Lietuvoje

2021.10.26 11:33

LRT FAKTAI. Širinskienė kaltina premjerę ir ministrę prabangiai pusryčiavus, tačiau jų renginyje nebuvo

atnaujinta 14.14
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.26 11:33

„Valstietė“ Agnė Širinskienė apkaltino premjerę Ingridą Šimonytę bei ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę už valstybės lėšas prabangiai pusryčiavus Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE). Visgi aiškėja, kad renginyje, apie kurį skelbia Seimo narė, nei premjerė, nei ministrė nedalyvavo.

Antradienį ryte Seimo narė A. Širinskienė socialinio tinklo paskyroje pasidalino sąskaita, kuri, jos teigimu, išrašyta už premjerės I. Šimonytės ir ministrės A. Armonaitės pusryčius vizito JAE metu. Politikė taip pat tvirtino, kad už vadinamuosius pusryčius sumokėjo Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldi VšĮ „Versli Lietuva“.Tai, anot Seimo narės, atsiėjo 5 tūkst. eurų.

Pačios VšĮ „Verslios Lietuvos“ atstovė portalui LRT.lt patvirtino, kad organizacija apmokėjo renginį.

Tiesa, nei premjerės I. Šimonytės, nei ministrės A. Armonaitės renginyje nebuvo. Kaip teigė VšĮ „Versli Lietuva“ atstovė, renginys buvo skirtas tik verslo atstovams.

A. Širinskienė prisiminė J. Narkevič situaciją

Opozicijos atstovė A. Širinskienė socialiniame tinkle dėstė, kad VšĮ „Versli Lietuva“ apmokėjo A. Armonaitės ir I. Šimonytės pusryčius, o tai, anot Seimo narės, atsiėjo 5 tūkst. eurų.

„T. y. maždaug tiek, kiek tūlas lietuvis uždirba per pusmetį. Taip atrodo žemiau pridedama sąskaita, joje nurodytus JAE dirhamus pavertus mums įprastais eurais.

Kažkur girdėta, kad pavaldžios įmonės apmoka pietus? Girdėta. Garsieji J. Narkevičiaus kotletukai tuose pačiuose Emyratuose. Tiesa, tuomet pavaldžios įstaigos sąskaita vykusi J. Narkevičiaus delegacijos vakarienė, kuri buvo konservatorių ir žiniasklaidos vadinta „prabangia“, kainavo 713 eurų. Taigi, SEPTYNIS kartus pigiau“, – dėstė parlamentarė.

Ji taip pat priminė frazes, kurias apie tuomečio ministro Jaroslavo Narkevičiaus situaciją išsakė tuomet opozicijoje dirbantys konservatoriai. A. Širinskienė citavo konservatorę Aistę Gedvilienę, teigusią, kad J. Narkevičius turi grąžinti pinigus už pietus. Politikė taip pat citavo dabartinę premjerę I. Šimonytę, tuomet teigusią, kad, jei jai vadovaujant Vyriausybei tai atsitiktų su vienu iš ministrų, tas ministras turėtų pasitraukti iš pareigų.

„Kitas dalykas: viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas draudžia politikams imti dovanas, jeigu tai susiję su deklaruojančio asmens tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis. Tą ponios, turistaudamos Emyratuose, taip pat pamiršo.

Priminsiu. VTEK konstatavo, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius suvalgytus kotletukus priėmė kaip interesų konfliktą keliančią dovaną ir pažeidė įstatymą, kai leido jo maitinimosi išlaidas komandiruotės metu apmokėti ministerijos kontroliuojamoms įstaigoms“, – rašė A. Širinskienė.

Ji tvirtino, kad situacija yra analogiška, ir teigė, kad nedelsdama kreipsis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), kad ši įvertintų situaciją.

Sąskaitoje, kuria pasidalino A. Širinskienė, matyti, kad renginyje dalyvavo 138 asmenys. Be maisto, taip pat buvo užsakyta garso ir vaizdo technika, pavyzdžiui, projektorius, mikrofonai, ekranas.

„Versli Lietuva“: premjerė ir ministrė renginyje nedalyvavo

Portalas LRT.lt su klausimais apie A. Širinskienės paviešintą situaciją kreipės į VšĮ „Versli Lietuva“. Organizacijos atstovė Jolita Mažeikienė informavo, kad politikės minimame renginyje nedalyvavo nei premjerė I. Šimonytė, nei ministrė A. Armonaitė. Anot J. Mažeikienės, renginys buvo skirtas tik verslo atstovams.

„Seimo narės įraše pateikta informacija nėra tiksli. Renginyje, kuriame buvo organizuojami verslo pusryčiai, įraše minimos politikės nedalyvavo – nei A. Armonaitė, nei I. Šimonytė. Mano žiniomis, tuo metu jos jau lėktuvu skrido atgal į Lietuvą“, – komentavo J. Mažeikienė.

Anot jos, sekmadienį, spalio 24 dieną, įvykęs renginys buvo „Verslo forumo“, įvykusio spalio 22 dieną, tęsinys. J. Mažeikienė kalbėjo, kad penktadienį, spalio 22 dieną, vykusį „Verslo forumą“ iš tikro atidarė premjerė I. Šimonytė, pranešimą skaitė ir A. Armonaitė.

„Ir viskas. Tiek jos ir tedalyvavo. Atėjo, paskaitė ir lėkė toliau. Net kavos puodelio neišgėrė, nes nebuvo kada.

O sekmadienį vyko visiškai verslui skirtas renginys. Sekmadienis Dubajuje verslui yra darbo diena, todėl mums buvo svarbu daryti renginį darbo dieną, kad prisikviestume Dubajaus verslininkus. Lietuvos verslininkai tame renginyje susitiko su Dubajaus verslininkais“, – aiškino J. Mažeikienė.

Iš pradžių, anot jos, vyko diskusija, o vėliau verslininkai prie kavos puodelio ir užkandžių galėjo megzti kontaktus. Apie tai, koks renginys vyko sekmadienį, anot J. Mažeikienės, skelbta ir organizacijos feisbuko paskyroje.

„Tai buvo tik verslui dedikuotas renginys ir tokio tipo renginio organizavimo praktika yra tokia. Mes negalime laikyti žmonių negėrusių, nevalgiusių. Kaip tik per maisto kultūrą gali pasiekti rezultatų. Padarėme viską, kad renginys būtų sėkmingas, būtų realūs kontaktai, kad Lietuvos verslininkai susitiktų ir pabendrautų su arabų verslininkais“, – komentavo J. Mažeikienė.

Ji taip pat teigė, kad organizuojant renginį „Versli Lietuva“ bendravo su keliais skirtingais tiekėjais ir pasirinko tiekėją, kuris renginį galėjo suorganizuoti pigiausiai.

A. Armonaitė: atsiprašau, bet sugadinsiu istoriją faktais

Apie A. Širinskienės paskelbtą įrašą socialiniame tinkle pasisakė ir pati ministrė A. Armonaitė:

„Sorry (liet. atsiprašau), bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais. Kaip gimsta fake news (liet. netikros naujiens)? Šiandien iš Seimo narės Feisbuko sužinojau, kad sekmadienį su premjere Ingrida Šimonyte už 4500 eurų „pusryčiavau“ Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Tai yra melas ir naftalininiai kliedesiai. Kolegė galėjo nesunkiai patikrinti, kad tuo metu mes su premjere jau buvome lėktuve pakeliui namo. Bet kam čia tikrinti. Juk tikri faktai būtų sugadinę tokį gerą „skandalą“, – rašė A. Armonaitė.

Pasak ministrės, iš tikro tuo pat metu, kai jos su premjere jau skrido atgal į Lietuvą, JAE vyko tęstinis „Verslo forumo“. Kaip dėstė ministrė, apie penkiasdešimt Lietuvos verslo įmonių buvo Dubajuje užmegzti kontaktus su šios valstybės verslais – investuoti, parduoti savo prekes.

„Mes su premjere dvi dienas buvome su Lietuvos verslininkais, kad padėtume jiems plačiau atverti vartus į šios turtingos valstybės rinką. Susitikinėjome su ministrais ir JAE verslininkais. Šiuose kraštuose politikų dalyvavimas tokiuose renginiuose yra labai svarbus.

A. Širinskienės paminėtas renginys buvo organizuotas 138 verslininkų. 4500 eurų investicija tokiam veiksmui nėra didelė. Bent vienas kontraktas kelis kartus atpirks šią Lietuvos investiciją“, – rašė ministrė.

A. Armonaitė rašė, kad yra liūdna, kad Seime vis dar yra politikų, kurie nesupranta, kaip svarbu yra padėti Lietuvos verslui, nes jų uždirbti pinigai vėliau keliauja į Lietuvos biudžetą, iš kurio mokamos algos ir patiems politikams.

„Beje, mes ir toliau važinėsime į verslo misijas ir svečius kraštus tam, kad Lietuva daugiau uždirbtų ir įsitvirtintų pačiose įvairiausiose pasaulio rinkose“, – tvirtino ministrė.

Toliau lygina su J. Narkevičiaus istorija

Praėjus kelioms valandoms po žinios, kad A. Armonaitė ir I. Šimonytė renginyje nedalyvavo, A. Širinskienė pasidalino dar vienu įrašu. Jame ji teigė, kad ši istorija esą tik patvirtina, kad matę krislą J. Narkevičiaus istorijoje, savojoje valdžios atstovai neva nemato rąsto.

„Ir čia net ne esmė, ką ir kaip valgė Armonaitė, o gal visai nevalgė – esmė tame, kad liberalų ir konservatorių kritikuotos tradicijos, kai už valdininkų maistą apmoka pavaldžios įstaigos tęsiasi. Ir tęsiasi dar didesniu mąstu – mokama už visas valdininkų delegacijas, nes juk sprendimus priimančių yra daugiau...Tęsiasi ir politikų dviveidiškumas: iš kotletuko daryti šou prieš rinkimus, o savo delegaciją – pridengti po šūkiu „aš gi nevalgiau“, – dėstė A. Širinskienė.

Ji taip pat rašė, kad dėl esą tokių pačių argumentų, kokius dabar išdėstė A. Armonaitė, praėjusioje kadencijoje iš J. Narkevičiaus buvo tyčiojamasi.

„Tad pusryčiai Dubajuje atskleidė tai, ką ir turėjo atskleisti – kaip ketverius praėjusios kadencijos metus buvo daroma „politika“, – rašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė.

A. Širinskienės minimame renginyje nedalyvavo nei premjerė I. Šimonytė, nei ministrė A. Armonaitė, todėl nėra tikslu teigti, kad už politikių pusryčius buvo sumokėti 5 tūkst. eurų. Anot „Versli Lietuva“, renginys buvo skirtas tik verslo atstovams, jo metu I. Šimonytė ir A. Armonaitė jau keliavo į Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt