Lietuvoje

2021.10.25 12:58

Rukloje skiepijami migrantai: dalis stoja į eilę ir laukia vakcinos, kiti – tiki gandais ir sąmokslo teorijomis

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.10.25 12:58

Pirmadienį Rukloje veikiančiame Pabėgėlių priėmimo centre nuo koronaviruso (COVID-19) „Pfizer“ vakcinomis skiepijami čia įsikūrę migrantai iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių – šeimos, vienišos mamos, vaikai nuo 12 metų, senjorai, žmonės su negalia.

Vakcinavimą organizuoja Nacionalinio kraujo centro (NKC) komanda drauge su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuru Lietuvoje ir Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi (RK).

Žinios. Rukloje skiepijami migrantai: dalis laukia vakcinos, kiti tiki gandais ir sąmokslo teorijomis

Prie vakcinavimo punkto pabėgėlių centre priėjo keliasdešimt migrantų, tarp jų – ir nemažai paauglių. Kai kurie migrantai jau buvo paskiepyti anksčiau, dar vasarą, kol nebuvo perkelti į Ruklą. Dalis jų pirmą vakciną gavo kitoje valstybėje, pavyzdžiui, Turkijoje. Nors tarp vakcinavimo praėjo keli mėnesiai, tačiau jiems buvo leista gauti antrą skiepą.

Keli kalbinti migrantai minėjo, kad neturėjo abejonių dėl skiepo: jie nori apsisaugoti nuo viruso, o ir minėjo, kad naudinga jiems. Jie taip pat sakė, kad netrūko informacijos apie vakcinas ir tikino – skiepo nori daugelis čia gyvenančių.

„Nebuvo baisu. Mums gerai, kad galėjome nemokamai pasiskiepyti. Nebuvo skirtumo kuria vakcina, neklausėme“, – komentavo vienas iš migrantų.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro Administravimo skyriaus vadovė Eglė Renkauskienė žurnalistams teigė, kad aktyviai bendraujama su gyventojais, teikiama informaciją apie vakcinaciją. Migrantai buvo konsultuojami ir penktadienį.

Pasak jos, korpusuose gyvena 299 žmonės, iš kurių 160 yra suaugusieji. Viso paskiepyti 93 migrantai. Anot E. Renkauskienės, nėra sunku įtikinti vakcinuotis, didelį darbą čia nuveikia socialiniai darbuotojai. Pasak jos, kol kas centre nebuvo COVID-19 protrūkių.

„Turėjome vieną nepilnamečio lengvą ligos atvejį, bet protrūkio nebuvo. Buvo testuojamas visas nepilnamečių skyrius“, – tikino E. Renkauskienė.

NKC vadovo Daumanto Gutausko teigimu, iš daugiau kaip 4 tūkst. neteisėtai sieną kirtusių migrantų, maždaug ketvirtadalis yra vakcinuoti.

„Galbūt nesuskiepysime visų migrantų, bet kiekvienas yra svarbus. Čia, kur gyvenama gana koncentruotai, protrūkiai būna daug stipresni negu eilinių žmonių gyvenamose vietose. Todėl labai svarbu užvakcinuoti kiek įmanoma daugiau migrantų“, – sakė D. Gutauskas.

Per pirmą valandą, D. Gutausko teigimu, preliminariai galėjo būti paskiepyta 50 migrantų. Sudėtingiausia, anot jo, pritraukti, įtikinti migrantus.

„Jie nemėgsta politkų, kariuomenės, labiau linkę [pasitikėti] nevyriausybinėmis organizacijomis. Mes dirbame kartu su Raudonu kryžiumi ir PSO Lietuvos biuru, tai šiek tiek jiems atrodome kaip ne valdžia, o artimesni. Yra didelis nusiteikimas ir tarp jų pačių“, – sakė D. Gutauskas.

Be to, pasak jo, tarp migrantų greičiau sklinda ir gandai, sąmokslo teorijos apie vakcinavimą.

Po trijų savaičių vakcinavimo komanda grįš į Ruklą revakcinuoti gyventojų. Taip pat D. Gutauskas užsiminė, kad ketinama vykti ir į kitus centrus, kur yra perkelti neteisėtai sieną kirtę migrantai.

Ingrida Zurlytė, PSO atstovybės Lietuvoje vadovė, sakė, kad svarbu apsaugoti ir migrantus, ir žmones, kurie su jais dirba.

„Ketvirtadalis, manau, yra nedaug. Reikėtų daugiau paskiepyti. Galbūt reikėtų daugiau darbo su jais, ką daro Raudonasis kryžius: atvažiuoja su medžiaga jiems suprantama kalba. Tos informacijos ir pasikalbėjimo su žmonėmis, kuriais jie pasitiki, visiems labai reikia“, – sako Ingrida Zurlytė.

Anot jos, linkstama tikėti dokumentais dėl jau gautų vakcinų, kuriuos pateikia migrantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt