Lietuvoje

2021.10.25 16:11

Atskirai migrantų centre laikomi LGBTQ+ asmenys pasieniečių vertinami kaip ramiausi, tačiau nevyriausybininkai rėžia: žmonės čia laikomi kaip šunys

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, Vismantas Žuklevičius, LRT.lt2021.10.25 16:11

Medininkų užsieniečių registracijos centre, atskirame sektoriuje, yra apgyvendinti LGBTQ+ bendruomenei priklausantys migrantai. Pasak valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), jų gyvenimo sąlygos niekaip nesiskiria nuo kitų migrantų, patekusių į Lietuvą. Tačiau Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) pirmininkas Artūras Rudomanskis po apsilankymo centre LRT RADIJUI teigia, kad žmonės čia laikomi kaip šunys.

Drausmingiausias ir ramiausias sektorius

VSAT atstovas Giedrius Mišutis tikina, kad užtikrinti homoseksualių migrantų teises Lietuvoje sekasi „visai normaliai“. Pasak jo, atskiras, būtent LGBTQ+ asmenims skirtas sektorius yra įkurtas tik viename užsieniečių registracijos centre.


„Kažkokių labai didelių nusiskundimų Medininkuose nėra, – tikina jis. – Būtent šiame Medininkų užsieniečių registracijos centre yra šiems žmonėms įkurtas atskiras sektorius. Kituose centruose tokio poreikio nėra, nes visi telpa Medininkuose.“

Anot G. Mišučio, Medininkų užsieniečių registracijos centre gyvena apie pusšimtį LGBTQ+ asmenų. VSAT atstovas pastebi, kad su homoseksualiems asmenims skirtu sektoriumi dirbti yra lengviausia.

„Galima pastebėti, kad būtent su šiuo sektoriumi dirbti sekasi ramiausiai, palyginti su kitais sektoriais, kur gyvena vieniši vyrai ar šeimos. Tai čia drausmės, ramybės, konfliktinių situacijų požiūriu šitas sektorius išsiskiria tokiu ramumu. Jie gyvena su savo infrastruktūra. Turi dalį to miestelio ir neprasilenkia su kitais sektoriais“, – dėto G. Mišutis.

Galima pastebėti, kad būtent su šiuo sektoriumi dirbti sekasi ramiausiai, palyginti su kitais sektoriais, kur gyvena vieniši vyrai ar šeimos.

G. Mišutis

Pašnekovas taip pat pabrėžia, kad tiek pasieniečiai, tiek nevyriausybinių organizacijų atstovai kalbasi su migrantais iš kitų stovyklų. Jei kuris nors pareiškia norą apsigyventi minėtame LGBTQ+ asmenims skirtame sektoriuje, tai jis ten ir perkeliamas, tvirtina G. Mišutis.

„Asmenys turi galimybę pasirinkti ir nuo jų pačių priklauso, kokie jų yra poreikiai. Galimybė būti perkeltam (iš kitų užsieniečių registracijos centrų į Medininkų LGBTQ+ sektorių – LRT.lt) tikrai yra, – tikina VSAT atstovas. – Jų gyvenimo organizavimas visiškai nesiskiria nuo kitų sektorių: medicininių paslaugų prieinamumas, maistas ar kažkokios tai veiklos. Apsaugos klausimai yra taip pat sprendžiami, kaip ir viso (Medininkų užsieniečių registracijos – LRT.lt) centro klausimai.“

Nevyriausybininkas: kaliniai Lukiškėse turėjo daugiau erdvės

Vis tik nevyriausybinės organizacijos turi kitokią poziciją šiuo klausimu. Tolerantiško jaunimo asociacijos (TJA) pirmininkas Artūras Rudomanskis po apsilankymo Medininkų užsieniečių registracijos centre sako pamatęs „liūdną vaizdą“. Nesitikėjau, kad žmonės yra laikomi kaip šunys, sako jis.

„Nesu buvęs kituose centruose, vertinu matytą padėtį tik šiame centre, Medininkuose. Iš pažiūros atrodo, kad panašiomis sąlygomis laikomi visi minėtame centre laikomi prieglobsčio prašytojai: ir vaikai, ir moterys, ir vyrai“, – LRT.lt paaiškino nevyriausybininkas. Čia pat A. Rudomanskis negaili kritikos migrantų gyvenimo sąlygoms. Jos, anot pašnekovo, yra pasibaisėtinos.

„Tai yra voljeras, jame keletas namukų, kurie yra mažiukai ir vos kelios lovos juose telpa. Tarp namukų yra pusantro metro atstumo takeliai praeiti. Kiekvienam sektoriui yra skiriama kažkur 10-ties žingsnių teritorija, kurioje jie gali pasivaikščioti. Absoliučiai nėra jokios rekreacinės erdvės žmonėms. Juk jie ir taip jau labai ilgai būna toje pačioje vietoje.

Man teko lankytis Lukiškių kalėjime, kai jis dar nebuvo uždarytas, tai jame buvo ir maldos namai, biblioteka, sportui erdvė, o čia nematyti nieko panašaus!

A. Rudomanskis

Šie žmonės neprieina nei prie tinkamo ugdymo organizavimo, nei prie sporto, nei prie kažkokio kitokio užimtumo ar veiklos. Tokioje erdvėje yra laikomi žmonės, – nuoskaudos neslepia pašnekovas. – Šunis šeimininkai laikas nuo laiko paleidžia pasilakstyti po parką, mišką, o jie (migrantai – LRT.lt) iš esmės laikomi nuolat uždarytoje erdvėje. Man teko lankytis Lukiškių kalėjime, kai jis dar nebuvo uždarytas, tai jame buvo ir maldos namai, biblioteka, sportui erdvė, o čia nematyti nieko panašaus!“ – padėtį detalizuoja A. Rudomanskis.

Pašnekovas LRT.lt patikslina ir apgailestauja, kad blogomis sąlygomis gyvena visi minėtame centre gyvenantys asmenys, ne tik LGBTQ+ bendruomenei save priskiriantys prieglobsčio prašytojai.

Draudimas pasakoti apie padėtį centre

TJA pirmininkas pasakoja buvęs nemaloniai nustebintas, kuomet gautoje atmintinėje buvo nurodymas nepasakoti apie padėtį užsieniečių migracijos centre. „Aš nesupratau, kodėl aš negaliu pasakoti apie padėtį ten, tame centre, juk neidentifikuoju ten apgyvendintų asmenų, – stebisi A. Rudomanskis. – Kaip savanoris, teikiantis humanitarinę pagalbą, gavau atmintinę, kurioje parašyta, kad negalima atskleisti padėties, kuri ten yra, nes, neva tai, ji yra jautri.“

Pašnekovas taip pat neslepia nusivylimo, kad labiau padėti migrantams nevyriausybinėms organizacijoms yra labai sunku dėl įvairių apribojimų.

„Užsieniečių registracijos centruose esantys asmenys norėtų savarankiškai pasirinkti sau atstovaujančius teisininkus, bet dėl apribojimo judėti ir negalėjimo užmegzti ryšių su ekspertais jie to padaryti negali, tad turi remtis tik valstybės paskirta pagalba. Viešai komunikuojama valstybės pozicija migrantų klausimų yra ganėtinai nepalanki“, – aiškina pašnekovas.

Reportažo apie atskirai migrantų centre laikomus LGBTQ+ asmenis klausykitės ir radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt