Lietuvoje

2021.10.25 13:55

Nausėda pasirašė pataisas, saugojančias žmones nuo persekiojimo

LRT.lt2021.10.25 13:55

Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios saugotų žmones nuo persekiojimo.

LRT.lt primena, žmogaus teises ginančios organizacijos išsiuntė raštą prezidentui, kuriame ragino prezidentą pasirašyti pataisas.

Rašte, skirtame prezidentui, organizacijos pažymėjo, kad dabartinis teisinis reguliavimas daugeliu atvejų neveikia, o nukentėjusieji nesulaukia tinkamos ir greitos pagalbos.

Rašte priminta, kad Seimas Baudžiamajame kodekse (BK) įtvirtino atsakomybę už neteisėtą žmogaus persekiojimą. Pagal priimtas naujas nuostatas, „tas, kas prieš aiškiai išreikštą žmogaus valią neturėdamas teisėto pagrindo sistemingai persekiojo šį žmogų, jeigu dėl to nukentėjęs asmuo buvo priverstas pakeisti gyvenamąją vietą ar darbą, ar mokymosi įstaigą arba buvo padarytas kitoks neigiamas poveikis jo socialiniam gyvenimui ar neigiamas poveikis jo emocinei būsenai, padarė baudžiamąjį nusižengimą“.

Būtinybė išskirti persekiojimą į atskirą nusikalstamos veikos sudėtį atsirado dėl to, kad dabartinis teisinis reguliavimas daugeliu persekiojimo atvejų neveikia, o nukentėjusieji nesulaukia tinkamos ir greitos pagalbos, buvo rašoma rašte.

Prieš teikiant BK pataisą, 2018 m. Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamentas atliko analitinį tyrimą „Atsakomybė už asmens persekiojimą, smurto artimoje aplinkoje aukų civilinės apsaugos priemonės ir psichologinio smurto samprata užsienio valstybių įstatymuose“. Šio tyrimo duomenimis, daugiau kaip 20 Europos Sąjungos valstybių narių savo baudžiamuosiuose įstatymuose numato atsakomybę už asmens persekiojimą.

Europos Sąjungos Pamatinių teisių agentūros 2014 m. Europos Sąjungoje atliktame moterų populiacijos tyrime konstatuojama, kad persekiojimas yra stipriai paplitęs reiškinys – net 18 proc. tyrime apklaustų moterų yra patyrusios persekiojimą nuo 15 metų amžiaus, 5 proc. buvo patyrusios persekiojimą per paskutiniuosius 12 mėnesių iki apklausos. Tačiau, pasak Pamatinių teisių agentūros, net 74 proc. persekiojimo atvejų nepatenka į teisėsaugos institucijų akiratį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt