atlikti ikiteisminius tyrimus, vykdyti teismų funkcijas ir disponuoti išrinktų parlamento narių mandatais. „VRK nariai, vadovaujami Zenono Vaigausko, administracinėmis priemonėmis pabandė įtakoti galutinius Seimo rinkimų rezultatus“, – tvirtina K. Komskis.

Anot jo, VRK  intervencija į partijos kandidatų sąrašą šiurkščiai pažeidžia demokratinių rinkimų principą, piliečių teises ir asmens nekaltumo prezumpciją. „VRK pirmininkas paskleidė tikrovės neatitinkančias žinias, kurios padarė žalą tiek rinkėjų, tiek politinės organizacijos narių, tiek mano asmeninei reputacijai

Z. Vaigauskas dėl man nežinomų priežasčių iš anksto buvo užėmęs šališką poziciją mano atžvilgiu, po rinkimų žiniasklaidos priemonėse grasino eliminuoti partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų sąrašą, tendencingai pasisakė dėl jos iškovotų mandatų galimo perskirstymo kitoms politinėms jėgoms“, – rašoma pranešime.

Pasak K. Komskio, VRK sprendimas atimti Seimo nario mandatą yra politinis sprendimas, kurio motyvai nėra iki galo suprantami. „Tai turės nustatyti tiek Lietuvos, tiek tarptautinės teisminės instancijos. Esu įsitikinęs, kad VRK, ignoruodama teisės viršenybės principą, šiurkščiai pažeidė mano pilietines teises, todėl visomis priemonėmis ginsiu savo teisėtus interesus, reikalausiu asmeninės atsakomybės iš tų, kurie organizavo šią purviną šmeižto kampaniją prieš mane bei partiją „Tvarka ir teisingumas“, – žiniasklaidai išplatintame pranešime tvirtina K. Komskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.